ФУНКЦІЇ ЛІМФАТИЧНОЇ СИСТЕМИочисна: лімфатичні капіляри очищують тканини від продуктів, які не можуть проникнути в кровоносні капіляри (високомолекулярні білки, чужорідні частинки, зруйновані клітини);евакуаторна: ці частини евакуюються в лімфатичні судини, які проходять через лімфатичні вузли;
ФУНКЦІЇ ЛІМФАТИЧНОЇ СИСТЕМИ3) бар′єрна: в лімфовузлах частина цих речовин затримується, відфільтровується. Лімфатичні вузли є активним біологічним фільтром, де затримуються і знешкоджуються приблизно 90% всіх чужорідних часток;4) імунозахисна: продукуються лімфоцити та антитіла;5) депонуюча: в лімфатичних вузлах може депонуватися лімфа;6) лімфоутворююча.
ЛІМФАТИЧНІ ВУЗЛИЛімфатичний вузол — орган імунної системи, що формується в місцях злиття декількох лімфатичних судин в різних ділянках організму. Лімфатичні вузли містять лімфоцити та інші клітини імунної системи. Лімфатичні вузли є бар'єром інфекції та метастазів злоякісних утворень. Зовнішнім проявом цих процесів є збільшення лімфовузлів.
ЛІМФАТИЧНІ ПРОТОКИЄ дві лімфатичні протоки: права і груднагрудна лімфатична протока збирає лімфу від ¾ тіла: від нижньої половини тіла, лівої половини голови, шиї, грудної клітки та розміщених тут органів і від лівої руки.права лімфатична протока збирає лімфу від ¼ тіла людини: від правої половини голови, шиї, грудної клітки та розміщених тут органів та від правої руки.
ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН І ВУЗЛІВВ лімфатичній системі лімфа тече в більшій частині тіла (в тулубі та кінцівках) проти сили тяжіння і тому, як і в венах, повільніше ніж в артеріях. Баланс крові в серці досягається тим, що венозне русло доповнюється лімфатичним. Глибокі та поверхневі лімфатичні судини. Поверхневі лімфатичні судини формуються з лімфатичних капілярів шкіри та підшкірної клітковини й розміщуються поблизу підшкірних вен.
В рухомих місцях тіла, поблизу суглобів, лімфатичні судини розгалужуються і знову з'єднуються, утворюючи колатеральні шляхи, які забезпечують неперервність протікання лімфи при зміні положення тіла, навіть коли при згинанні чи розгинанні в суглобах окремі лімфатичні судини перетискаються. Лімфатичні вузли соматичні розміщуються в рухомих місцях (на згинальній поверхні суглобів), що сприяє руху лімфи. Наприклад, в пахвовій ямці та лікті в пахвинній ділянці, в підколінних ямках, в шийному і поперековому відділах хребта. ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН І ВУЗЛІВ
нутрощеві лімфатичні вузли лежать біля воріт органів.найбільші групи лімфатичних вузлів це такі: на нижній кінцівці – підколінні та пахвинні; на верхній кінцівці – ліктьові та пахвові; на голові та шиї – потиличні, завушні, привушні, заглоткові, лицеві, піднижньо-щелепні і підпідборідні. Лімфатичні вузли розташовані також в порожнині таза і на його стінках, в черевній та грудній порожнинах і на їх стінках. ЗАКОНОМІРНОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН І ВУЗЛІВ
ІМУННА СИСТЕМАДо імунної системи належать органи та тканини, що забезпечують захист організму від чужорідних клітин і речовин, які потрапили ззовні або утворились в організмі. червоний кістковий мозок; загруднинна залоза (тимус); лімфатичні вузли; селезінка; скупчення лімфоїдної тканини в стінках порожнистих органів травної та дихальної систем (мигдалики, лімфоїдні вузлики червоподібного відростка і клубової кишки і поодинокі лімфоїдні вузлики).
{AEDB3 B99-4040-487 D-9812-11 BA1887 A311}Назва ФункціїКістковий мозок. Кровотворний орган, розвиток лейкоцитів. Тимус Диференціація Т-лімфоцитів. Мигдалики Знищують мікроорганізми, утворюють антитіла і В-лімфоцити. Лімфатичні вузли. Збагачують лімфу лімфоцитами та позбавляють сторонніх часток. Селезінка Видаляє застарілі формені елементи крові, виробляє антитіла, захоплює та знищує віруси, бактерії. Апендикс Захищає кишечник від інфекції та онкологічних захворювань, спеціалізація В-лімфоцитів.
Червоний кістковий мозок складається з ретикулярної тканини та стовбурових кровотворних клітин. Стовбурові клітини багатократно діляться (до 100 разів), в результаті чого утворюють самопідтримувану популяцію. В кістковому мозку зі стовбурових клітин шляхом складних перетворень утворюються формені елементи крові – еритроцити, лейкоцити й тромбоцити та поступають у кровоносне русло. Зі стовбурових клітин утворюються також клітини імунної системи: лімфоцити та плазмоцити, які потрапляють у кров, а потім – в лімфу. Червоний кістковий мозок
Глотковий мигдалик. Трубні мигдалики. Піднебінні мигдалики. Язиковий мигдалик. Вони оточують початкові відділи травного каналу і дихальних шляхів. Утворюють лімфоїдне кільце Пирогова-Вальдейєра. Мигдалики. Розпізнають мікроорганізми, які потрапляють в організм людини через рот і ніс, та розпочинають боротьбу з ними.
Лімфатичні вузли. Розташовані у слизовій оболонці та в підслизовій основі порожнистих органів. Особливо багато їх скупчено в червоподібному відростку (апендиксі) – до 600-800 у дітей і підлітків. Поодинокі лімфоїдні вузлики (фолікули) є в стінках глотки, стравоходу, шлунка, тонкої кишки, товстої кишки, жовчного міхура, гортані, трахеї, бронхів.
Антитіла — це білкові молекули, що утворюються в організмі у відповідь на дію антигенів і мають властивість вступати з ними у взаємодію. Антигени — це молекули білків чи полісахаридів, здатні спричиняти імунну відповідь, що виявляється в утворенні антитіл. Імунітет — здатність організму розпізнавати чужорідний матеріал та мобілізувати клітини й речовини на швидке його видалення. Види імунітету. Природний Штучний. Вроджений (антитіла присутні з дня народження)Набутий(виробляється після перенесення інфекційних захворювань)Активний(внаслідок щеплення, вакцинація)Пасивний(після лікувального щеплення, сироватка з готовими антитілами)
Природний активний імунітет. Цей вид імунітету забезпечує захист від інфекції протягом тривалого часу. Виникає внаслідок перенесеного захворювання. При цьому організм виробляє власні антитіла, які зберігаються протягом життя і забезпечують швидку реакцію організму в разі повторного інфікування.
ВАКЦИНИ — імунобіологічні препарати з бактерій, вірусів або продуктів їх життєдіяльності, які застосовуються для активної імунізації людей і тварин з метою специфічної профілактики та лікування захворювань. СИРОВАТКА — біологічний препарат антитіл, що виробляється з крові тварин, які вже мають або яким штучно виробили імунітет до захворювання. Сироватка містить антитіла проти певних антигенів збудника, її готують з плазми крові імунізованих тварин. АЛЕРГЕНИ — речовини, які спричиняють алергічні, реакції в організмі. Алергени поділяються на зовнішні та внутрішні. До зовнішніх алергенів (екзоалергенів) відносять деякі харчові продукти (яйця, шоколад, цитрусові), різні хімічні неорганічні речовині, запахи (квітів, парфумів), лікарські препарати. Внутрішні алергени (ендоалергени) — власні тканини організму, переважно з видозміненими природними властивостями, що виникають внаслідок утворення токсичних речовин при певних патологічних процесах.
СНІД — це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба, викликана вірусом, що відбувається на III—IV клінічних стадіях інфекції. Вірус імунодефіциту людини, або ВІЛ — два види вірусів, хазяїном яких є людина.використання нестерильних інструментіввагітністьгодування груддюпереливання кровітрансплантація органівнезахищений секс