Про матеріал
Мистецтво як засіб ствердження національної свідомості та ідентичності
Виховання у молодого покоління почуття патріотизму, активної громадянської позиції, національно-свідомої особистості, відданості справі зміцнення державності - нині визнані пріоритетними напрямками виховної роботи в закладах освіти.
Зараз, коли Україна є незалежною державою, відроджується історична пам'ять її народу, культура, мистецтво, мова, відповідно, відроджується національна система виховання. Лише правильно організована, вона може сформувати повноцінну, національно-свідому особистість громадянина України. Саме сьогодні – в часи війни.
Особливого значення тут набувають культура, мистецтво, власне все те, що духовно звеличує людину. Мистецтво – особлива форма відображення дійсності, естетичний художній феномен, який передає красу навколишнього, внутрішнього світу людини через осмислення фундаментальних категорій «краса», «гармонія», «пропорційність», «довершеність» та самосвідомість і патріотизм.
Патріотизм стає сьогодні особливо актуальним, одне з головних завдань - це почуття любові до Батьківщині. І тому підійдуть уроки малювання на теми, які висвітлюють побут: уроки декоративно - прикладного мистецтва, уроки малювання пейзажів рідного краю, портрети українських діячів, предметів побуту тощо. Завдання - викликати в дітей інтерес до країни. На уроці діти розуміють, що вони є частиною багатої та міцної країни. Також використовуються репродукції українських художників.
Провідні вітчизняні педагоги й музикознавці одностайно стверджували, що музика більше, ніж будь-який інший вид мистецтва, впливає на формування ідейних і морально-етичних почуттів, національної самосвідомості, виховання всебічно розвиненої особистості, засвоєння історії та культури свого народу. Рой Слек казав: «По-справжньому виховуючою є тільки музика, тому що вона розвиває не тільки розум, а розвиває та облагороджує почуття».
Але все ж таки не можна недооцінювати роль інших видів мистецтва в цьому питанні. Виходячи з цього, складено такий алгоритм дій для створення умов розвитку й самореалізації національно-свідомої особистості та формування духовних цінностей українського патріота засобами мистецтва:
- краєзнавча діяльність (відвідування краєзнавчих музеїв);
- екскурсії-відвідування історичних місць, ознайомлення з пам'ятками української культури та історії;
- використання народного фольклору в спілкуванні з молодшими школярами;
- відвідування театрів, концертів, вистав;
- вивчення українських сімейних традицій на родинних святах;
- організація та проведення тематичних конкурсів зображувальної творчості;
- поїздки-обміни культурними традиціями між учнями з різних регіонів країни;
- організація та створення виставок художніх фотографій за відповідною тематикою;
- пошук, збирання та збереження народної культурної спадщини України;
- відстеження шляху народної пісні з давнини до сучасності;
- майстер-класи з виготовлення нескладних виробів декоративно-ужиткового мистецтва;
- перегляди та обговорення кінофільмів (відеороликів) відповідної тематики;
- інформаційно-просвітницька діяльність (збирання та поширення інформації про героїчні вчинки українських військовослужбовців, бійців добровольчих батальйонів, волонтерів).
Відродження української нації у школі, зокрема на уроках мистецтва відбувається за допомогою національного та патріотичного виховання молодого покоління. Національне виховання ґрунтується на засадах родинного виховання, на ідеях і засобах народної педагогіки, наукової педагогічної думки, що уособлюють любов до рідної землі, до свого народу, його традицій, звичаїв, готовність до праці в ім'я України, почуття гордості за Батьківщину, вірність Україні, власну відповідальність за її долю.
Головною метою національного виховання, формування громадянської свідомості на сучасному етапі є передача молодому поколінню багатств духовної культури народу, його національної ментальності, своєрідності світогляду і на цій основі формування особистісних рис громадянина України. Це і любов до рідної землі, до свого народу, його традицій, звичаїв, готовність до мирної та ратної праці в ім'я України, почуття гордості за Батьківщину, вірність Україні. Патріотичні почуття дітей молодшого шкільного віку засновуються на їх інтересі до найближчого оточення, яке вони бачать щодня, вважають своїм, рідним, нерозривно пов’язаним з ними. Пізнання родоводу, сім'ї, міста (села), краю, держави починається вже з раннього дитинства і продовжується у шкільному віці.
Позитивною особливістю національного мистецтва є залучення учнів до прекрасного через різноманітні форми, які органічно вплітаються в повсякденне життя, побут, одяг, житло родини – розмальовані декоративні тарілки, різьблені з дерева речі, художні вироби з глини, прикраси одягу, різні види тканини. Правильно роблять ті батьки, які у спадок своїм дітям передають знання, вміння і навички з художньої обробки дерева, скла і металу, вишивки. Завдяки народно-декоративному мистецтву здійснюється зв'язок поколінь. Сьогодні, коли відбувається повернення до джерел української культури, етнографічного багатства народу, стає очевидна необхідність прилучення дитини до цієї спадщини. Розуміння мистецтва як особистісної цінності формується внаслідок наполегливої, систематичної роботи з дітьми.
Для ефективного формування національного виховання учнів початкових класів є: сприйняття учнями знань про українську культуру; застосування вчителем на уроках народознавства та у позаурочний час емоційно-естетичного фону; створення ситуацій емоційного переживання учнями педагогічних установок на оволодіння національними цінностями, усвідомлення знань про національну українську культуру, орієнтація дитини на позитивні результати діяльності щодо засвоєння певних національних цінностей у родині та в школі.