З розвитком новітніх технологій стає все складніше підтримувати інтерес учнів до навчання. Першочерговим стоїть завдання – створити новітні умови і ситуації, за якими кожен учень залучатиметься до навчального процесу, що сприятиме його всебічному розвитку.
Спираючись на соціологічні дослідження, встановлено, що школа, незалежно від того, у якій країні вона знаходиться, успішно навчає лише одного з десяти своїх учнів.
Іншими словами, лише 10% учнів здатні вчитися з книгою в руках. Решта 90% учнів також здатні вчитися, але не з книгою в руках, а по іншому: «своїми вчинками, реальними справами, всіма органами чуття». Результати цього та багатьох інших досліджень призводять до висновку, що навчання має будуватися інакше, таким чином, щоб усі учні могли вчитися. Один з варіантів організації навчального процесу – використання в діяльності педагога інноваційних технологій.
Нині вчителі здійснюють активний пошук механізмів і технологій залучення учнів до навчальної діяльності, що обумовлено необхідністю формуванням як їхніх предметних, навчальних, так і життєвих компетентностей.
Використання новітніх методик дає можливість навчити, розвинути та виховати особистість, яка не загубиться у новому, розвинутому світі, а, навпаки, буде керувати ним. Існує велика кількість сучасних педагогічних методик, які використовуються на уроках з різних навчальних дисциплін. Вивчення біології також потребує сучасного підходу, а саме використання новітніх технологій, які не тільки дають змогу учню зрозуміти та якісно відтворити матеріал, а й стимулюють до подальшого самостійного вивчення предмету.
Біологія, на мій погляд, як ніякий інший предмет, має великі можливості щодо формування компетентності продуктивної творчої діяльності, складовими якої є: критичне, оригінальне, самостійне мислення, вміння переносити набутий досвід у реальне життя, здатність до творчого пошуку знань.
Досить близьким до компетентнісного навчання є так зване «перевернуте навчання», особливістю якого є:
– зміна ролі вчителя, який перетворюється на наставника.
– використання електронних освітніх ресурсів.
– підвищення вимог до навчальної діяльності учнів.
– розв'язання різнопланових проблем навчання в обговореннях і дискусіях.
Технологія «перевернуте» навчання дає можливість вивільнити час для спілкування з учнями на уроці. Фактично, з'являється можливість працювати з учнем один на один. За таких умов можна приділити більше уваги тим учням, яким важко дається навчальний предмет або у яких виникають проблеми з виконанням домашніх робіт.