Булінґ (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Номер слайду 4
фізичні вади;особливості поведінки ;особливості зовнішності;недостатньо розвинені соціальні навички;страх перед школою: неуспішність у навчанні часто формує у дітей негативне ставлення до школи, страх відвідування певних предметів, що сприймається навколишніми як підвищена тривожність, невпевненість, провокуючи агресію;відсутність досвіду життя в колективі;деякі захворюванняі;високий інтелект, обдарованість, видатні досягнення;слабо розвинені гігієнічні навички. Найчастіше жертвами булінґу стають діти, які мають:
Номер слайду 5
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску образи, приниження, погрози, ігнорування тощо та фізичних знущань удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Номер слайду 6
Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті. Ті, хто піддаються булінгу. Ті, хто булять. Ті, хто вимушені спостерігати
Номер слайду 7
Наслідки шкільного насилля. Жертви булінґу переживають важкі емоції – почуття приниження і сором, страх, розпач і злість. Булінґ вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:неадекватне сприймання себе – занижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахисність;негативне сприймання однолітків – відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули у школі;неадекватне сприймання реальності – підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;девіантну поведінку – схильність до правопорушень, суїцидальні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.
Номер слайду 8
Що робити вчителям. Завдання вчителів - відслідковувати ситуацію в класі. Спеціалісти-конфліктологи пропонують дуже корисне завдання, яке допомагає визначити, чи є в колективі діти, які перебувають в ситуації жертви. Перед початком уроків попросіть кожну дитину на аркуші паперу написати прізвища чотирьох дітей, з якими вона хоче сидіти поруч за партою. А також прізвище того, кого вона вважає своїм найкращим другом. Коли вчитель проаналізує результати, то легко помітить, кого з дітей «забули», не згадали зовсім. Цей метод має назву «розстановка сил». Завдяки йому можна дослідити комунікацію в колективі й дізнатися, хто в класі жертва, хто агресор, хто є неформальним лідером, а від кого відвернулися однолітки.
Номер слайду 9
Тренінги для початкової школи4 клас. Тренінг 4. Як відстояти себе. Діти демонструють уміння говорити «ні» на пропозиції однолітків, називають способи протистояння насиллю у своєму середовищі, наводять приклади позитивного та негативного впливу однолітків.
Номер слайду 10
Добірка змістовних мультфільмів. Мультфільм «Жив собі чорний кіт» Мультфільм «Про пташок»Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»Мультфільм-казка «Гидке каченя»