Конспект уроку з української мови на тему "Додаток як другорядний член речення".5 клас
Тема: Додаток як другорядний член речення
Мета: формувати вміння розрізняти головні та другорядні члени речення; дати поняття про додаток як другорядний член речення, формувати вміння розпізнавати його в реченні, складати речення з поданими словами у ролі додатків; розвивати логічне й образне мислення, культуру мовлення, пам’ять, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до усної народної творчості, виховувати працелюбність
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, інтернет-ресурси, відеоматеріал, роздатковий матеріал.
ХІД уроку
І. Організаційний момент.
Є члени речення не головні,
І звуть їх просто другорядні.
До них питання Де? Куди? Кому?
Кого? Чого? Ким? Чим? Чому?
Потрібні в реченні вони.
Без них суха була би мова,
Одноманітна, не чудова.
Завдання:
Записати речення, визначити в них граматичну основу. Поширити подані речення другорядними членами речення.
Сонечко визирнуло.
Соловейко щебече.
Весна прийшла.
ІІІ.Оголошення мети уроку. Вивчення нового матеріалу.
Додаток - це другорядний член речення, що означає предмет і відповідає на питання будь-якого відмінка,крім називного:
кого? чого? кому? чому? кого? що? ким? чим? на кому? на чому?
Додаток підкреслюємо так: _ _ _ _ _ _
Найчастіше додаток виражається іменником, займенником, рідше — іншими частинами мови (прикметником, числівником у значенні іменника). Також додаток може виражатися іменником із прийменником. Прийменник входить до складу додатка: Вітер з гаєм розмовляє.
Завдання1
Перепишіть, уставляючи на місці крапок додатки, які за змістом відповідають записаним у дужках питання.
Теплий весняний ранок огорнув (що?)… ніжним світлом. Сонце радісно зігріває(що?)… і золотить молоді листочки. Легесенький вітерець ширяє над (чим?)… . На галявині радісно дзвенять пташині голоси. Вони дарують (кому?) … весняні переспіви. Над (чим?)… тихо кружлять бджілки-трудівниці. Природа зачаровує (кого?)…(чим?)... .
Завдання 2
Прочитайте речення. Доведіть, що підкреслені члени речення-додатки.
Без роботи день роком стає. Печені голуби не летять до губи. Під лежачий камінь вода не тече. Рання пташка росу оббиває. Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Вовка ноги годують.
Завдання3
Робота з текстом
Вітер
Вітер носиться, літає,
Топче луки і поля,
Жовті трави пригинає,
Лист зриває із гілля.
То скирти, стоги розносить,
То у сурми загуде ,
То в безсиллі заголосить
І до скелі припаде.
Олександр Олесь
Завдання :
Завдання 4
Перепишіть. У кожному реченні підкресліть головні члени речення та додатки. З'ясуйте, якою частиною мови виражені додатки.
Бабуся рятувала хворих від недуг. Свої знання вона перейняла від своєї баби. Тепер бабуся передавала їх онучці.
Оксанка зав'язала бабусі очі. Потім брала жмут висушених лікарських рослин. Бабуся торкалася стебелець і листочків. Потім вона називала рослину. Далі розповідала Оксанці про приготування ліків.
За С. і А. Руденками
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання:
А. Перепишіть речення, ставлячи іменники, що в дужках, у потрібному відмінку.
Б. Знайдіть і підкресліть додатки.
1. Наполегливість і витривалість властиві (спортсменам, для спортсменів). 2. Не можна знущатися (над тваринами, з тварин). 3. Навчатися (мови, мові) потрібно протягом усього життя. 4. Завжди треба дякувати (людей, людям) за добрі справи. 5. Не можна зраджувати (друзям, друзів).
V.Домашнє завдання.
1.Опрацювати теретичний матеріал з підручника.
2.Підкреслити у реченнях головні члени та додатки.
1.Майстром ніхто не народжується(Нар.творчість)2. Ти нас не вчила молитви. (Д. Білоус)3. Пестить синів і дочок слово твоє рум’яне. ( Д. Білоус)4. Ти даєш поету дужі крила. (В. Симоненко) 5. Мові гаряче віддав я серце недарма. (В. Сосюра). 6. Нещастя мудрості научить. (Нар.творчість)