Микола Васильович Гоголь«Ніч перед Різдвом»Українські народні традиції та звичаї у творіУчитель українськоїмови та літературий зарубіжної літератури -Боєва І. В.
Номер слайду 2
Земля України — це вона вигодувала Гоголя, і притому не лише фізично, але і, що куди важливіше, вигодувала його духовно, з дитинства обдарувавши красою своєї поезії, розливом пісенної творчості, епічною величавістю дум, фантастикою казок, переданнями, легендами яскравою образністю — всіма перлами народного духу. Олесь Гончар
Номер слайду 3
«Диканька» ,1910. Беркос Михайло Анатолійович. Національний художній музей України, Київ.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
«Останній день перед Різдвом минув. Настала ясна зимова ніч. Виглянули зорі. Місяць величаво піднявся в небо посвятити добрим людям і всьому світу, щоб усім було весело колядувати й славити Христа. Морозило сильніше, ніж зранку; зате було так тихо, що скрип морозу під чобітьми чувся за пів верстви. Ще жодний гурт парубків не показувався під вікнами хат; тільки один місяць крадькома заглядав у вікна, ніби виманюючи дівчат, що наряджалися та чепурилися, швидше вибігти на рипучий сніг... »
Номер слайду 6
Святвечір. Колядування. Ворожіння
Номер слайду 7
Побут українців
Номер слайду 8
Страви та напої
Номер слайду 9
КУТЯ (козака Чуба дяк запросив на кутю; кутя – каша з пшениці з медом і відваром із сухихфруктів)
Номер слайду 10
Вареники - (« як не завітати до Солохи та не поїсти ситних із сметанкою вареників»; вареники їсть Пацюк
Номер слайду 11
Галушки«Пацюк підвів голову тай знову заходився коло галушок»Готували у формі кульок або квадратиків із тіста, яке згодом відварювали. На відміну від вареників, галушки не мають начинки.
Номер слайду 12
ВАРЕНУХА«Уже бачив Чуб у думках на столі варенуху.»
Номер слайду 13
Ковбаса
Номер слайду 14
Паляниця - хліб
Номер слайду 15
Гречаники -страва із гречаної крупи із додаванням інших складників
Номер слайду 16
Український одяг
Номер слайду 17
«А, бувало, піде Солоха у свято до церкви, одягнувши яскраву плахту з китайковою запаскою, а поверх неї синю спідницю, на якій позаду нашитізолоті вуса…»Плахта – незшита поясна частина жіночого українськогонаціонального вбрання. Виготовлялася з полотнищ барвистої клітчатоївовняної тканини
Номер слайду 18
«У мене сорочка шита червоним шовком. А якістрічки на голові! Вам і за вік не побачити багатшого галуна..»(Оксана)
Номер слайду 19
«…якби на той час проїздив був сорочинський засідатель трійкою громадських коней, у шапці зі смушевим обводом, на кшталт уланський зробленій, у синім кожусі, підбитім чорним смушком»
Номер слайду 20
«Гоголівська Україна в ХІХ столітті була представлена світу як країна з високою народною культурою побуту, унікальною природою та героїчним минулим» М. Томенко
Номер слайду 21
Наш спільний дім – Україна, велика, неосяжна, барвиста,багата талановитими людьми. Тож пригорнімося до неї душею, любімо її так, як любив М. В. Гоголь.