Презентація: "Людина і довкілля протягом історії: господарювання, проблема ресурсів. Людина як частина природи"

Про матеріал
Презентація до уроку "Людина і довкілля протягом історії: господарювання, проблема ресурсів. Людина як частина природи". Містить текстовий та ілюстративний матеріал
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Людина і довкілля протягом історії: господарювання, проблема ресурсів. Людина як частина природи

Номер слайду 2

Із стародавніх часів життя людини було залежним від природи. Клімат і природа визначали спосіб життя людини, її заняття, знаряддя праці, їжу, одяг, житло, дозвілля.

Номер слайду 3

Усе, що давала природа, люди привласнювали, нічого не виробляючи. У ті часи головними заняттями людини були збиральництво, полювання та рибальство. Така форма господарювання називається привласнювальною, оскільки люди залучали в готовому вигляді дари природи для власних потреб.

Номер слайду 4

Життя первісних людей Розгляньте малюнок сучасного художника. Який характер малюнка: навчальний чи комічний?За допомогою яких елементів зображення художник зобразив первісну добу людства; привласнювальний характер господарювання їжею первісних людей? первісних людей?Чи надійним був такий спосіб забезпечення

Номер слайду 5

З часом, збираючи зерна їстівних рослин, людина помічала, що зернини, які потрапляли в землю, навесні проростали й пізніше можна було зібрати такі самі зерна. 10 тис. років тому люди почали обробляти землю, засівати її — займатися землеробством. Нерідко з полювання давні мисливці приносили молодих тварин, навчилися їх доглядати, отримувати м’ясо, молоко. Так виникло скотарство. Виникнення землеробства і скотарства мало велике значення. Тепер людям не потрібно було долати відстані у пошуках їжі і вони почали засновувати тривалі поселення. Так сформувався осілий спосіб життя.

Номер слайду 6

Осілий спосіб життя сприяв розвитку ремесел — виготовлення різних виробів, необхідних для повсякденного вжитку: посуду, одягу, хатнього начиння, знарядь праці. Таким чином на зміну привласнювальній формі господарювання прийшла відтворювальна (людина сама виготовляла необхідні продукти для життя).

Номер слайду 7

Тривалий час господарство людей було натуральним (господарство, де продукти вироблялися для задоволення власних потреб). Згодом люди почали продавати свої вироби за гроші, а щоб отримати більший прибуток — наймали додаткових працівників. Так сформувалось ринкове господарство (його головною метою є отримання прибутку шляхом продажу виробленої продукції). У наш час ринкове господарство є найпоширенішим у світі.

Номер слайду 8

Перегляньте відео «Як з’явилися гроші» і дайте відповіді на запитання:1. Якими були причини винайдення грошей?2. У яких формах існували гроші до появи монет і паперових грошей?3. Що сприяло винайденню монет і паперових грошей?https://cutt.ly/AOYJp. ВОВідео «Як виникли гроші» (тривалість 2 хв 36 с)

Номер слайду 9

Уся історія людства — це історія його взаємин із природою. Діяльність людини завжди впливала на стан довкілля. Найчастіше цей вплив був негативним. Особливо збільшився тиск людини на природу в часи прискорення технічного прогресу, починаючи з XVIII—XIX ст. До речі, саме тоді вголос заговорили про проблеми збереження довкілля.

Номер слайду 10

Поступово люди зрозуміли, що своїм безгосподарним ставленням можуть знищити Землю і власне середовище існування. Тому в другій половині XIX ст. спочатку в США, а згодом і у європейських країнах створили перші природоохоронні об’єкти — національні парки. Національний парк Йосеміті, СШАНаціональний парк Серенгеті, Танзанія. Національний природний парк Синевир, Україна

Номер слайду 11

1. Розглянь колаж. Як на ньому зображено довкілля? Які думки виникають під час розгляду цього зображення?2. Як людина впливає на природу?

Номер слайду 12

В Україні проблемі охорони довкілля приділяється значна увага. У Конституції України закріплено екологічні права і обов’язки громадян, діють екологічні рухи, активними учасниками яких є молодь і школярі. Ознайомтеся із змістом статей Конституції України. На основі знань про відомі вам проблеми довкілля у вашому місті/селі оцініть стан дотримання цих статей Конституції громадянами.

Номер слайду 13

Навколишнє середовище (довкілля) — усі живі й неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Нині на стан довкілля впливають такі проблеми:1. Перенаселення. Людям потрібно дедалі більше простору для проживання та господарювання. Це спричинює зменшення території дикої природи. Зменшується різноманіття видів живої природи.2. Забруднення атмосфери, води та ґрунтів викидами сміття і відходами відбувається внаслідок зростання людської життєдіяльності, збільшення використання викопного палива, такого як нафта, вугілля.3. Глобальне потепління. Через забруднення повітря підвищується рівень температури, що спричиняє танення льодовиків, а водночас і підвищення рівня океану.

Номер слайду 14

4. Зміна клімату тісно пов’язана з розвитком промисловості та технологій. Зі зміною температури різко змінюються кліматичні умови Землі. Так, певні території стануть пустелями, зросте кількість ураганів, посиляться посухи та спека.5. Генетична модифікація продуктів харчування, що змінені на генному рівні, може впливати на здоров’я людей. Загрозою є також обробка ґрунтів добривами, що висушують ґрунт, вбивають корисні бактерії.6. Вирубка лісів призводить до зменшення кисню та забруднення повітря. Зменшується територія поширення рослин і тварин.

Номер слайду 15

Проте людина може не лише шкодити природі, а й рятувати її. Піклування про природу починається із себе, родини, свого будинку, вулиці, парку тощо. Можна прибирати від сміття територію, водойми, озеленювати пустирі, піклуватися про збережені куточки дикої природи.

Номер слайду 16

У наш час охорона довкілля є одним із головних завдань, якими опікуються громадські активісти, екологічні організації, уряди держав і світові організації, наприклад ООН — Організація Об’єднаних Націй.

Номер слайду 17

Для того щоб зберегти довкілля, розроблено концепцію сталого розвитку. Сталий розвиток — задоволення потреб суспільства без шкоди для майбутніх поколінь. Основою сталого розвитку є економічні й екологічні інтереси суспільства. Порушення рівноваги між ними впливає на погіршення якості життя.

Номер слайду 18

Сталий розвиток базується на таких принципах: Принцип 1: Турбота про людей займає центральне місце в зусиллях із забезпечення стійкого розвитку. Люди мають право на здорове та плідне життя в гармонії з природою. Принцип 2: ...держави мають суверенне право розробляти свої власні ресурси відповідно до політики в галузі довкілля і розвитку та несуть відповідальність за забезпечення того, щоб діяльність у рамках їх контролю не шкодила довкіллю інших держав... Принцип 3: Право на розвиток має бути реалізовано, щоб забезпечити справедливе задоволення потреб нинішнього й майбутніх поколінь у галузях розвитку та довкілля. Принцип 4: Для досягнення стійкого розвитку захист довкілля повинен становити невід’ємну частину процесу розвитку і не може розглядатися окремо від нього.(З Декларації Ріо-де-Жанейро щодо навколишнього середовища та розвитку, 1992 р.)

Номер слайду 19

Уявіть, що ви працюєте в групі експертів із розроблення програми досягнення цілей сталого розвитку.1. Розгляньте інфографіку, визначте, які з цілей сталого розвитку пов’язані із проблемою збереження довкілля.2. Оберіть одну із екологічних цілей сталого розвитку та запропонуйте шляхи і способи її досягнення.3. Представте свій проєкт у класі. Вправа «Експерти екологи»У 2015 р. ООН було визначено Цілі сталого розвитку (або «Глобальні цілі») — загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всіх людей у світі.

Номер слайду 20

Найкращий час, щоб діяти, був учора. Найкраще, що ми можемо зробити, це сьогодні. Але якщо ми чекатимемо на завтра, то може бути надто пізно.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 8
Оцінки та відгуки
  1. Євсюкова Наталія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Цепотан Тетяна
    Красно дякую! Ваша робота врятувала мене. Неймовірно вдячна!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Гура Ірина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Lutsyk Inna
    Дякую за матеріал
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Переходова Елена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Мирослава Петрик
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Дмитренко Аліна Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. В'язовська Лілія Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 5 відгуків
pptx
Додано
21 березня 2023
Переглядів
13927
Оцінка розробки
5.0 (8 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку