Мета: Розширити уявлення учнів про кров, конкретизувати це поняття, вивчаючи білі кров'яні тільця – лейкоцити; ознайомитися з поняттям імунітету, його видами та значенням.
ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІОЗНАКИЕРИТРОЦИТИЛЕЙКОЦИТИТРОМБОЦИТИ1. КІЛЬКІСТЬ В 1 мм3 4 – 5 млн.4 – 9 тис.2. ФОРМАДВОЯКОВОГНУТИЙДИСКРІЗНА3. ДЕ УТВОРЮЮТЬСЯЧЕРВОНИЙ КІСТ-КОВИЙ МОЗОКЧЕРВОНИЙ КІСТ-КОВИЙ МОЗОК4. ПРОДОВЖЕННЯ ЖИТТЯ120 – 130 діб. Від 3 – 5 діб до кількох тижнів5. ОСОБЛИВОСТІНЕ МАЮТЬ ЯДРА, МІСТЯТЬ ГЕМОГЛОБІНМІСТЯТЬ ЯДРО, ЗДІБНІ ДО САМОСТІЙНОГО РУХУ6. ФУНКЦІЇДИХАЛЬНАЗАХИСНА
Графічний біологічний дикнант 1. Внутрішнє середовище організму — кров, лімфа, тканинна рідина. 2. Кров — рідка сполучна тканина. 3. Плазма крові на 40% складається з води. 4. Водний розчин солей, концентрація якого дорівнює 0,9%, називають фізіологічним розчином. 5. Еритроцити — дрібні ядерні клітини. 6. Еритроцити переносять О2 і СО2. 7. Тромбоцити — кров'яні пластини, безбарвні, без'ядерні. 8. Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові. 9. Недокрів'я пов'язане зі зменшенням тромбоцитів у крові. 10. Гемофілія — порушення зсідання крові.
Фагоцитоз. Фагоцито́з (від грец. φάγος «пожирач» і грец. κύτος «оболонка, вмістище, клітина») — активне захоплення і поглинання мікроскопічних сторонніх об'єктів (бактерії, фрагменти клітин) і твердих частинок одноклітинними організмами або деякими клітинами багатоклітинних тварин і перетравлення їх. Фагоцитоз складається з послідовних стадій: наближення об'єкта фагоцитозу фагоцита, атракції — розташування об'єкта на поверхні фагоцитуючої клітини, поглинання і перетравлення.
ІмунітетІмуніте́т (з латин. вільний, захищений) — це сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, сторонніми тілами тощо. Здатність живих організмів протистояти дії агресивних агентів, зберігаючи свою цілісність і біологічну індивідуальність.
Периферична імунна система. Мигдалини розміщені кільцем в слизовій оболонці глотки, оточують місце входу в організм повітря та їжі. Лімфатичні вузли розміцені на межі з внутрішнім середовищем - в слизових оболонках дихальних шляхів, стравоходу, сечовидільних та статевих канальців, а також в шкірі. В селезінці лимфоцити роспізнають чужорідні тіла в крові, що «фільтруються» цим органом. В лимфатичних вузлах «фільтруєтся» лімфа.style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
ВИДИІМУНІТЕТУприродний. Штучний. Вроджений(пасивний)Набутий(активний)Пасивний. Активний. Успадковуєтьсядитиною від матеріЗ’являєтьсяпісля інфекційноїхвороби. З’являється після вакцинаціїЗ’являється при діїлікувальної сироваткиstyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Вакцини. Вакцини (лат. vacca — корова) — препарати, що складаються з ослаблених, вбитих збудників хвороб чи продуктів їхньої життєдіяльності. Ці специфічні речовини дістали назву від противіспяного препарату, виготовленого з вірусу коров'ячої віспи. Метод щеплень за допомогою вакцин називають вакцинацією, або імунізацією.
Тестовий контроль. Вказати вірні положення. Антигени – це чужорідні тіла, які проникають в організм.Імунітетом можна назвати властивість організму щодо захисту від чужорідних тіл.Імунітетом називають фізіологічний механізм, що забезпечує утворення кров’яного згустку. Клітинний імунітет був відкритий П. Ерліхом. Фагоцитоз є клітинним імунітетом. При вродженому імунітеті антитіла успадковані від батьківІ вроджений і набутий імунітет називається штучним. Вроджений імунітет виникає в результаті щеплення. Пасивний імунітет виробляється за допомогою сироваток.Інтерферон – учасник гуморального імунітету. Щеплення – це вакцина, що містить готові антитіла. Щеплення роблять для запобігання захворювання на інфекційні хвороби. Проти всіх інфекційних хвороб утворюєтьсяімунітет. Кістковий мозок і тимус є периферичними органами імунної системи. Фагоцити є факторами неспецифічного імунітету. Т-лімфоцити утворюються в вилочковійзалозі.