Презентація. "Історія розвитку сучасної вітчизняної методики образотворчого мистецтва"

Про матеріал
Історія_розвитку_сучасної_вітчизняної_методики_образотворчого_мистецтваІсторія_розвитку_сучасної_вітчизняної_методики_образотворчого_мистецтваІсторія_розвитку_сучасної_вітчизняної_методики_образотворчого_мистецтваІсторія_розвитку_сучасної_вітчизняної_методики_образотворчого_мистецтва
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Історія розвитку сучасної вітчизняної методики образотворчого мистецтва. Підготувала Соколенко Анастасія 31-ПО

Номер слайду 2

Образотворче мистецтво з методикою викладання має свою історію, традиції та перспективи. Становлення цієї галузі педагогічної науки з найдавніших часів до сучасності досить ґрунтовно висвітлено у великій кількості наукових мистецтвознавчих, педагогічних та історичних праць.

Номер слайду 3

Ґрунтовне дослідження історії розвитку методів викладання образотворчого мистецтва знаходимо у праці М. М. Ростовцева „Історія методів навчання малювання”. Дослідження розвитку і становлення сучасної методики образотворчого мистецтва представлено в науковому доробку С. В. Коновець.

Номер слайду 4

C. В. Коновець дослідила, що на початку ХХ століття в Україні вчителів мистецького фаху готували у багатьох учительських інститутах: Глухівському (1874), Київському (1910), Вінницькому (1912), Миколаївському (1913), Полтавському (1914), Одеському (1915), Чернігівському (1916). А з 30-х років ХХ століття з’явилися і десятирічні художні школи.

Номер слайду 5

Основними складовими мистецької освіти визначалися знання з теорії та історії різних видів мистецтва та уміння і навички щодо художньо-практичної діяльності. Дидактичною базою такої підготовки у другій половині ХІХ - на початку ХХ століття були матеріали та напрацювання відомих вчених та фахівців з „художньої педагогіки”: Гальяра, О. і Ф. Дюпюї, Г. Кершенштейнера, Л. Тедда, П. Чистякова, роботи Р. Штейнера (засновника „вальфдорської” педагогіки), М. Монтесорі (авторки ідеї „раннього розвитку і вільного виховання дитини”), А. Бакушинського (розробника теорії „розвитку вільної творчості дитини”).

Номер слайду 6

Відомо, що з 20-х років ХХ століття найпоширенішими стали два напрямки методики викладання образотворчого мистецтва:методика „комплексного навчання малювання” (Д. Н. Кардовський, М. М. Ростовцев, В. С. Кузін, М. Ф. Солом'яний, М. А. Кириченко, О. Я. Боровиков, В. Ю.Єлін, Г. С. Коробов).методика „розвитку вільної творчості дитини” (А. В. Бакушинський, Г. В. Лабунська, В.Є. Пестель, І. П. Глінська, В. М. Полуніна, Б. М. Нєменський, Н. М. Фоміна, Б. П. Юсов, Л. М. Любарська, О.Є. Ковальов).

Номер слайду 7

Прибічники „комплексного” напрямку розробляли методику викладання образотворчого мистецтва у вигляді низки комплексних тем („Природа”, „Наше місто”, „Охорона здоров'я”), відповідно до яких і структурувався та наповнювався зміст навчальної діяльності школярів: „малювання з натури”, „малювання на теми”, „декоративне малювання” та „бесіди про образотворче мистецтво”. Особливого значення у такій методиці надавалося (за висновками Б. П. Юсова) опануванню „технічного образу” через навчально-технічний рисунок на шкоду „художньому образові” через естетичне сприймання та образотворчість. Такий підхід призвів до спрощення творчого шкільного предмета „Образотворче мистецтво”.

Номер слайду 8

Іншою є сутність методики „розвитку вільної творчості”, яка полягає в актуалізації чуттєвих та творчих можливостей учнів в умовах загальноосвітньої школи. Представником методики „розвитку вільної творчості дитини” був А. В. Бакушинський, який в період становлення вітчизняної педагогіки мистецтва закликав до створення належних умов для „свободи дитячої художньої уяви та творчості”.

Номер слайду 9

Як стверджує С. В. Коновець, справжнє відродження для теоретично-методичних розвідок А. В. Бакушинського настало лише у 70-х роках ХХ століття, коли група небайдужих ентузіастів (митців, педагогів, учених) під керівництвом Б. М. Нєменського та Б. П. Юсова розпочала науково-дослідницьку та практично-методичну діяльність у напрямку створення нової системи художньої освіти та естетичного виховання школярів. Були розроблені та на протязі двох десятиліть апробовані відповідні навчальні програми, посібники і підручники для 1-4-х класів загальноосвітніх шкіл.

Номер слайду 10

За найпершими варіантами цих нових методик зміст уроків та види діяльності учнів структурувалися в трьох напрямкахзображення на площинізображення в об'ємісприймання мистецтва

Номер слайду 11

В процесі широкомасштабного впровадження (на теренах всіх республік колишнього Радянського Союзу та, зокрема, в Україні) вони були удосконалені таким чином, що навчальна та художньо-творча діяльність учнів набула нового змістового наповнення за такими умовними напрямками:„колір”, „форма”, „композиція”, „простір та об'єм”, „сприймання дійсності”, „сприймання творів мистецтва”.

Номер слайду 12

Протягом майже тридцяти останніх років було детально розроблено, експериментально перевірено та впроваджено в практику широке коло різних програм, посібників, підручників. Послідовники згаданих методик працюють сьогодні в Україні. Серед них: Л. В. Бичкова (м. Полтава), Л. М. Любарська (м. Одеса), Л. В. Бабенко (м. Кіровоград), Є. В. Ковальов (м. Глухів), С. В. Коновець (м. Київ) та багато інших. У зв'язку з цим існують обґрунтовані сподівання на позитивні зміни у змісті та методичному забезпеченні уроків образотворчого мистецтва в початкових класах, де предмети художньо-естетичного циклу мають неабиякий вплив на формування особистості дитини.

pptx
Додано
2 липня 2022
Переглядів
1696
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку