ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕПОВНОЛІТНІХ
Номер слайду 2
КРИМІНАЛЬНІЙ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років
Номер слайду 3
Але за деякі злочини, зазначені в ст. 22 Кримінального кодексу України, кримінальна відповідальність може настати з 14 років.
Номер слайду 4
Відповідальність осіб у віці від 14 до 16 років настає за вчинення таких злочинів:
Номер слайду 5
Номер слайду 6
-диверсія; -бандитизм; -терористичний акт; -захоплення заручників, та інші злочини (ст. 22 ККУ).
Номер слайду 7
ПОКАРАННЯ, що можуть бути застосовані до неповнолітніх:
Номер слайду 8
штраф встановлюється в межах до 500 НМДГ і застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення; громадські роботи встановлюються на строк від 30 до 120 годин, полягають у виконанні робіт у вільний від навчання чи основної роботи час тривалістю не більше 2 годин на день;
Номер слайду 9
виправні роботи встановлюються на строк від 2 місяців до 1 року з відрахуванням у дохід держави в межах від 5 до 10 % заробітку; арешт тримання в умовах ізоляції на строк від 15 до 45 діб; позбавлення волі на певний строк призначається на строк не більше 10 років, а за особливо тяжкий злочин - на строк до 15 років. До неповнолітніх не застосовується: конфіскація майна, обмеження волі та довічне ув’язнення.
Номер слайду 10
До 11 років дитина не має права бути засудженою, за її вчинки відповідають батьки або особи, котрі їх заміняють: вони можуть бути оштрафовані або змушені відшкодувати заподіяні дитиною збитки.
Номер слайду 11
До неповнолітніх у віці з 11 до 14 років, які скоїли злочин застосовуються примусові заходи виховного характеру або заходи громадського впливу.
Номер слайду 12
Примусовими заходами виховного характеру є: Застереження; Обмеження дозвілля. Передання неповнолітнього під нагляд батькам чи особам що їх замінюють, або під нагляд педагогічного чи трудового колективу з його згоди, а також окремим громадянам на їх особисте прохання; Покладання на неповнолітнього, який досяг 15 років і має майно чи заробіток, обов’язку відшкодувати заподіяний збиток; Направлення неповнолітнього у спеціальну навчально-виховну установу для дітей і підлітків до його виправлення, але щонайбільше на 3 роки.
Номер слайду 13
До навчально-виховних установ належать: загальноосвітні школи спеціального призначення (для правопорушників віком 11-14 років) - професійні училища соціальної реабілітації (віком від 14-18 р.).
Номер слайду 14
Неповнолітні віком від 14 до 18 років, що засуджені до позбавлення волі, відбувають його у спеціальних виховних колоніях. В Україні є 10 виправних колоній для неповнолітніх (9-для хлопців, 1-для дівчат).
Номер слайду 15
Жахлива статистика: Дослідження в галузі кримінології свідчать, що злочинність неповнолітніх в Україні активно збільшується. Значно підвищилася кримінальна активність 14–15-річних підлітків. За статистикою, 16–17-річні зловмисники вчиняють до 62 % усіх злочинів. Варто зауважити, що сьогодні кожний п᾽ятий підліток, який порушив закон, вчиняє це заради прибутку, збуваючи крадене. Неповнолітніми злочинцями стають як діти з неблагополучних родин, так і вихідці з абсолютно нормальних, повних сімей.
Номер слайду 16
Незнання законів не звільняє від кримінальної відповідальності Стаття 68 Конституції України