Мета уроку:- навчальна: ознайомитися зі змістом казки, усвідомити її повчальний характер; навчитися оцінювати вчинки і поведінку дійових осіб;- розвивальна: розвивати вміння грамотно висловлювати думки, наводити переконливі аргументи;- виховна: виховувати доброту, толерантне ставлення до ближнього, прагнути жити у гармонії зі світом.
Акваріум теоретичних знань1 Ка́зка — фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події. При́тча — коротке оповідання алегоричного змісту з яскраво вираженою мораллю. Ба́йка — один із різновидів ліро-епічного жанру, невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту, з яскраво вираженою мораллю.
Знайти художні засоби, які використано у казці. Опис. Пейзаж. Епітети. Метафори. Порівняння. Опис: риба «ставала великою, пругкою, на ній полискувала вже луска, як викута з найліпшої дамаської сталі», балакучість набрала вправності; мала «добре серце». Пейзаж: «…Сонце пронизало води до дна, засвітивши коралові кущі… з блакитними водоростями…»Епітети: (великою, пругкою, найліпшої, добре);Порівняння: луска, як викута з найліпшої дамаської сталі»;Метафора: сонце пронизало, балакучість набрала вправності.
Складання інформаційного грона «Говорюща риба». Риба - Індивідуальна, не така як всі - Балакуча – Добре серце – Дуже молода – Не розуміла чому сумують – Попливла шукати іншого табуна – Балакучу рибу видалили з води – Риба стала жити на березі – Шукаю співбесідника – Рибалка відчув, що ліпшого приятеля, ніж говорюча риба, в нього нема й ніколи не буде – Вона зашкварчала на пательні – Смажені риби всі однакові - Вона стала такою, як інші.