Орган держави – це структурно організований колектив державних службовців або окрема службова особа з владними повноваженнями (наприклад, Президент України, Уповноважений ВР з прав людини), створений на законних підствах для виконання конкретних завдань і функцій держави.
Номер слайду 4
Державний орган характеризується такими ознаками: Здійснює від імені держави передбачені законом функції у відповідній сфері діяльності;Володіє державними повноваженнями;Має відповідну компетенцію (сукупність завдань, функцій, повноважень);Характеризується відповідною організаційною структурою; формується в порядку, встановленому законом. Видає обов’язкові для виконання приписи, реалізація яких забезпечується можливістю застосування примусу.
Номер слайду 5
Класифікація органів держави. ВиборніТакі, що призначаються. Успадковані
Номер слайду 6
Класифікація органів держави. За способом утворення (виборні, такі що призначаються, успадковані);За територією, на яку поширюється їхні повноваження (загальні, місцеві);За складом (колегіальні, одноосібні);За характером і змістом діяльності ( законодавчі, виконавчо-розпорядчі, судові, контролювально-наглядові тощо);
Номер слайду 7
Теорія розподілу влад
Номер слайду 8
Англійський філософ Дж. Локк перший запропонував розгорнуту теорію розподілу влад. Визначаючи зміст теорії, Дж. Локк писав, що потрібно розрізняти три влади – законодавчу, виконавчу й союзну (федеративну). Судова влада, за Дж. Локком, поглинається виконавчою. Французький мислитель 18 століття Ш. Монтес’є розвинув ідеї, які сформував Дж. Локк.
Номер слайду 9
Сьогодні ідея розподілу влади знаходить своє відображення в конституціях майже всіх країн світу. У Конституції України зазначено, що державна влада належить народові, оскільки народ є носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні, яку він здійснює безпосередньо, а також через органи державної влади та місцевого самоврядування. Конституція України Стаття 6. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Номер слайду 10
Парламент – виборчий орган влади, що в різних країнах має різні назви – РАДА, СЕЙМ, СЕНАТ, СКУПЩИНА, ДУМА, ЗБОРИ, ДИВАН, МЕДЖЛІС, КОНГРЕС, КНЕСЕТ, КОРТЕСИ, АЛЬТИНГ, СТОРТИНГ тощо. Парламент буває однопалатний або двопалатний. Однопалатний парламент, як правило, створюється у прости за формою устрою державах (Верховна Рада) Двопалатні парламенти (бікамералізм) існують у федеративних державах (США, Польща).
Номер слайду 11
Основна функція парламенту – законотворча діяльність, але, окрім неї, законодавчий орган має низку інших важливих повноважень: Представницькі;Засновницька (установчі);Контрольовані (контроль за роботою уряду, інших посадовців виконавчої влади);Фінансової та інших