Актуальність: Понад 15% населення України страждають хронічними формами ішемічної хвороби серця. Стенокардія – і як її наслідок – інфаркт міокарду, є однією з основних причин смертності населення в індустріально розвинених країнах. В Україні ж від ІХС кожні пів години вмирає один пацієнт. Таким чином, знання основних проявів цієї хвороби, можливостей її сучасної діагностики та своєчасного виявлення становить надзвичайно актуальне завдання для майбутнього медика.
Ще Гіппократ стверджував, що повторні епізоди стискаючого болю в області серця є передвісником раптової смерті. Але тільки після того, як в 1628 р.британський вчений, лікар Вільям Гарвей довів, що серце «перекачує кров по системі судин до клітин всього організму» , цей орган привернув, нарешті, особливу увагу лікарів. Що таке стенокардія?
Стенокардія являє собою больовий напад, який може супроводжуватися: Природа стенокардії може бути найрізноманітнішою. Найчастіше зустрічаються больові напади, які тривають від п'яти до двадцяти хвилин і самі проходять. Тривалість нападу також є важливим фактором оцінки її тяжкості.зміною частоти і сили серцевих скорочень;підйомом або падінням артеріального тиску;страхом смерті.
Стенокардія може бути спровокована перенапруженням або стресом, переохолодженням, курінням. Напад стенокардії може проявлятися наступним чином. Спочатку відчувається дискомфорт або біль у грудях, за грудиною, яка може віддавати в ліву руку або ліве плече, а також в область шиї, нижню щелепу, або поширюватися на всі груди.
Клінічний огляд включає в себе детальне опитування хворого і складання історії хвороби. Це необхідно для встановлення причини, попередньої оцінки ступеня тяжкості захворювання та прогнозу. Вивчаються скарги хворого, оцінюється інтенсивність і локалізація больового синдрому, а також способи усунення болю.
Хворі зі стенокардією становлять найчисленнішу групу серед пацієнтів з ішемічною хворобою серця. В даний час терапія при цьому захворюванні спрямована в першу чергу на запобігання його наслідків (інфаркту міокарда, випадків раптової смерті), а також поліпшення якості життя пацієнтів з названою патологією. Лікування стенокардії
Під час нападу стенокардії застосовують препарати нітрогліцерину (нітрогліцерин, нітро, нітронг, тринитролонг) таблетки, капсули, аерозолі під язик (сублінгвально). Щоб зменшити частоту больових нападів і запобігти прогресування стенокардії, використовують також нітрати ізосорбіду мононітрат (ізомоніт, моносан, олікард ), по 40-80 мг на добу; ізосорбід динітрат (нітросорбід, кардікет, ізодініт).
Такі елементи, як калій і магній сприяють зменшенню в'язкості крові і запобігають тромбо-утворенню, підтримують еластичність стінок кровоносних судин, уповільнюють зростання на внутрішніх стінках судин атеросклеротичної бляшки, отже,є ефективними при профілактиці та лікуванні стенокардії. Для лікування стенокардії застосовуються і інші лікарські препарати-блокатори кальцієвих каналів, які є судино-розширювальними засобами другої групи.
При помірному ступені стенокардії досить приймати нітрогліцерин під час нападу і нітрати перед фізичним навантаженням. При більш вираженій стенокардії до лікування додають препарат з групи бета-адреноблокаторів, потім антагоніст кальцію. Ефективні антагоністи кальцію - верапаміл (ізоптін, фіноптін, вератард; дилтіазем (дилтіазем, діакордін, кардил).
Дослідження показали, що риб'ячий жир відрізняється великим вмістом високомолеку-лярних поліненасичених жирних кислот, особливо класу омега-3. Ці сполуки сприяють зниженню рівня холестерину в крові. А як відомо, саме з надлишком холестерину в організмі пов'язаний розвиток у людини атеросклерозу. Регулярне вживання риб'ячого жиру допоможе уникнути безлічі проблем в серцево-судинній системі.
Профілактикою стенокардії в більшій частині є попередження - профілактика і лікування - атеросклерозу. Виняток факторів ризику є ефективною профілактикою стенокардії. Контроль артеріального тиску, правильне харчування, профілактика дефіциту калію і магнію, здоровий спосіб життя допоможе взяти хворобу під контроль.