Презентація на актуальну тему: Біосінтез білка

Про матеріал
Сформовано науковий світогляд про біосинтез білків та їх роль в організмі людини. Надано загальні уявлення про біосинтез білків. Розроблено поняття: генетичний код, виродженість, транскрипція, РНК-полімераза, трансляція, ініціативний комплекс
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Опитненський ЗЗСО І-ІІ ст. учитель біології Шамота Л.І.

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Схема біосинтезу белків

Номер слайду 4

Генетичний код - властива всім живим організмам єдина система збереження спадкової інформації в молекулах нуклеїнових кислот у вигляді послідовності нуклеотидів. Ця послідовність визначає порядок амінокислотних залишків у поліпептидному  ланцюзі  під час його синтезу. Кожний амінокислотний залишок у поліпептидному ланцюзі кодується певною послідовністю з трьох нуклеотидів - триплетом.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Виродженість -  це коли одну амінокислоту можуть кодувати кілька різних триплетів. Генетичний код однозначний, тобто кожний триплет кодує лише одну певну амінокислоту, та універсальний, єдиний для всіх організмів, які існують на Землі. У прокаріот, рослин, грибів, тварин одні й ті самі триплети кодують одні й ті самі амінокислоти. З'ясовано також, що послідовність нуклеотидів починає зчитуватися із певної точки в  одному напрямку. Між генами існують ділянки, які не несуть генетичної інформації і лише відокремлюють одні гени від інших, їх називають спейсерами . У генетичному коді є три триплети (УАА, УАГ, УГА), кожен з яких означає припинення синтезу одного поліпептидного ланцюга (так звані стоп-кодони), а триплет АУГ визначає місце початку синтезу наступного.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Етапи біосинтезу білків. Перший етап — транскрипція (від лат. транскрипціо - переписування) — синтез  іРНК  з ДНК. Спочатку фермент РНК-полімераза розщеплює подвійний ланцюг ДНК і на одному з ланцюгів за принципом комплементарності синтезує молекулу іРНК, яка таким чином повторює послідовність нуклеотидів певної ділянки молекули ДНК, далі з іРНК видаляються ділянки, позбавлені генетичної інформації, яка із ядра надходить до цитоплазми клітини. Другий — трансляція (від лат. транслятіо — передача) — переклад послідовності нуклеотидів у молекулі іРНК у послідовність амінокислотних залишків молекули білка. Потім іРНК зв'язується з субодиницями рибосом. Транспортна РНК за принципом комплементарності взаємодіє з  триплетом (кодоном) іРНК, який дає сигнал про початок синтезу поліпептидного ланцюга. Внаслідок цього процесу виникає ініціативний комплекс, який складається з триплету іРНК, рибосоми та певної тРНК

Номер слайду 9

Загальна схема біосинтезу білка

Номер слайду 10

Далі поліпептидний ланцюг подовжується завдяки послідовному сполученню пептидними зв'язками амінокислотних залишків між собою. Кожна з амінокислот транспортується до рибосоми і розміщується на ланцюзі за допомогою певної тРНК, яка створює комплементарні пари з відповідним їй триплетом в іРНК . Коли рибосома досягає стоп-кодону, синтез білкової молекули завершується, і рибосома разом з нею залишає іРНК. Потім рибосома потрапляє на будь-яку іншу молекулу іРНК, а молекула білка — в ендоплазматичну сітку,  і біосинтез білкових молекул триває далі. На останньому етапі білок набуває своєї природної структури, утворюючи певну просторову конфігурацію.

ppt
Додано
21 грудня 2021
Переглядів
387
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку