Вступ. Отрутні властивості грибів відомі з далеких часів. У Європі проростає приблизно 80 видів отруйних грибів, серед яких дуже отруйних – близько 20 видів. Серед них зокрема аманітальні гриби роду Amanita. Характер отруєння визначається насамперед хімічним складом отрут грибів. Наслідки отруєння грибами залежать також від кількості спожитих грибів, стану здоров’я й віку потерпілого тощо.
І. Загальна характеристика синдромів отруєння людини грибами. Більшість отруйних грибів викликає відносно легкі нетривалі захворювання, основними з яких є порушення функціонування шлунково-кишкового тракту. Однак деякі з них спричиняють важкі отруєння, навіть із летальними наслідками.
Другу групу становлять гриби з різко вираженою нейро-вегето-тропною дією на нервову систему. До неї належать гриби, які містять мускарин і мускаридин, а також їхні аналоги. Симптоми отруєння цими грибами спостерігаються через 0,5-2 год після вживання: сильна нудота, блювання, пронос, запаморочення, втрата свідомості, посилене потовиділення, галюцинації.
Отрути цих грибів спричиняють порушення діяльності центральної нервової системи. Вони можуть викликати холінергічний синдром отруєння, який проявляється в блідості шкіри, порушенні ритму серцевої діяльності і судомах, болі в животі, посиленні перистальтики кишок, нудоти, блювання, діареї або антихолінергічному синдромі – виникнення гіперемії шкіри, тахікардії, галюцинацій, судом, коми. Гіпермія шкіри
За хімічною будовою мускарин є похідним триметиламонію (рис. 1)Рис. 1. Структура мускарину. У плодових тілах мухоморів виявлено ряд отруйних сполук, які мають мускаринподібну дію, зокрема мускаридин, мусцимол, іботенову кислоту (рис. 2), буфотенін, а також багато ізомерів і аналогів мускарину (аломускарин, дезетермускарин, аломускарон, дегідромускарон, епіаломускарин, епімускарин, метилфурметин та ін.). Рис. 2. Структура мускаридину, мусцимолу та іботенової кислоти
Під час дослідження отрут мухоморів, зокрема мухомора смердючого (Amanita virosa), мухомора білого (Amanita verna), виявлено отрути, які віднесені до групи віротоксинів і становлять собою гептапептиди, які відрізняються від фалотоксинів і аманітатоксинів насамперед наявністю моноциклічної структури з 2-метилсульфаніл- триптофаном, а також дигідроксипроліну.
УРЕМІЯ (лат. uremia; urinа — сеча + aemia — кров) — патологічний стан, що зумовлений надлишковим накопиченням у крові побічних продуктів метаболізму білкових сполук та містить комплекс біохімічних і патофізіологічних розладів, характерних для кінцевої стадії хронічної ниркової недостатності.
ВИСНОВОКВарто пам’ятати, що в деяких людей спостерігається ідіосинкразія до грибів. У цьому разі вживання в їжу навіть їстівних грибів призводить до отруєння, яке супроводжується різкими болями в животі, блюванням, проносом, висипами. Таким людям уживання грибів у їжу протипоказано. Гриби не рекомендується вживати при хворобах печінки, нирок, запальних процесах шлунково- кишкового тракту.