Історія про хробака Зяву. Привіт, друже чи подруго!Ось ми й розпочинаємо нашу мандрівку Чарівним Лісом!
Номер слайду 2
Розгадай ребус і довідайся, хто є головним персонажем першої пригоди з книжки про Чарівний Ліс.
Номер слайду 3
Автор книжки Володимир Читай дав мені ім'я Зява. Пригадай, що ти знаєш про хробаків. ХРОБАК
Номер слайду 4
Зовнішній вигляд Дощовий черв’як належить до типу кільчастих червів. Його тіло розчленовано на однакові сегменти, що йдуть один за одним.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
У зовнішніх покровах тіла черв'яка розташовані різноманітні чутливі клітини. Їх надзвичайно багато. Завдяки ним тварина сприймає все навколо — світло, запахи, торкання тощо. Найчутливішою є передня частина тіла черв'яка. Будь-який шкідливий або неприємний вплив довкілля зумовлює захисну реакцію: тіло дощового черв'яка скорочується, він заривається в землю.
Номер слайду 7
Вони переносять в нижні глибокі шари ґрунту перегній, перероблений в їхньому кишечнику з відмерлих рослин. Дощові черви прискорюють повне розкладання органічних речовин в ґрунті та включення їх в біологічний кругообіг. Дощові черви забезпечують підвищення родючості ґрунту.
Номер слайду 8
Ці крихітні трудівники видають майже в прямому розумінні аналіз ґрунту, і якість цього аналізу не поступається рівню роботи лаборанта.
Номер слайду 9
Якщо, копнувши землю восени лопатою, землероб знаходить особини яскраво-червоного кольору, розпухлі і активні, це є ознакою того, що у наступному році він може розраховувати на добрий урожай і що на його землях все гаразд. Якщо, навпаки, дощових черв'яків мало, вони бліді і малорухомі, слід готуватися до неприємностей.
Номер слайду 10
Білок черв'ячної біомаси має амінокислотний склад, аналогічний м’ясо - кістковому та рибному борошну, що дозволяє використовувати його як джерело повноцінного білка для збалансування раціонів сільськогосподарських тварин та у харчуванні людей.
Номер слайду 11
Черв'ячна біомаса використовується як білкова домішка до раціонів великої рогатої худоби, свиней, птиці, ставкової та акваріумної риби як у сирому, так і вареному вигляді, а також у вигляді борошна. Біомаса черв’яків може використовуватись в їжу.
Номер слайду 12
Вороги. Черв'яки стають здобиччю їжаків, борсуків, лисиць та навіть вовків, шпаків, дроздів. Основним ворогом є кріт, який також живе під землею. Спійманий дощовий черв'як може оборонятися. Особливо великим та сильним дощовим черв'якам інколи вдається вирватися з дзьоба птаха.Іноді у дзьобі птаха залишається тільки шматок дощового черв'яка. Якщо це задня частина тіла черв'яка, то тварина зазвичай виживає, а втрачену частину відрощує.
Номер слайду 13
Спосіб життя. Більшу частину життя дощовий черв'як проводить під землею. Він риє мережу підземних коридорів, які можуть сягати глибини 2-3 м. Завдяки слизу, що виділяється, дощовий черв'як може рухатися у дуже твердому ґрунті. Сонячне світло становить для дощових черв'яків серйозну небезпеку, оскільки вони вкриті тільки тонким шаром шкіри, тому на поверхні з'являються лише в дощову погоду.
Номер слайду 14
Їжа. Багато видів тварин шукають корм у землі, проте дощовий черв'як поїдає саму землю. Він харчується органічними речовинами, що знаходяться у ґрунті. Черв'як переминає землю в м'язистому шлунку, частину перетравлює, а залишки виділяє назовні у вигляді випорожнень.
Номер слайду 15
У 1982 році в Англії був знайдений дощовий черв'як завдовжки 1,5 м. Проте він значно менший, ніж австралійські й південноамериканські види (їх довжина складає 3 м). Чи тобі відомо, що...
Номер слайду 16
Чи тобі відомо, що... Якщо звичайний дощовий черв'як втратить кінець тіла, у нього найчастіше виростає новий. Проте ніколи з двох частин не з'явиться два дощових черв'яки. Звичайний дощовий черв'як, якого розрізають навпіл, гине. На підставі зважування відходів звичайних дощових черв'яків на площі 1 м2 протягом року можна зробити висновок, що дощовий черв'як виносить за цей час на поверхню землі 6 кг екскрементів.
Номер слайду 17
В Австралії є музей черв’яка. Музей дуже великий – майже 100 м
Номер слайду 18
Робочий зошит ст. 54, завдання 1.
Номер слайду 19
Перевірка
Номер слайду 20
Робочий зошит завдання 3.
Номер слайду 21
Послухай "Історію про хробака Зяву" за твором Володимира Читая.
Номер слайду 22
Пригадай події, про які йдеться у прослуханому уривку, та намалюй те, що сподобалося тобі найбільше (завдання 2 на ст. 54 робочого зошита). Домашнє завдання