* Чимало мінеральних ресурсів належать до стратегічно важливих, → з ними пов’язані перспективи розвитку національних економік та світового господарства. → насамперед паливні ресурси. * Щораз більші потреби в паливі, енергії й сировині→ стають важливим стимулом технічного й технологічного прогресу.
Показники ресурсозабезпеченості змінюються з року в рік разом → зі зміною обсягів видобутку → й запасів. * Резерви можуть також збільшуватися внаслідок→ відкриття нових покладів і родовищ. * Загалом запаси нафти у світі протягом кількох останніх десятиліть зростали, → а ресурсозабезпеченість залишалася приблизно однаковою.
* Іншим показником ресурсозабезпеченості країни є кількість ресурсу (у тоннах) → в розрахунку на одну особу, → тобто його обчислюють за формулою:→ Р = З : Н, де Н — кількість населення. * У 2014 р. запаси вугілля на душу населення становили в Китаї 85 т, → а в Австралії — 3280 т (у середньому для світу цей показник дорівнював 125 т).
Рекорди світу* Щороку з надр землі видобувають → понад 100 млрд тонн різноманітної мінеральної сировини та палива. * І попит на різні види мінеральних ресурсів постійно зростає → приблизно на 2-5 % за рік. * Це пояснюється → інтенсифікацією промислового виробництва, незважаючи на економічні кризи у світовому господарстві.
* Вилученням мінеральної сировини із земних надр займається → видобувна промисловість. * Розміщення її підприємств і обсяги розробок корисних копалин → залежать від територій їхнього поширення, → величини і якості запасів, → умов видобування й транспортування, наявності технологій видобутку і споживачів сировини. ОСОБЛИВОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ВИДОБУВНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ.
* Складні умови видобування та низька якість мінеральних ресурсів призвели → до закриття підприємств видобувної промисловості в економічно розвинених країнах. * Німеччина та Велика Британія→ різко скоротили видобуток кам’яного вугілля,* Франція та Німеччина → майже повністю припинили видобуток залізної та алюмінієвої руд.
* Значний приріст світових запасів нафти відбувся завдяки → долученню ресурсів, що містяться у нафтових пісках Канади і Венесуели. * Удосконалення технології отримання цієї нафти (видобуток у кар’єрах нафтового піску → і подальше вилучення з нього рідкої нафти) упродовж останнього десятиліття → дало змогу розглядати його як додаткове джерело енергоресурсів.
* Постійна потреба в мінеральних ресурсах → при одночасному виснаженні їх запасів на доступних територіях → призвели до зміщення видобувної промисловості → в райони зі складними природними умовами →(на крайню північ, у зону вічної мерзлоти Канади і Росії,→ у пустелі Китаю, Австралії, → африканських країн, гірські райони), → а також на шельф Світового океану.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ1. Як класифікують мінеральні ресурси за використанням?2. Назвіть країни, що забезпечені майже всіма видами мінеральних ресурсів. Покажіть їх на карті.3. Наведіть приклади країн, що мають високу забезпеченість окремими видами мінеральних ресурсів.4. Які країни мають низьку ресурсозабезпеченість? Як вони розв’язують цю проблему?5. Чому попит на використання мінеральних ресурсів постійно зростає?Поміркуйте, чому окремі країни, що володіють багатим ресурсним потенціалом, не досягли успіхів в економічному розвитку.
ГЕОГРАФІЧНА ЗАДАЧАЗапаси нафти в усьому світі оцінюють приблизно в 240 млрд тонн (2015 р.). Світовий її видобуток становить 4,36 млрд тонн щороку. Обчисліть, на скільки років вистачить світових запасів нафти: а) за умов збереження сучасного рівня її видобутку; б) з урахуванням зростання видобутку на 2 % за рік.
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІВикористовуючи дані табл. 2, з’ясуйте: а) на скільки років вистачить країні запасів кам’яного вугілля за умови збереження теперішніх обсягів його щорічного видобутку; б) скільки розвіданих запасів кам’яного вугілля припадає на душу населення в країні:група 1 — Австралії;група 2 — Україні;група 3 — США;група 4 — Казахстані. Установіть, яка з країн краще забезпечена вугіллям у розрахунку на одну особу.