Постіндустріальний. Глибокі інтеграційні процеси. Планомірне скорочення питомої ваги матеріального виробництва,зростання ролі у створенні ВВП і концентрації працюючих у сфері послуг (у 3-му,4-му,5-му секторах)Перехід промисловості на нові технологічні основи, передові технологіїПеребудова малоефективних вироб-ництв, впровадження високотехно-логічних виробництв, перехід до енергоощадних, матеріалозберігаючих технологій. Зростання взаємозалежності націо-нальних економік. Зростання міжнародного руху капіталу, товарівперехід країн від замкнених національних господарств до еконо-міки відкритого типу. Реіндістріалізація. Особливості економіки країн Європи
Країни Європи перебувають на різних стадіях розвитку: індустріальній (мають велику частку вторинного сектору — 25—50 % і помірну первинного — 3-20 %);постіндустріальній (мають дуже велику частку третинного сектору — понад 70 % і надзвичайно низьку первинного — до 2 %). Нині індустріальними є країни Східної Європи, постіндустріальними — Західної Європи. Особливості економіки країн Європи
Просторова організація господарства «Центральна вісь розвитку»тягнеться з півдня Великої Британії до півночі Італії на 1 600 кмзаймає менш ніж 1/10 площі Європи, сконцентровано понад 1/4 населення, 2/3 промислового потенціалу, великі фінансові центри, світові міста. два європейські мегаполіси, низка великих міських агломерацій.«Транскордонні райони»: між Бельгією, Нідерландами та Німеччиною;Францією та Німеччиною; Францією та Швейцарією; Німеччиною та Люксембургом.
Добувна промисловість. Країна. Видобуток, тис. барелів/день. Місце у світі Росія*112573 Норвегія196914 Велика Британія99919 Румунія50428 Країни-лідери з видобування нафти в Європі (2017 р.)Країна. Видобуток газу, млрд м3 Місце у світі Росія*6352 Норвегія1097 Нідерланди4717 Велика Британія4120 Країни-лідери з видобування природного газу в Європі (2015 р.)Країни Європи - великі споживачі імпортної сирої нафти (>40 % світового імпорту)Нафта надходить переважно з країн Близького Сходу та Африки, природний газ - з Росії.
Добувна промисловість. Країна. Видобуток млн т. Місце у світіРосія3856 Німеччина1768 Польща1319 Чехія4614 Україна4215 Сербія3817 Греція3319 Болгарія3220 Країни-лідери видобування вугілля в Європі (2017 р.)Найбільші кам’яновугільні басейни: Донбас в Україні, Верхньосілезький у Польщі, Остравсько-Карвінський у Чехії. Рурський (Німеччина)Кузнецький (Росія)
Добувна промисловість{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Руди. Басейни. ЗалізніКурська магнітна аномалія (Росія), Криворізький (Україна);Скандинавський (Швеція)МідніЛюблінський басейн (Польща);Уральський (Росія)Уранові руди. Франція, Швеція. Боксити. Середземноморський басейн (Хорватія, Греція, Угорщина; Франція – видобуток припинений)
Північноєвропейський121345 Середньоєвропейський2 Південноєвропейський3 Балканський4 Східноєвропейський5 Високоінтенсивне , відбулася «друга зелена революція»,Зменшення частки зайнятих в сільському господарстві: у Великій Британії - 1,4%, у Португалії - 19%, в Румунії - 42%. Сільське господарство. П’ять зональних типів сільського господарства:
Сільське господарство. Середньоєвропейський тип: молочно-м'ясне скотарство, свинарство та птахівництво, пшениця та ячмінь; з технічних - цукровий буряк, льон-довгунець, ріпак, тютюн; з бульбоплідних - картопля. Завдання. Використовуючи карти атласу, інформацію підручника, назвіть країни, які відносяться до цього типу.
Сільське господарство. Південноєвропейський тип: оливки, інжир, цитрусові, мигдаль, виноград, овочі, тютюн, на зрошенні - бавовник. Із зернових: пшениця та кукурудза. Балканський тип: пшениця та кукурудза, соняшник, тютюн, ефіроолійні культури (зокрема, олійна троянда), виноград, овочі фрукти. У тваринництві представлено молочно-м'ясне скотарство, свинарство, птахівництво, вівчарство. Завдання. Використовуючи карти атласу, інформацію підручника, назвіть країни, які відносяться до цього типу.
Лісове господарствоплоща лісів у Північній та Західній Європі зростає, у Східній - неухильно скорочується.1/4 площ лісів земної кулі: середня лісистість - 44%, найбільша у Фінляндії (76%), 80% лісів Європи - у Росії. 80 - 90% лісів доступні для заготівлі. 26% - природні, 4% - штучні, 70% - порушені, напівприродні у 1/2 країн Європи - державна (суспільна) форма власності, решта – приватна
Рибальство та рибництвонезначний відсоток ВВП та зайнятості населення більшості країн Європи.штучне риборозведення: у Норвегії, Іспанії, Великій Британії, Франції, Італії та Греції (риба, молюски, ракоподібні, і водорості)Лідери за виловом:Ісландія - 27% ВВП країни Норвегія – 7% експорту країни. Головні райони промислового лову риби: центрально- та північно-східний сектори Атлантичного океану. Країни-лідери за обсягами вилову риби (2015 р.)