Презентація до уроку у 6-му класі на тему "Цикли у вокально-хоровій музиці" (продовження). Продовження вивчення вокально-хорової музики на прикладі творчості британського композитора Бенджаміна Бріттена.
Цикли у вокально-хоровій музиці (продовження)Вчитель музичного мистецтва. Бердянського ЗЗСО №20 Погоріла Ю. В.
Номер слайду 2
Актуалізація опорних знань: Що таке вокальний цикл?Які українські композитори працювали в цьому жанрі? Що таке мініатюра?Який український композитор вважається майстром інструментальної та вокальної мініатюри. Як називається вокальний цикл Якова Степового, з яким ми ознайомились на минулому уроці?
Номер слайду 3
Вокальний цикл – цикл романсів або пісень, які об’єднані однією ідеєю. До музичних циклів належать збірки пісень або п’єс, створених відповідно до певної тематики або укладених авторами з фрагментів власних опер, балетів, симфоній.
Номер слайду 4
Однією з найулюбленіших тем, яка завжди надихала композиторів на створення «чарівної» музики, є свято Різдва. Так, фортепіанний цикл мініатюр на мелодії колядок, поширених у побуті українців, належить доробку Василя Барвінського.
Номер слайду 5
Не залишилися осторонь й іноземні митці, багато з яких подарували слухачам радісні хвилини різдвяної музики. Наприклад, британський композитор Бенджамін Бріттен створив хоровий цикл колядок, який можна почути під час Різдвяних свят у концертних залах різних країн.
Номер слайду 6
Слухання: Прослухайте «Вінок колядок» Бенджаміна Бріттена для хору, дискантів-солістів і арфи (№2, 5, 10) та поміркуйте: Який загальний настрій твору та окремих хорових мініатюр?
Номер слайду 7
Бенджамін Бріттен Бенджамін Бріттен (1913-1976) — британський піаніст, диригент, один з найвизначніших композиторів XX ст., у творчості якого представлені майже всі музичні жанри. Народився в графстві Суффолк, у родині лікаря. У дитинстві виявив музичні здібності і почав займатися музикою під керівництвом матері, любительки-піаністки. У 12 років Бенджамін написав «Просту симфонію» для струнного оркестру, а в 16 — вступив до Королівського музичного коледжу (консерваторії). Своє перше місце роботи молодий композитор отримав у кінокомпанії документальних фільмів, де був невеликий інструментальний ансамбль.
Номер слайду 8
У 1939 p., коли розпочалася Друга світова війна, Бріттен виїхав до Америки. Як відгук на трагічні події, що відбувалися в Європі, виникла кантата «Балада героїв» — присвячена боротьбі проти фашизму в Іспанії. Затри роки композитор повернувся на батьківщину й оселився в приморському містечку Олдбор. Там світ побачили кілька опер, зокрема «Пітер Граймс». Митець також написав багато музичних творів для дітей і юнацтва. У виставі «Створюймо оперу» юні глядачі самі беруть участь.
Номер слайду 9
Вивчення щедрівки «Ой у полі плужок оре»1. Ой, у полі плужок оре, Щедрий вечір, Добрий вечір, Добрим людям на здоров'я!2. Там Василько з плужком ходить,Щедрий вечір, Добрий вечір,Добрим людям на здоров'я!3. Йому мати їсти носить,Щедрий вечір, Добрий вечір,Добрим людям на здоров'я!4. Ори, синку, тую нивку,Щедрий вечір, Добрий вечір,Добрим людям на здоров'я!5. Та й посієм пшениченьку,Щедрий вечір, Добрий вечір,Добрим людям на здоров'я!
Номер слайду 10
Рефлексія. Які цікаві факти ви запам’ятали з життя та творчості Б. Бріттена?3 Тема якого свята вважається однією з найулюбленіших тем композиторів?1 Який музичний цикл створив Бенджамін Бріттен?2
Номер слайду 11
Домашнє завдання: Створіть разом з батьками або дорослими «Віночок колядок і щедрівок моєї родини» або «Різдвяний віночок пісень мого краю».