Презентація містить матеріал втупного уроку до теми 4 "Виробництво машин та устаткування". Слайди презентації розкривають роль машинобудування в сучасному світі, склад машинобудування, форми організації виробництва в машинобудуванні та чинники розміщення підприємств.
Надайте відповіді на запитання:1. Які виробництва хімічної промисловості розвивалися в Україні? 2. Охарактеризуйте особливості виробництва мінеральних добрив та його геогра- фію в Україні. Які чинники впливають на розміщення його підприємств? 3. На якій сировині базується розвиток хімії органічного синтезу в Україні? Де виникли найбільші центри її виробництва? 4. Розкажіть про розвиток в Україні виробництв побутової хімії та парфумерії й косметики. 5. Як забезпечене сировиною виробництво паперу в нашій країні?
Машинобудування єпровідною складовою частиною промисловості, яка визначає науково-технічний прогрес, забезпечує технічне переорієнтування економіки, інтенсифікацію і підвищення ефективності всього суспільного виробництва. Машинобудування — своєрідний індикатор, що вказує на загальний рівень соціально-економічного розвитку країни: що більший асортимент продукції воно виробляє, що міцніші його позиції на міжнародному ринку, то вищий рівень розвитку країни та її обороноздатність. В економічно розвинених країнах на продукцію машинобудування припадає близько 40% обсягу промислового виробництва, в нових індустріальних країнах — більше. У країнах, що розвиваються, і в багатьох постсоціалістичних країнах перехідної економіки (зокрема й Україні) позиції цієї галузі значно слабші
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ ТА КООПЕРУВАННЯ В МАШИНОБУДУВАННІПродукція машинобудування складається з багатьох деталей і агрегатів. Дешевше випускати окремі деталі на різних підприємствах, тому машинобудівні заводи мають здебільшого вузьку спеціалізацію. Для випуску готової продукції підприємства встановлюють коопераційні зв’язки (постачання деталей, комплектуючих матеріалів, сировини). Спеціалізація – випуск на одному підприємстві однорідного виду продукціїКооперування – виробничі зв’язки між підприємствами, які беруть участь у виробництві певної продукції.
КООПЕРУВАННЯ В МАШИНОБУДУВАННІоб’єднує підприємства що взаємодіють, які розташовані на невеликій території, у різних регіонах країни чи різних країнах виникають локальні машинобудівні кущіАвтомобілебудівні кущі навколо міст Дірборн (США) і Тойота (Японія) розташовані складальні підприємства компаній «Форд» і «Тойота»
ЧИННИКИ РОЗМІЩЕННЯ ПІДПРИЄМСТВнаявність кваліфікованої робочої сили, наукових центрів, споживача. Машинобудування є найбільш трудомісткою й наукомісткою галуззю промисловості (приладобудування, електротехніка, аерокосмічна промисловость)зростають вимоги до кваліфікації робочої сили, рівня її виробничої культури. Наукомісткі виробництва зорієнтовані на центри наукових досліджень і розробок. Близькість до сировини (місць виробництва металу) важлива лише для окремих підприємств важкого машинобудування близькість споживача - розміщення підприємств, які випускають важкотранспортабельну продукцію
Запитання:1. Яка роль машинобудування в сучасному світовому господарстві? 2. Назвіть групи машинобудівних виробництв. Доведіть, що їх склад розгалужений. 3. Які головні чинники розміщення машинобудівних виробництв? 4. Яку роль відіграють спеціалізація й кооперування в машинобудуванні? 5. Розкажіть, які чинники впливають на розміщення підприємств важкого машинобудування. 6. Чому у розміщенні підприємств машинобудування важливою є орієнтація на наявність кваліфікованої робочої сили?