Презентація допоможе вчителеві показати представників даного часу, їхні роботи та країну походження. Учням інформація буде доступна, зрозуміла. Презентацію можна використовувати під час уроків та на лекціях університету.
Модернізм - загальна назва напрямів мистецтва та літератури кінця XIX - поч. XX ст., що відображували кризу буржуазної культури і характеризували розрив із традиціями реалізму та естетикою минулого. Модернізм виник у Франції наприкінці XIX ст. (Бодлер, Верлен, А. Рембо) і поширився в Європі, Росії, Україні. Модерністи вважали, що не треба шукати у творі мистецтва якоїсь логіки, раціональної думки. Тому мистецтво модернізму і носило переважно ірраціональний характер.
Номер слайду 3
Дадаїзм. Дадаїзм (франц. dadaïsme від dada- дитячий дерев'яний коник; перен.: незв'язний дитячий лепет) — авангардистська літературна течія (1914— 1924 pp.), яка виникла в Швейцарії. її засновники — Трістан Тцара, Р. Гюль-зенбек, Г. Валь, Г. Арп. Автором назви течії був румунський поет Трістан Тцара (псевдонім С. Розенштока), який слово "dada" знайшов у словнику Ларруса. Мовою негритянського племені Кру воно означало "хвіст священної корови", а італійського — "дерев'яний коник" і «годувальниця». Трістан Тцара
Номер слайду 4
Дадаїзм був свого роду протестом проти ідеологій, політичних структур, раціональної логіки, логоцентризму, моральних норм. Дадаїсти заявляли, що вони проти всіляких принципів. Дадаїсти, як і футуристи, бунтували проти мистецьких принципів. Трістан Тцара у "Маніфесті" 1918 року писав, що "потрібно виконати роботу руйнування і заперечення", утвердити атмосферу "агресивного божевілля". Ці заяви супроводжували лозунги типу: "мистецтво — це несерйозно", "дада нічого не означає". Трістан Тцара вважав, що для створення дадаїстських віршів достатньо вирізати окремі слова з газет і книг, як-небудь поєднати їх. Декламація такого роду творів супроводжувалася музикою, яку творили звуки каструль, свистків і дзвінків. В усякому разі — дещо абсолютно безглузде...
Номер слайду 5
Дадаїзм запроваджує нові жанрові форми — ігрові, експериментальні, пародійні. Це «бруїтський вірш», «симультанний вірш», «статичний вірш». Бруїтський вірш описує трамвай таким, яким він є, подає «сутність трамваю з позіханням рантьє на ім'я Шульце та скреготом гальм». Вірш симультанний покликаний навчити «сенсу безладного перегукування всього на світі: в той час, як пан Шульце читає, балканський потяг... мчить поблизу Ніша, свиня вищить у підвалі м'ясника Нутке». Статичний вірш, вважають дадаїсти, «створює з кожного слова індивідуальність, з літер ліс з'являється ліс із кронами дерев, лівреями лісників та дикими кабанами...».
Номер слайду 6
Трістан Тцарапісня в серці дадаїстадуду дуже дадаїстааж стомила двигунададаного даданаліфт із королем носивсяз автонімом престаримдесницею спокусивсявідкусив і пап і римліфтмав люфтсерцем ліфт знедадаївсяїжте ж шоколадмийте мізків вродудадададпопивайте воду. Дадаїсти влаштовували скандальні видовища, вечори «гімнастичної», «сатиричної», «хімічної» поезії, танці в мішках «під бурмотіння молодих ведмедів». Для дадаїстів бунт, гра — самоціль. «Пісня коників» Трістана Тцари дає уяву про суть дадаїзму:
Номер слайду 7
Представники дадаїзму. Ханс Арп (Hans Arp, 1886-1966), Німеччина, Швейцарія і Франція Марсель Дюшан (1887-1968), Франція Макс Ернст (1891-1976), Німеччина та США Отто Фрейндліх (1878-1943), Німеччина, Франція Філіп Супо (1897-1990), Франція Трістан Тцара (1896-1963), Румунія, Франція Хуго Баль (1886-1927), Німеччина, Швейцарія Рауль Хаусманн (Raoul Hausmann, 1886-1971), Німеччина Курт Швіттерс (1887-1948), Німеччина Франсіс Пикабиа (1879-1953), Франція Ман Рей (Man Ray, 1890-1976), Франція, США Марсель Янко (1895-1984), Румунія, Ізраїль Поль Елюар (1895-1952) Татцумі Хіджіката (1928-1985), Японія Кацуо Воно (р.1906)
Номер слайду 8
Х. Арп. «Пастух облаков». Марсель Дюшан «Фонтан»,
Номер слайду 9
Хабакук «Асистент», «Жаба» та «Черепаха»Макс Ернст Отто Фрейндліх
Номер слайду 10
Філіп Супо Хуго Баль
Номер слайду 11
Рауль Хаусманн Курт Швіттерс
Номер слайду 12
Франсіс Пикабиа Женщины и бульдог«Парад любви»Ман Рей Подарок
Номер слайду 13
Кики де Монпарнас. Черное и белое. Офелия на воздушных шарах. Коко Шанель