Мета уроку: ми будемо намагатись досягти результатів)ознайомитися з видами коренів, типами кореневих систем;ознайомитися з видозмінами кореня;формувати вміння працювати з натуральними об’єктами та мікроскопом;установлювати біологічне значення видозмін вегетативних органів;прогнозувати результати досліджень;оцінювати значення кореневих систем, їх видозмін у житті рослин та людини;усвідомити значення рослин для середовища життя;робити висновки, висловлювати судження.
Види коренів (стор.92, мал.103)Головний корінь – завжди один, глибоко проникає в грунт, надійно утримує надземну частину рослини, розвивається із зародкового корінця. Бічні корені – відходять від головного кореня послідовно ( першого, другого, третього і т.д. порядків, галузяться. Додаткові корені – ніколи не утворюються на головному корені, формуються на стеблах, листках.
Практична робота: виміряти довжину кореня. Розміри кореневої системи в різних рослин різні. Коріння яблуні проникає в ґрунт на глибину 3–4 м, а в сторони від стовбура — до 15 м, у конюшини та пшениці — на глибину до 2 м, у рослин водойм вони розташовуються близько до поверхні ґрунту. Верблюжа колючка – 15-18 м.
Видозміни коренів (мал.106, 107 стор. 94)Коренеплід – потовщення головного кореня та основи пагона. Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі ( Морква)(салат)Чуприна зелена, головка червона, а хвіст – білий ( редиска)Товстий Гнат, при землі не знать, сам червоний, а чуб – зелений. (Червоний буряк) (борщ – українська національна страва)Що за корінь такий, хоч корисний, та гіркий? (Хрін) (страва Бурячок)Сама чорна та гірка, а корисна ж яка – лікує печінку, кашель та нирки. (Редька чорна)- книжка «Ліки під ногами» Юрія Липи
БульбокореніБульбокорені ( кореневі бульби)- потовщення бічних або додаткових коренів ( жоржина, батат, пшінка)Батат – солодка картопля, багата на вітамін К, застосовується як харчовий продукт, корм для тварин, лікувальні властивості – серцево-судинні хвороби, цукровий діабет. Жоржина – культурна рослина, прикраса квітників. Пшінка ( жовтець-пшінка)— ранньовесняний медонос, бджоли охоче її відвідують і збирають з неї нектар. Бульбокорені багаті на вітамін С.
Домашнє завдання. Успіх приходить до людини, яка працює над собою. Успішними ви будете на наступному уроці тоді, коли опрацюєте параграф 24, виконаєте тести ( сторінка 95), повторите параграф 23. Закладіть дослід для майбутніх спостережень: занурте у воду пагони різноманітних дерев та кущів.
Рефлексія. Як ви гадаєте, чому рослина не може жити без кореня? Коли дме сильний вітер, спробуйте втримати парасольку за ручку. Важко! Яка ж сила потрібна, щоб дуб чи липа з товстими стовбурами і гілками втримались на місці під час бурі. СИЛА МОГУТНЬОГО ВЕЛЕТНЯ! Цією силою володіють корені! МОВ СТАЛЕВІ КАНАТИ, вони натягнуті в різні боки й утримують рослину!На даному уроці я…Я дізнався про…Я усвідомив значення рослин у природі та житті людини.
ознайомитися з видами коренів, типами кореневих систем;ознайомитися з видозмінами кореня;формувати вміння працювати з натуральними об’єктами та мікроскопом;установлювати біологічне значення видозмін вегетативних органів;прогнозувати результати досліджень;оцінювати значення кореневих систем, їх видозмін у житті рослин та людини;усвідомити значення рослин для середовища життя;робити висновки, висловлювати судження.