Визначити особливості історичної пісні як жанру народної творчості; поглибити уявлення учнів про народні пісні. Визначити зв`язок між народною і професійною творчістю; Розвивати образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання. Мета:
Номер слайду 3
Історичні пісні складають поетично- пісенну біографію українського народу, вшановують імена славетних синів нашої Батьківщини.
Номер слайду 4
Образ могутнього воїна, відданого рідній землі, постає з рядків цих народних творів. Вони ни лише розповідають про подвиги героїв, але й передають найтонші відтінки їх почуттів. Ці пісні розповідають про козаків, які жили на Запорозькій Січі. Пісня « Гей, там на горі Січ іде».
Номер слайду 5
У пісні « Ой, на горі та й женці жнуть» розповідається про хотинський похід козаків, що відбувся 1621 року. За свідченням сучасників, до міста битви спочатку прийшли козаки разом із гетьманом Михайлом Дорошенком.
Номер слайду 6
А потім до них приєднався і Петро Сагайдачний. З часом пісня перестала сприйматися як розповідь про конкретні історичні події і стала козацькою піснею-маршем.
Номер слайду 7
Гра « Композитор». Створіть ритмічний рисунок, слухаючи мелодію української народної пісні « Їхав козак за Дунай».
Номер слайду 8
Народна пісня завжди відігравала вирішальну роль у розвитку професійної музичної творчості. До фольклору часто звертався композитор М. Лисенко.
Номер слайду 9
Обробляючи народні пісні та використовуючи їх у своїх вокальних та інструментальних творах. « Коза Дереза»,» Зима і Весна»,» Пан Коцький».
Номер слайду 10
Народна пісня вплинула ще на один чудовий музичний твір композитора «Тарас Бульба»
Номер слайду 11
У повісті розкриваються історичні події боротьби українського народу за свободу та незалежність. Любов до історії рідного краю, героїзм і нескореність козаків надихнула талановитого митця на створення опери « Тарас Бульба».
Номер слайду 12
В цій опері звучить кілька музичних тем у яких відчувається вплив народної пісні» За світ встали козаченьки». Цю пісню написала відома співачка – поетеса Маруся Чурай.
Номер слайду 13
Серед пісень, із якими козаки вирушали в похід була і ця пісня. Вона дуже сподобалась нашим воїнам, і вони співали її під час своїх походів. Слухаємо увертюру до цієї опери.
Номер слайду 14
-Чи сподобались вам українські народні історичні пісні? – Чого вас вчить пісня» Ой, на горі та й женці жнуть?» - За що боролись козаки? – Яка пісня найбільше вам запам`яталася?Підсумок уроку.