В презентацій подано життєвий і творчий шлях Л. Курбаса. Матеріал можна використати під час вивчення тем "Український ренесенс" або "Становлення українського театру".
КВНЗ «Новобузький педагогічний коледж»« Людина, яка була театром» виконала викладач вищої категорії категорії Тімашова О. А
Номер слайду 2
«Створити те ,чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне – тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію , виростити їй крила і навчитися літати» (Лесь Курбас)
Номер слайду 3
Олександр-Зенон Степанович Курбас• 25 лютого 1887 р. — народився в місті Самбір у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Курбасів (за сценою Яновичі). Батько його, хоча й був мандрівним українським актором, проте і в бідності своїй прагнув дати Олександрові гарну освіту. •Навчався в Тернопільській гімназії, потім у Віденському університеті
Номер слайду 4
Закінчує драматичну школу вільного слухача при Віденській консерваторії. 1908р. у зв’язку зі смертю батька перевівся до Львівського університету . У 1909р. Організував студентський театр , в якому став головним режисером і актором.
Номер слайду 5
Працював у гуцульському театрі Гната Хоткевича , Львівському театрі «Руська бесіда» У1915р. у Тернополі організував стаціонарний український професійний театр “Тернопільські театральні вечори”
Номер слайду 6
Знав англійську, норвезьку, німецьку, давньоєврейську, польську , російську мови, вивчав старослов’янську , санскрит. Переклав «Молодість» Гальбе, «Йолю» Журавського, «Горе брехунові» Грільпарцера, книгу В. Обюртена «Мистецтво вмирає» 1916р. починає грати в київському театрі М. Садовського
Номер слайду 7
“МОЛОДИЙ ТЕАТР” Л. Курбаса1917р. на запрошення Миколи Садовського переїхав до Києва, де організував театральну студію (пізніше «Молодий театр»). На сцені «Молодого» зійде творча зірка Валентини Чистякової , майбутньої дружини режисера.
Номер слайду 8
Молодий театр – це театр пошуків нових форм втілення сучасної і класичної драматургії . З цього театру взяли початок кілька українських театрів. У 1917р.був відповідальним секретарем тижневика «Театральні Вісті». У жовтні 1918р. – відкриття незалежної студії при Молодому театрі( об’єднує близько 50 людей). 1травня 1919р. – об’єднання Першого театру Української Республіки ім. Шевченка з «Молодим театром». Утворюється перший театр Української республіки імені Шевченка .
Номер слайду 9
«Молодий театр» об’єднається з українським драмтеатром ім. Тараса Шевченка і Лесь Степанович уперше поставить Кобзаревих «Гайдамаків». У 1920 р. група акторів на чолі з Курбасом виходить зі спільного театру ім. Т. Шевченка й створює Кийдрамте – Київський драматичний театр
Номер слайду 10
“Б Е Р Е З І Л Ь”У березні 1922р. у Києві організував знаменитий театр «Березіль» (пізніше переведений до тодішньої столиці радянської України – Харків). У виставах свого театру Курбас малює всесвіт , де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях
Номер слайду 11
Театр "Березіль" був новатором, суперечив соцреалізму, що проповідувався у СРСР: оголосив курс на “реформу людини” замість аналізу класової боротьби; використовував символізм і авангардизм, сміливо поєднуючи на сцені елементи кіно, фото і музику; Курбас став законодавцем театральної моди, зробивши "новий український театр". Критики сміливо ставлять його в один ряд з провідними театральними режисерами Європи і світу, на що Лесь. Курбас з гумором помічав, що чим бути авторитетним в Україні, легше отримати визнання за кордоном.
Номер слайду 12
Після згортання політики «українізації» був звинувачений в «націоналістичних збоченнях» , 25 грудня 1933 був заарештований в Москві Перебуваючи в ув’язненні на Соловках, організував самодіяльний театр
Номер слайду 13
У 1957 р. Леся Курбаса посмертно реабілітовано. 30років творчість видатного діяча культури була під забороною.21 грудня 1991р. Кабінет Міністрів України постановою №367 скасував постанову Ради Народних Комісарів УСРР від 17 грудня 1933р. «Про позбавлення Л. Курбаса звання народного артиста УСРР».
Номер слайду 14
УВІЧНЕННЯ ПАМ'ЯТІ 21 грудня 1991 року - Кабінетом Міністрів України був скасований указ Ради Народних комісарів УРСР про позбавлення Курбаса звання Народного артиста; 1989 рік - відкрито меморіальну дошку на фасаді Харківського державного академічного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка; Львівський академічний театр був названий на честь Леся Курбаса;26 лютого 2007 року - введена в обіг ювілейна монета, присвячена актору; пам'ятник Курбасу в Києві; погруддя в Самборі.