Презентація: "Методи одержання ароматичних вуглеводів"

Про матеріал
Алкани є досить поширеними в природі сполуками. З алканів переважно складаються природний газ та нафта, тому алкани зазвичай виділяють з відповідних природних копалин.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Методи одержання алкенів, етену, етину, бензену. Застосування10 клас. Підготувала учитель хімії Сиц Наталія Валеріївна

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Одержання алканів. Алкани є досить поширеними в природі сполуками. З алканів переважно складаються природний газ та нафта, тому алкани зазвичай виділяють з відповідних природних копалин. Але одержати алкани можна також у результаті хімічних реакцій. Зокрема, два методи одержання алканів ми вже розглянули в § 6.

Номер слайду 4

Ізомеризація та крекінг — хімічні властивості алканів. Але під час цих процесів із одних алканів утворюються інші, отже, вони також є методами добування алканів. Це характерна особливість органічної хімії: хімічні властивості речовин одного класу сполук є методом добування речовин іншого класу. Ще один метод одержання алканів ви розглянули в 9 класі — гідрування (гідрогенізація) ненасичених вуглеводнів — приєднання водню до етену й етину та їхніх гомологів під час нагрівання за наявності каталізатора.

Номер слайду 5

Уперше каталітичне гідрування етену здійснив П. Сабатьє спільно з Ж. Б. Сандераном (реакція Сабатьє — Сандерана). Одержання етену та етину1. Дегідрування алканів. Процес відщеплення водню називають дегідруванням, або дегідрогенізацією.

Номер слайду 6

Піроліз метану. Піроліз — розкладання речовин під час нагрівання. Основний промисловий спосіб добування етину — нагрівання метану до 1500 °C:

Номер слайду 7

Карбідний спосіб одержання етину. Етин утворюється під час гідролізу кальцій ацетиленіду Ca. C2, який також називають кальцій карбідом

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

У промислових масштабах цей спосіб буде дуже дорогим через вартість сировини. Його переважно використовують для зварювання металів (ацетиленове зварювання). Етин (ацетилен) добувають безпосередньо перед спалюванням у пальнику в спеціальних балонах — генераторах ацетилену. В Україні найбільші обсяги етену, пропену та етину добувають на ТОВ «Карпатнафтохім» (м. Калуш, Івано-Франківська обл.) і використовують переважно для синтезу полімерів.

Номер слайду 11

Одержання бензену1. Дегідрування (ароматизація) вуглеводнів. Більшу частину (40-60 %) бензену у світі добувають із бензинових фракцій нафти. Під час пропускання алканів або циклоалканів над каталізаторами від їх молекул відщеплюється водень з утворенням ароматичних сполук.

Номер слайду 12

В Україні бензен виробляють на хімічних підприємствах Лиси-чансько-Сєвєродонецької агломерації (Луганська обл.) та ТОВ «Кар-патнафтохім» (м. Калуш, Івано-Франківська обл.) обсягом близько 30-40 тис. т на рік. Причому цей бензен не синтетичний, а виділений з кам’яновугільної смоли (побічний продукт коксування вугілля) або одержаний дистиляцією певних фракцій від перегонки нафти. Цей бензен використовують для виробництва аніліну та промислових вибухових речовин.

Номер слайду 13

Взаємозв'язок між вуглеводнями. Ви вже помітили, що, маючи сполуку одного класу, можна одержати сполуки іншого класу. Так, між вуглеводнями існує взаємозв’язок (генетичний ланцюг), зображений на схемі. Ґрунтуючись на ньому, можна здійснювати різні перетворення.

Номер слайду 14

Комплексні завдання. Обчисліть об'єм етину (н. у.), необхідний для добування бензену об'ємом 22,16 мл (густина 0,88 г/см3). Обчисліть об'єм водню (н. у.), необхідний для добування етану кількістю речовини 0,2 моль з: а) етену; б) етину. Завдання з розвитку критичного мислення178. Хіміками було витрачено багато зусиль для синтезу метану з простих речовин. Одержання метану з вуглецю та водню було відкрито лише 1897 року, а за 40 років до того (1856 року) П. М. Бертло добув метан під час пропускання сірковуглецю (карбон дисульфід) разом із гідроген сульфідом через трубку з розпеченою міддю. Складіть рівняння реакції одержання метану за методом Бертло.179. Складіть схему одержання бензену з кальцій карбонату.180. Як ви вважаєте, чому реакцію Зелінського називають тримеризацією?Перевірте свої знання за темою «Вуглеводні», виконавши тестові завдання на сайті.

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Матеріали до уроків
Інкл
Додано
27 січня 2022
Переглядів
1142
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку