Про матеріал
Яких тільки чудес не побачиш взимку! Візерунки на вікнах, мабуть, одні з найбільш вражаючих. Завжди було цікаво, звідки вони з'являються? І хто їх малює?
Чудові картини, які з'являються, можуть нагадувати то пальмові ліси, то гірлянди квітів, то гілки ялин. Як же з'являються ці химерні морозні візерунки на вікнах?
Основний учасник цього процесу – вода. Щоб на вікнах розцвіли крижані сади, необхідно, щоб повітря в приміщенні було вологим, а за вікном була мінусова температура. Від холодного, морозного повітря крапельки води, які присутні в повітрі, осідають на холодному склі, замерзають і перетворюються на крижинки, схожі на найтонші голочки, які розходяться в різні боки по склу. За холодну ніч їх утворюється багато-багато, вони як би наростають одна на одну. І в підсумку виходять різні візерунки і малюнки, в яких можна навіть побачити обриси знайомих предметів. Водяна пара, немов за помахом чарівної палички, з газоподібного стану переходить одразу в твердий, оминаючи рідку фазу та перетворюючись на маленькі кристалики льоду. Цей процес називається десублімацією.
Внаслідок чого виникають зимові квіти на вікнах, розібралися. Проте, як звичайним льодовим кристаликам вдається утворити настільки вигадливі форми?
Причина всьому — подряпини та нерівності скляних поверхонь. Саме на них перш за все осідають кристалики: поруч один біля одного, зверху в кільканадцять поверхів або з боків — як доведеться. Ось так звичайнісінький лід перетворюється на філігранні візерунки. Химерності їм додають і пилюка, що осіла на шибці, і різноманітні повітряні потоки (наприклад, протяги, вітер тощо).
Цікаво і те, що різна мінусова температура по-різному впливає на формування кристаликів. Якщо термометр показує трохи нижче 0 °С, кристали льоду мають форму призми-шестикутника. За невеликих морозів (до ─15 °С) вони схожі на прямокутні пластини. Якщо ж надворі розгуляються холоди, кристалічний лід нагадує голочки з тупими кінцями. Ось чому кожен візерунок такий незвичайний та унікальний.
Візерунки бувають різні: одні утворюються в нижній частині вікна. Їх називають дендрити. Інші - у вигляді вузьких смужок інею, які будуть стеблом рослини. Це трихіти.
Цікаво, що з давніх давен за морозними візерунками люди визначали погоду:
якщо гілочки візерунків спрямовані вниз -погода буде сніжною і похмурою; якщо вгору - ясною і сонячною.
Зимові візерунки на склі заворожують і вражають своєю красою, і дивлячись на них хочеться дивуватися і вірити в дива!