* Гірські породи постійно рухаються → за певні дуже тривалі проміжки часу переходять з одного стану в інший. Вони то заглиблюються в земні надра, де під великим тиском і температурою змінюють свої властивості, то знову виштовхуються нагору. Цей процес триває безперервно впродовж усієї геологічної історії нашої планети. Мал. 2. Геологічний цикл формування гірських порід.
* Зовнішні сили й процеси (вивітрювання), які найбільше впливають на наше життя й господарську діяльність: → процес механічного руйнування та хімічних змін гірських порід на поверхні нашої планети, → робота вітру, який виступає скульптором гірських порід, → діяльність текучих вод як головний зовнішній процес на земній поверхні, → робота льодовиків, своєрідних бульдозерів, які горнуть перед собою й подрібнюють гірські породи.
Магма — це природний силікатний розплав, який містить багато летючих речовин (вода, фтор, водень, кисень тощо). На значних глибинах магма перебуває в перегрітому стані, коли її температура перевищує точку плавлення. Однак через великий тиск магма перебуває на глибині в пластичному, близькому до твердого, стані.
Пил і попіл від виверження Кракатау оповив Землю і привів до пониження загальної температури на планеті на 1,2° С, а вміст сірки в атмосфері став настільки великим, що протягом кількох десятиліть на Землі відбувались опади кислотних дощів. Хмари попелу, що розійшлись по планеті, привели до незвичних оптичних ефектів, коли захід сонця здавався криваво червоним, а місячне сяйво — зелено-синім.
Кам'яна порода піднімалася на висоту до 50 кілометрів, а попіл — до 80 кілометрів і випадав протягом наступних 10 днів в радіусі до 5 тисяч кілометрів. Сила вибухів була настільки значною, що вони були чутні в Австралії та на Маврикії (3-4,8 тисяч кілометрів), де вони були сприйняті як постріли з корабельних гармат.
Фактично це велетенська вулканічна кальдера (циркоподібне заглиблення вулканічного походження із крутими стінками та більш-менш рівним дном) розміром 72 км на 55 км. Вона належить до найбільших і найактивніших у світі. Її назвали супервулканом, масштабне виверження якого може мати негативні глобальні наслідки. Кальде́ра (ісп. caldera — великий казан (від латинського caldaria)) — циркоподібне заглиблення із крутими стінками й більш-менш рівним дном, що утворилося внаслідок провалу вершини вулкана
ВИСНОВКИГірські породи, незважаючи на їх видиму статичність, перебувають у постійному русі. На життя й господарську діяльність людини найбільший вплив мають зовнішні сили, що змінюють земну кору. Вулканізм викликають процеси, пов'язані із входженням магми в товщу земної кори або її виходом на земну поверхню. Для прогнозування вивержень найнебезпечніших вулканів у густо- заселених районах нашої планети працюють вулканологічні станції.