ГОТОВНІСТЬ ДО ШКІЛЬНОГО НАВЧАННЯ ФІЗІОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ СОЦІАЛЬНА (ОСОБИСТА) ГОТОВНІСТЬ визначається рівнем розвитку основних функціональних систем організму визначається рівнем розвитку емоційно-вольової сфери дитини, визначається рівнем розвитку сприйняття, пам'яті, уваги, мислення, мовного розвитку, уяви
Фізіологічна готовність до шкільного навчання вага мозку 6-7 річних дітей становить 90% ваги мозку дорослої людини, що сприяє вирішенню більш складних інтелектуальних завдань; до початку шкільного навчання добре розвиваються великі півкулі мозку, особливо лобові частини, які відповідають за розвиток мовлення дитини; в результаті досить вираженої асиметрії лівої і правої півкулі пізнавальна діяльність дошкільників стає більш осмисленою і цілеспрямованою; розвиваються дрібні м'язи руки, які забезпечують формування навичок письма.
Психологічна готовність до шкільного навчання дитина знає основні кольори, може правильно розрізняти масу предметів, добре сприймає предмет в цілому, виділяє основні частини і співвідносить їх між собою, вміє знаходити схожі та відмінні ознаки предметів; у дитини досить розвинена довільна пам'ять: вона вміє ставити мету, запам'ятати що-небудь і вільно застосовує способи запам'ятовування; розвивається довільна увага, вона вміє виконувати що-небудь за інструкцією протягом певного часу. Може продуктивно займатися одним і тим же ділом протягом 20 і більше хвилин. у дитини досить великий словниковий запас. Його мова відрізняється вживанням слів, пов'язаних з рухом і діяльністю, збільшенням кількості узагальнюючих слів, стає зв'язною, логічною. Уява дитини потребує опору на предмет в меншій мірі, ніж на попередніх етапах розвитку. Вона переходить у внутрішню діяльність, яка проявляється в словесній творчості (лічилки, дражнилки, вірші), в створенні малюнків, ліплення і т.д. у дитини вже сформовані просторові відносини: вона може правильно визначити положення предмета в просторі (над-під, попереду-позаду, нижче-вище, зліва-праворуч), правильно виділити такі відносини, як «вужче-ширше», «більше-менше» , «коротше-довше». До вступу в школу дитина вже сприймає час, як категорію, яку не можна повернути або прискорити.
Вольова готовність передбачає, що дитина здатна поставити мету, прийняти рішення, намітити план дій, виконати його, проявити певні зусилля, оцінити результат своєї роботи, а також вміти слухати і виконувати вказівки дорослого. Комунікативна готовність передбачає потребу дитини в спілкуванні, в тому числі в спілкуванні з дорослим на новому рівні, вміння увійти в дитячу спілку, діяти спільно з іншими, поступатися, підкорятися..
Потрібно намагатися, щоб дитина довше залишалася «Чомучкою». Сім'я повинна формувати культ інтелекту. Потрібно ставити дитину в ситуацію роздумів. Потрібно навчити дитину аналізувати свою роботу. Необхідно розвивати увагу і пам'ять дитини. Створювати ситуації успіху. Оцінюючи результати діяльності дитини, не переносити їх на особистість самої дитини. Частіше ставити себе на місце своєї дитини і згадувати себе в її віці..