* У минулому ліси (разом з чагарниками) → майже суцільно вкривали лісові природні зони → гірські території до певної висоти. * Сьогодні ці зони у помірному, тропічному, субтропічному, субекваторіальному й екваторіальному поясах — це найгустіше заселені й залучені до сільськогосподарського обігу території планети.
* Лісогосподарська діяльність→ вирубує ліси→ доглядає → насаджує нові лісові масиви навіть на тих територіях, що донедавна були безлісими. * Штучно насаджений ліс є→ найбільший у Франції лісовий масив на приморській піщаній рівнині Ланди.* В Україні такий штучний ліс охоплює→ Нижньодніпровські піски в Херсонській області.
Ліси мають багатоцільове призначення. → найбільші екосистеми на Землі. → фотосинтез, стабілізація кисневого балансу атмосфери, → поглинання вуглекислого газу→ збереження родючості ґрунтів, чистоти підземних вод. → домівка тварин, → місце збереження рослинного розмаїття,→ джерело деревних, харчових, кормових, технічних, лікарських ресурсів. ЛІСИ І ЛІСОВІ РЕСУРСИ.
* Упродовж 200 років на Херсонщині заліснювали територію, → щоб закріпити рухомі Нижньодніпровські (Олешківські) піски. * Найбільше дерев висадили у 1970-і роки. * Сьогодні в рукотворному лісі росте → 12 видів сосни (найбільші площі займають сосна кримська та звичайна). * Штучний ліс Херсонщини → є одним з найбільших у світі за площею (72 тис. гектарів). Рукотворний ліс у степу
* Північний лісовий пояс→ у зоні помірного, частково субарктичного і субтропічного географічних поясів. → лісозаготівля хвойних порід дерев, значно менше — широколистих порід. → площа лісів північної смуги не лише не зменшується, а й зростає → завдяки лісовідновленню і лісорозведенню у США, Канаді, Швеції, Фінляндії, Китаї. ЛІСОВІ ПОЯСИ ПЛАНЕТИ.
* Найбільші обсяги лісозаготівлі→ США, Росія, Канада, Бразилія, Китай, Індонезія. * Протягом останніх десятиліть у географії лісозаготівлі відбуваються суттєві зміни: → якщо у другій половині XX ст. країни північного поясу значно випереджали країни південного, → то сьогодні тенденція до зменшення такої диспропорції.
* За загальною площею лісів Україна→ до першої десятки країн Європи→ лісистість території низька — менше 16 % *оптимальний рівень лісистості (20 %)→ за якого найбільш ефективно використовуються земельні ресурси, → формується екологічно стабільне середовище → найповніше проявляються всі корисні властивості лісу. ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО УКРАЇНИ.
Ліси зосереджені переважно → на Поліссі та в Українських Карпатах.* Поліські та карпатські області→ найбільші показники лісистості → максимальний — у Закарпатській (51 %). * У двох областях (Сумській і Черкаській) → він близький до середньоукраїнського значення* в решті — нижчий від нього. * Найнижчі показники→ Запорізька, Миколаївська і Херсонська області.
* Запас деревини в лісах → 2,1 млрд м3. * Заготівля в Україні відбувалася в обсягах,→ менших від приросту лісових запасів. → запас деревини поступово збільшувався. * З початку XXI ст. заготівля лісу в державних господарствах → почала різко зростати→ додалися неконтрольовані вирубування лісів, що належать територіальним громадам.
РОБОТА З КАРТОЮ1. Назвіть групи областей за показником лісистості їх території: з найбільшою лісистістю, середньою, найменшою.2. У яких областях фактична лісистість близька до оптимальної для регіону?3. У яких областях найбільша різниця між фактичною лісистістю та оптимальною для регіону?Мал. 66. Лісистість території України
1. Які види економічної діяльності охоплює лісове господарство?2. Порівняйте два головні лісові пояси планети. У чому полягає їх подібність та відмінність?3. Проаналізуйте діаграму на мал. 64 і з’ясуйте, у якому регіоні світу найбільша частка земель зайнята лісами. Поміркуйте, чому.4. Охарактеризуйте світові лісові ресурси. Які країни світу забезпечені лісовими ресурсами достатньою мірою?5. Які проблеми пов’язані з використанням лісових ресурсів світу?6. Якою є лісистість вашої області? Як використовують ліси у вашій місцевості?Яким видам лісогосподарської діяльності доцільно надавати першочергове значення в Україні? Чому?ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ