Вправа «Рибка» Жовтий колір рибки свідчить: ви готові до активної роботи. Ті, хто з вас обрав червону рибку, у цю хвилину насторожені, можливо, не готові до роботи, але здатні до перетворення. Вибір синьої рибки свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся із завданнями, а й виявите уміння творчо мислити. Ваш вибір зелена рибка – ви готові до розв’язання серйозних проблем.
1. Прослухаємо повідомлення учня про життя Г. Тютюнника. 2. З’ясуємо, чому оповідання має саме таку назву.3. Дізнаємося лексичне значення невідомих слів.4. Попрацюємо з підручником.5. З’ясуємо значення фразеологізму «біла ворона».6. Складемо паспорт твору.7. Знайдемо у тексті описи природи і визначимо їх роль. План навчально-пізнавальної діяльності
Григір Михайлович Тютюнник Народився Григір Михайлович Тютюнник 5 грудня 1931 року в селі Шилівці на Полтавщині. Залишився без батька, коли минуло п'ять років. Біль непоправної втрати ятрив Григорові душу. З шести років жив на Донбасі. Його забрав до себе батьків брат…Почалася війна. В одинадцять років вирушив додому, на Полтавщину, бо дядько пішов на фронт. Цей період життя описано в повісті «Климко». Після демобілізації пішов у восьмий клас, а потім у десятий вечірньої школи. П'ять щасливих років навчався «в Харківському університеті на філологічному факультеті - те, що я й любив». Потім перше оповідання «В сутінки». У жовтні 1963 року в газеті «Літературна Україна» під рубрикою «Перше знайомство» було надруковано його твір «Дивак».
Зазимки — початок зими;очіпки — жіночі головні;допризовники — ті, кого призивають до армії;окоренок — частина стовбура при корені;кушир — водяні рослини;пірце — плавник;забейкався — забруднився;фармазони — тут: лайливе слово; про нерозумних, нерозважливих, дивних людей;неглемезда — недотепний, дивакуватий, ні до чого нездатний;черінь — частина печі, що добре прогрівається. Словникова робота.
Вікторина «Де мій хвіст?»1. «Дивись, хата виходить, з бовдура дим валує, а на тину... 2. «Десь неподалік чути: цюк-цюк-цюк ... 3. «Олесь хотів дістати її і покуштувать, та ... 4. «І ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій хатці...5. «Діти почали малювати, виводячи кожен своє ... 6. «Відмінники дивилися на свого вчорашнього побратима співчутливо, а ті, хто вчився через пень-колоду... 7. «Олесеві не хотілось пирога, але він зрадів примиренню і, щоб віддарувати товариша ... 8. «А вночі крізь сон благав матір розповісти казку про ...
Гра «Що спочатку, що пізніше»А) «Олесь згарячу ніяково посміхнувася, поторкав мокрою рукавичкою тверду гулю під оком і, ковзаючись, побрів до школи». Б) «Я поставлю тобі двійку». В) «Олесь ще дужче захвилювався, ледве не заплакав від щирості і солодкого почуття братерства». Г) «Не бий,- благає Олесь.-Бачиш: важко.»
Прийом «Пінг-понг»- Хто з героїв твору жив за хижими законами? Чи згодні ви з їх життєвою позицією? А як треба жити на землі? Вам подобаються дивацтва Олеся? - Яку істину обстоює в оповіданні Г. Тютюнник? - Чи можна назвати благородними товаришів, сусідів, діда, які вважали Олеся диваком? - Який висновок ви зробили для себе, прочитавши оповідання?