Даний матеріал ознайомить учнів з географічним положенням, природними умовами та ресурсами лісостепу; особливостями взаємодії компонентів природи лісостепу.
Географічне положення. Лісостепова зона займає центральну частину України. Вона простягається широкою смугою з південного заходу на північний схід від зони широколистяних лісів і кордонів з Молдовою до східних кордонів нашої держави. Далі на схід продовжується на території Росії. Північна межа лісостепу проходить по лінії, де закінчуються мішанолісові ландшафти. А південна зі степовою зоноюдоходить до умовної лінії, що пролягає через такі населені пункти: Котовськ – Первомайськ – Кіровоград –Красноград – Вовчанськ. Лісостепова зона займає близько 31 % площі України.
Номер слайду 3
Межі лісостепової зони
Номер слайду 4
Клімат. Клімат Лісостепу помірно теплий, із достатнім і постійним зволоженням на заході й нестійким — на сході. Січневі температури із заходу на схід змінюються від –5 до –8 °С, липневі від +18 до +22 °С. Річна кількість опадів зменшується із заходу на схід з 500—750 до 450 мм. Найбільше опадів (65—75 %) буваєвлітку. Коефіцієнт зволоження змінюється від 2,8 (Львів), 2,0(Хмельницький) до 1,4—1,2 на півдні. Співвідношення тепла і вологи в лісостеповій зоні сприятливе для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур.
Номер слайду 5
Грунти. У грунтовому покриві лісостепу переважають різні види чорноземів (типові та опідзолені) та сірі лісові грунти, що сформувалися на лісах або лісоподібних суглинках. У зниженнях поширені лучні і лучно-чорноземні грунти, подекуди — торфові. Рівень родючості грунтів найвищий у середній та східній частинах зони. Південна межа лісостепу майже збігається переходом типових чорноземів у чорноземи звичайні.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Рослинний світ. Рослинність представлена лісовими і степовими видами. Лісистість території більша у західній частині, там вона досягає 15 % . Ліси збереглися в долинах річок та межиріччях. Вони ростуть на сірих лісових ґрунтах та деградованих чорноземах , що раніше були під степами, а потім позаростали деревами. Лісоутворювальними породами зони є дуб, граб, бук, клен, липа. У заплавах річок ростуть берест, вільха, верба. На піщаних берегах. Дніпра, Південного Бугу та Сіверського Дінця, острівцями ростуть соснові ліси. У широких балках поширені байракові ліси, в яких ростуть дуб, граб, клен, липа, ліщина, брусниця.
Номер слайду 8
До лісових масивів безпосередньо прилягає степ. Майже всі ділянки розорані й зайняті різноманітними сільсько-господарськими культурами (пшениця, ячмінь, овес, гречка, цукрові буряки, картопля, овочевіт культури та інші). Доволі великі площі в лісостепу зайняті луками. Суходільні луки лежать на вододілах річок і їхніх схилах. Там ростуть горицвіт, анемона, конюшина,тонконіг, стоколос, ковила, гадючник,звіробій. Це переважно багаторічні рослини, із коренів і стебел яких утворюється дернина. На заплавнихлуках ростуть осока, рогіз, стрілолист, калюжниця, цикута. На водоймах ростуть глечики жовті, латаття біле, папороть водяна.
Номер слайду 9
Рельєф. Лісостепова зона займає територію, на якій переважаютьвисочини: із заходу на схід змінюють одна одну Розточчя, Подільська, Волинська, Придніпровська та Середньоруська височини. Платоподібні поверхні височин чергуються з горбогір'ями, окраїни височин сильно почленовані ярами і балками. Низовини займають невеликі території на Лівобережжі (Придніпровська низовина). Висоти поверхні коливаються від 100 м до 471 м (гора Камула). Характерною ознакою краєвиду є високі праві береги річок, сильно розчленовані ярами, і низькі ліві береги з терасами.
Номер слайду 10
Тваринний світ. Тваринний світ зони представлений лісовими та степовими видами. Тут живуть дикі кабани, козулі, олені, зайці, білки, куниці, тхори, полівки, лисиці, вужі, багато птахів — дятли, сови, жайворонки, лелеки, куріпки, дрозди, журавель, зяблик, горлиця та ін.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Взаємозв’язки між компонентами природного комплексу