Ще однією з функцій люмінесценції тварин є сигнальна для зустрічі самців і самок у шлюбний період. Типовим прикладом є приваблення самців самками жуків-світляків. У багатьох їх видів самки, іноді навіть безкрилі, сидять у траві й подають світлові сигнали самцям, які літають навколо них. Самка відповідає на сигнали свічення самця тільки свого виду цілком певним чином — спалахами певної частоти, кольору, інтенсивності, тривалістю та їх кількістю.
В креветок фотогенеруючі органи розміщені по всій поверхні тіла й регулюються нервовою системою. Крім типових фотогенеруючих органів біля ротового отвору, містить також залози, з яких викидається речовина, що світиться. Це дає можливість креветці, яка оточує себе хмаркою, що світиться, ховатися від ворогів.
Біолюмінесценція, як уже зазначалося, є хемілюмінесценцією. З’ясовано, що це явище виникає в процесі реакції окиснення субстрату, який називають люциферином (лат. lucis — світло і ferre — носити), молекулярним оксигеном за участю ферменту люциферази. Цей процес можна представити рівнянням Рівняння реакції субстрату й ферменту, яке супроводжується люмінесценцією: S — субстрат (люциферин); Е — фермент (люцифераза); E - S* — фермент-субстратний комплекс в електронно збудженому стані; hv — квант світла (h — стала Планка, v—частота)
У жука-світляка реакція, яка супроводжується люмінесценцією, відбувається внутрішньоклітинно. Його люциферин активується в процесі реакції з АТФ з утворенням люцифериладенілату в електронно збудженому стані, повернення якого в основний стан супроводжується свіченням у червоній області спектра (X = 560 нм).
Докладно вивчено біохімічні процеси, покладені в основу люмінесценції в деяких видів кишковопорожнинних. Так, наприклад, у коралів Renilla цей процес розпадається на дві стадії Рівняння реакцій субстратів і ферментів у Renilla, які супроводжуються люмінесценцією: ДФА — 3', 5-дифосфоаденозин; SH2 - С — люциферин; SH2 — люциферин з вилученою групою; ФАФС — фосфоаденозил-фосфорилсульфат
У деяких кишковопорожнинних при люмінесценції відбувається перенесення енергії: спочатку в реакції утворюється електронно збуджений продукт, який потім передає енергію іншій речовині, за повернення якої в основний стан після збудження виникає явище люмінесценції Рівняння реакцій люмінесценції з перенесенням енергії в кишковопорожнинних