Урок 28
Тема : Безособові дієслова (дистанційна освіта).
Мета: поглибити знання учнів про дієслово як частину мови; навчити розпізнавати і утворювати безособові дієслова; сформувати поняття про особливості функціонування безособових дієслів у мові; розвивати вміння аналізувати лексичні та граматичні відмінності між різними способами дієслова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усну та письмову мову; виховувати любов та повагу до рідного слова.
Тип уроку: комбінований ( «урок контролю знань, умінь і навичок» та «урок вивчення нового матеріалу»).
Обладнання: презентація (онлайн), підручник.
Методи: бесіди (евристична, репродуктивна, узагальнююча), спостереження (мовне, творче), робота з підручником, метод вправ ( незакінчене речення, редактор тексту, знайди потрібне слово…).
Хід уроку
І. Навчально-мотиваційний етап.
Організаційний момент (евристична бесіда).
Слово вчителя. Урок, який ми проведемо, співпав з дуже визначною датою. Як ви вже помітили, сьогодні 9 листопада , а це засвідчує, що вся українська спільнота відзначає День української писемності та мови.
Мова – це великий дар природи, який людина розвивала і вдосконалювала протягом століть. А мова, в свою чергу, розвивала і вдосконалювала людину.
Як би ви пояснили цей вислів? Чи доцільно говорити , що людина формує мову, а мова вдосконалює людину?
У кожного народу є своя мова. І, як сказав український класик Панас Мирний: «Поки жива мова в устах народу, до того часу живий її народ». Задумаймося над цими словами. Чи існуватиме народ без мови? Чому ви так думаєте?
Український поет Олександр Олесь написав прекрасні слова, присвячені рідній мові:
В землі віки лежала мова
І врешті вибилась на світ.
О мово, ночі колискова!
Прийми мій радісний привіт.
Навік пройшла пора безславна…
Цвіти і сяй, моя державна…
Цими рядками поет визначає статус мови – вона є мовою держави.
Поети називають її мелодійною, світанковою, солов’їною, золотою, порівнюють з дорогим діамантом. Ми маємо пишатися тим, що володіємо такою красивою мовою.
Сьогодні 9 листопада ми традиційно відзначаємо День української писемності та мови.
Як виникло це свято?
В цей день завжди вшановують пам'ять Нестора Літописця – монаха Києво-Печерського монастиря, першого давньоруського письменника-літописця, а також творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
Ще раніше існувала така традиція: в цей день батьки, відвівши дітей до школи, йшли до церкви і ставили свічку перед образом Нестора Літописця, молились, щоб він допоміг дитині у навчанні.
У 1997 році тодішній президент України Леонід Кучма своїм указом встановив це свято на честь Нестора Літописця як послідовника Кирила і Мефодія. Починаючи з 2000 року, щорічно транслюють «Диктант національної єдності».
Значення української мови для її носіїв визначали здавна. Ось декілька висловів відомих українців.
Іван Огієнко ( митрополит Іларіон) – український науковець, мовознавець, лексикограф, церковний діяч, педагог – визначав, що ознакою нації, її свідомістю є мова.
Український письменник, заслужений діяч літератури Олесь Гончар , зосереджує нашу увагу на тому, що не слід соромитись своєї мови, як це відбувалося у нашому суспільстві.
Наша сучасниця, письменниця, Лауреат багатьох премій Оксана Забужко теж закликає нас, бережно ставитись до мови, піклуватись про неї, як про матір.
Ось якими гарними словами до вас звертаються справжні майстри слова. То чи можемо ми не дослухатися до їх порад?
ІІ. Актуалізація опорних знань (опитування).
До чого закликають нас митці слова? Берегти і шанувати мову.
Берегти і шанувати – це слова, що відповідають на питання….
Яка частина мови відповідає на такі питання?
Отже, згадаємо, що ми знаємо про дієслово.
Вправа «Незакінчене речення» (усна відповідь).
Незакінчене речення.
1. Самостійна частина мови, що означає дію або стан і відповідає на питання що робити? що зробити? - це….
2. У реченні дієслово найчастіше є…..
3. Дієслово має основних форм….
4. Початкова незмінна форма дієслова, яка означає дію або стан предмета узагальнено - це..
5. Дієслово має вид - …..
6. Дієслова можуть мати …… час.
Отже, з цим завданням ви впорались. Переходимо до наступного.
Робота з текстом ( на закріплення вивченого). Гра «Хто швидше».
З поданого тексту виписати дієслова, визначити вид і час. Перевірити якість виконання можна у наступному слайді.
Слово
Плекатимеш мову - цвістимуть слова,
Мов білі черешні весною.
Ростимуть слова, як у квітні трава,
Зігріті любов’ю земною.
Які ж вони чисті, як вічно звучать,
Як птахами в’ються крилато,-
Мов зорі незгасні небесних багать:
Хліб. Совість.Вітчизна і мати.
Шануй їх у серці. Ніколи не смій
Святе і високе топтати.
Як жито-пшеницю слова добрі сій -
Рясний урожай будеш мати.
Хто залишився задоволений виконаною роботою? Чи виникали труднощі при виконанні?
Слово вчителя (репродуктивна бесіда).
В українській мові , як і в інших мовах, є різні способи зображення того, що нас оточує. Зокрема подивіться, як майстерно використовують дієслово для зображення ранку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (актуалізація опорних знань).
Світає. Настає новий день. На кухні пахне щойно приготовленим сніданком. Вулиці замело жовтим та коричневим листям. Мені не віриться, що за вікном пізня осінь.
Що автор зображує у цьому тексті?
Випишіть дієслова, якими автор скористався, щоб гарно зобразити осінній ранок.
Це такі слова: світає, настає, пахне, замело, не віриться.
Спробуймо визначити того, хто виконує дію. Чи вдається вам це зробити? Чому?
( бо використанні слова не називають особу , яка виконує ці дії).
ІУ. Повідомлення теми уроку.
Пояснення нового матеріалу.
Дієслова, що означають дію без вказівки на діяча (особу чи предмет), називаємо безособовими.
То як називаються слова , використані в тексті?
Спостереження( мовне) .
Чи можна назвати ці речення синонімічними?
Пояснення нової теми.
Що можуть означати безособові дієслова? (презентація)
Робота з підручником.
Параграф 15, ст..50, вправа 144 і 145 усно.
Яким членом речення виступають дієслова у цих реченнях?
Чи може при них бути підмет?
Перепишіть речення зі слайду 14, підкресліть безособові дієслова тим членом речення, яким вони виступають.
Які граматичні ознаки можуть мати безособові дієслова?
Знайдіть відповідь у підручнику на ст..50.
Виконуємо завдання 17 слайда(Запишіть речення, визначте граматичні ознаки дієслів).
Проблемне питання.
Як відрізнити особові і безособові дієслова?
Слайд 18.(з поданими конструкціями будуємо речення).
Творче конструювання. Слайд 19 (перебудуйте речення так, щоб особові дієслова набули безособового значення; чи змінився зміст речень).
V. Узагальнення вивченого на уроці.
Рефлексія.
Я знаю ….
Що……
Я вмію…
Визначати…
VI. Домашнє завдання.
1.Вивчити теоретичний матеріал підручника: параграф 15 ст. 50.
2. Виконати вправу з підручника 146 на ст.. 51.