Мета: дати уявлення про будову, склад, властивості та ерозію ґрунтів; показати антропогенний вплив на грунт ; вивчити механізм утворення різних видів ерозії та визначили найефективніші заходи боротьби з ерозією ґрунтів; дізнатись про використання добрив і пестицидів та його наслідки; виявити методи ведення с/г без хімізації.
Основні поняття: Ґрунт –це природне тіло, яке виникло в результаті складних процесів перетворення поверхневих шарів літосфери та за умови спільної дії води, повітря, живих організмів. Гумус – акумулятивного накопичення перегною, тобто органічних речовин. Ерозія ґрунту – це процеси руйнування його поверхневого покриву потоками води і вітром.
Це складний і довготривалий процес. Спочатку гірська порода руйнується під впливом води, повітря, температури та живих організмів. Між часточками материнської породи поселяються мікроорганізми і лишайники, результатом їх життєдіяльності є утворення органічної речовини. З часом гірська порода руйнується ще більше, а органічна речовина поступово накопичується. Утворення ґрунту
Склад і будова ґрунту Основні його компоненти – частки гірських порід, що зазнали ерозії – глина, алеврит і пісок, які перетворюються на ґрунт тільки після додання органічного матеріалу. Невід'ємними інгредієнтами ґрунту є також вода, яка тонкою плівкою вкриває незліченні частки органічного і неорганічного матеріалу, і повітря, що заповнює поровий простір між ними.
Дуже велику роль у ґрунтотворному процесі відіграють зелені рослини, а також мікроорганізми і тварини, які живуть у ґрунті. Вони збагачують ґрунт на поживні речовини, поліпшують його структуру і водопроникність. Таблиця. Населеність 30-сантиметрового шару ґрунту. Ґрунтові організми Кількість особин на 1 м Ґрунтові організми Кількість особин на 1 м Мікрофлора Бактерії Гриби Водорості Мікрофауна Мезофауна Кільчасті черви Павуки 1 трлн. 1 млрд. 1 млн. 500 млрд. 10 000 50 Слимаки Ракоподібні Багатоніжки Жуки й личинки Мегафауна Дощові черви Хребетні 50 150 50 100 80 0,001
Кожен ґрунт умовно поділяють на три частини, або фази: тверду, рідку й газоподібну. Тверда фаза складається з мінеральних та органічних речовин. Рідка фаза ґрунту – це вода і розчинені в ній солі, органічні речовини; газоподібна – повітря, яке заповнює вільні від води проміжки в ґрунті – пори.
Родючим може бути тільки структурний ґрунт, тобто здатний утворювати грудочки, або структурні агрегати. Сукупність усіх різних за формою, розмірами, міцністю, водопроникністю і пористістю структурних агрегатів, властивим даному ґрунту і його генетичним горизонтам, називають структурою ґрунту.
Гравійні частинки (розмір 70-2 мм) являють собою шліфовані уламки гірських порід, різних по мінеральному та хімічному складу. Водопровідність таких фракцій досить велика (більше 100м\добу), капілярність відсутня. Гравійні частинки при їх наявності в ґрунті більше 30% надають йому міцності та стійкості.
Глинисті частинки (менше 0,001 мм) є найбільш активною частиною ґрунту і являють собою суміш мінералів каолініту, монтморилоніту, гідратів окислів заліза та марганцю, кварцу, а також тонких частинок гумусових речовин. Глинисті частинки практично водонепроникні, мають велику вологоємкість і сильно набухають у воді.
Антропогенний вплив на ґрунт Прямий Обробка земель важкими механічними агрегатами. Внесення добрив. Безконтрольне застосування засобів захисту рослин. Осушення та зрощення ґрунтів. Непрямий Вирубування лісів. Будівництво штучних водойм. Надмірне випасання тварин. Будівництво видобувної та переробної промисловості.
Ерозія ґрунту Водна Вітрова Видування ґрунту Видування посівів Засипання окультурених земель Розмивання ґрунту Змивання ґрунту Утворення балок Втрата органічної речовини І мікроелементів Знищення посівів, зниження врожаю Погіршення властивостей ґрунту Зниження родючості ґрунту Втрата орних земель та пасовищ Висушення місцевості Наслідки ерозії ґрунту
Добрива Внесення в ґрунт органічних і мінеральних добрив є одним із важливих агрономічних заходів. Для окультурення ґрунту найбільше значення мають органічні добрива, а також одночасне внесення органічних і мінеральних добрив. При систематичному і раціональному їх використанні значно підвищується родючість ґрунту і врожайність культур. Без використання добрив сільськогосподарське виробництво існувати не може.
Внесення добрив може бути економічним фактором, який погіршує санітарний стан, агрофізичні, біологічні та агрохімічні властивості ґрунту. Велика кількість добрив, які вносять на полях, порушує природний цикл кругообігу природних речовин не лише в полі, а й у біосфері. Надлишок добрив шкідливо впливає на біологічну повноцінність і харчові якості вирощуваних овочевих культур, зелених кормів.
Охороні навколишнього середовища і ґрунтів сприяє використання сучасних прогресивних систем удобрення, згідно з якими необхідно: додержувати встановлених норм внесення добрив; на легких ґрунтах застосовувати гранульовані добрива; не вносити добрив у талий ґрунт; азотні добрива вносити на весні; не залишати на полях невикористаних добрив; не вносити добрива в ґрунти водоохоронних зон; узгоджувати удобрення з прогресивними агротехнічними заходами, сівозмінами і раціональними способами захисту рослин.
Менш небезпечними є фосфорорганічні пестициди, оскільки більшість з них розкладається у рослинах, ґрунті, воді протягом місяця . До високотоксичних сполук цього класу належать фталофос, фосфамід та ін. При гострому отруєнні ними виникають головний біль, нудота, прискорене серцебиття, звуження зіниць.
Арсенал біологічних засобів боротьби з бур’нами і шкідниками: Хижі комахи (сонечко семикрапкове, їздці, жужелиці, золотоочки та ін.); Мікробіологічні препарати (з мікроорганізмів, які викликають хвороби бур'янів); Генетичні методи (використання безплідних самців шкідників або особин, що передають потомству “гени смерті”); Фітофаги, спеціалізованих проти бур'янів (жуки-листоїди, жуки-горбатки, хальциди;
Ґрунт –це природне тіло, яке виникло в результаті складних процесів перетворення поверхневих шарів літосфери та за умови спільної дії води, повітря, живих організмів. Дуже велику роль у ґрунтотворному процесі відіграють зелені рослини, а також мікроорганізми і тварини, які живуть у ґрунті. Вони збагачують ґрунт на поживні речовини, поліпшують його структуру і водопроникність.