Байка – невеликий, найчастіше віршований твір повчального характеру. Окрім моралі, котра є сигнальним маячком будь-якої байки, не менш важливою та впізнаваною її особливістю є алегорія. Алегорія- зображення одних предметів та явищ через інші. Персонажами у байках виступають тварини, рослини та речі, через яких байка, показує нас – людей.
Номер слайду 6
Підведем підсумок
Номер слайду 7
Леонід Глібов. Життя і тварчість
Номер слайду 8
Народився Леонід Іванович Глібов 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині в родині управителя поміщицьким маєтком. Дитинство минало в селі Горби Кременчуцького повіту, куди переїхав батько разом зі своїм паном. Леонід дуже любив всякі рослини. Вдома охоче доглядав за квітами, за що його прозвали "квітчастим королем”.
Номер слайду 9
Коли слухав казки баби Одарки, Льоликові настільки виразно вимальовувались вдачі і звички тих лисиць, вовків, левів та інших звірів, що хлопчикові навіть здавалося, ніби тварини насправді думають і говорять, що серед них теж є добрі і злі, бідні й багаті.
Номер слайду 10
Початкову освіту здобув удома: на сьомому році читати навчила мати, писати- пан Родзянко, місцевий священник- арифметики, латинської та грецької мов і Закону Божого. У 13 років хлопця віддали вчитися до Полтавської гімназії. ppt_x
Номер слайду 11
Тут він починає писати вірші . 1847 року в Полтаві побачила світ книжечка "Стихотворения Леонида Глебова”.
Номер слайду 12
Та з радістю прийшло й лихо: Леонід захворів. Він змушений був залишити гімназію й повернутися до батьків.1849 року вступає Глібов до Ніжинського ліцею вищих наук.
Номер слайду 13
Надто нещасливо склалася для Глібова обставини. Раптово помер його батько. Довелося на цілий рік залишити навчання й знову жити в себе на хуторі. Невдовзі померла і мати. Закінчив ліцей Л. Глібов уже одруженим чоловіком і знаним байкарем у1855р. Л. Глібов любив дітей. Він якийсь час працював учителем історії і географії. Про нього залишилися спогади як про хорошого вчителя. Протягом 1890-1893 років байкар написав понад 50 віршованих загадок, жартівливих пісеньок та акровіршів для дітей.
Номер слайду 14
Хвороба серця й астма підірвали здоров'я Леоніда Івановича. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою. Помер 10 листопада 1893 р. Похований у Чернігові поблизу Троїцького монастиря. Залишив Глібов великий доробок: байки, вірші-загадки з відгадками, акровірші, які дуже подобаються дітям.
Номер слайду 15
Пам’ять про видатного байкаря
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Тема уроку. Леонід Глібов. «Муха і Бджола»
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Бесіда за змістом байки - Якими людськими рисами наділена Муха, а якими Бджола?(Муха – це паразит, зухвалий нероба, який вбачає сенс свого існування в безперервному гультяйстві. Л. Глібов наділяє її такими рисами, як хвалькуватість, зухвалість, чванливість, безсовісність).(Бджола – скромна, працьовита, чесна. Їй навіть ніколи перепочити: з ранку до вечора вона у праці, у «клопотах у полі»)Які моменти в байці вам найбільше сподобались і чим саме?Чого навчає байка Л. Глібова «Муха і Бджола»?(Засуджує ледарство, неробство, обмеженість, паразитичне існування; схвалює працелюбність, справедливість, чесність)
Номер слайду 20
Творче завдання ( зошит ст.15)1) Характеристика людей схожих на Муху і Бджолу з байки Л. Глібова « Муха і Бджола» (алегорія). {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Муха. Бджола
Номер слайду 21
Творче завдання 2) Характеристика людей схожих на Муху і Бджолу з байки Л. Глібова « Муха і Бджола». {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Муха. Бджола. Ледача, хвалькувата, зухвала, настирлива, безтурботна, нахабна,безсовістна. Працьовита,чесна скромна,відповідальна, мудра, праця-її життєва потреба.
Номер слайду 22
Творче завдання 2) Коротко вислови і запиши мораль байки « Муха і Бджола» .« Муху зневажає всяк. Тебе ганяють скрізь: непрохана не лізь…»Не можна бути лінивим і нахабним, треба любити чесну працю, яка нас годує. Автор засуджує нероб та ледарів.
Номер слайду 23
Домашнє завдання. Навчитися виразно читати байку в особах.