Хемосинтез Підготувала: вчитель біології, КЗ «СЗШ №21» КМРМіськів О. В.
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Хемосинтез. Процес синтезу органічних речовин з неорганічних (СО2), який відбувається за рахунок енергії хімічних зв’язків. Відкритий у 1889 р. російським вченим С. Н. Виноградським. Використовується лише хемотрофними бактеріями й археями. В бактеріальних клітинах процеси хемосинтезу відбуваються на внутрішніх випинах плазматичної мембрани – мезосомах.
Номер слайду 4
Різновиди хемосинтезуючих організмів. Нітрифікуючі бактерії окислюють амоніак (NH3) та його сполуки до нітритів і нітратів. Два види бактерій: перший окиснює амоніак до нітритів, другий – нітрити до нітратів (використовуються рослинами).
Номер слайду 5
Не плутайте НІТРИФІКУЮЧІ бактерії з: Денітрофікуючими – відновлюють нітрати до молекулярного азоту (надходить в повітря);Азотфіксуючими – захоплюють молекулярний азот із атмосфери.
Номер слайду 6
Різновиди хемосинтезуючих організмів. Сіркобактерії окиснюють сірководень до сірки, а потім до солей сульфатної кислоти.
Номер слайду 7
«Білі палії» «Чорні палії»
Номер слайду 8
Різновиди хемосинтезуючих організмів. Залізобактерії дійснюють окиснення Феруму від двовалетного до тривалетного. Потім отриманий окис (Fe2 O3) вони відкладають у своїй слизовій оболонці.
Номер слайду 9
Різновиди хемосинтезуючих організмів. Водневі бактерії оксинюють молекулятний водень. Поширені в грунті та ілових шарах водойм.
Номер слайду 10
Значення хемосинтезу. Кругообіг хімічних елементів: Нітроген, Сульфур, Ферум. Утворення корисних копалин. Переробка отруйних речовин (амоніак, сірководень). Нітрифікуючі бактерії підвищують родючість грунтів. Очистка стічних вод. Руйнування гірських порід, кам’яних і металічних споруд (за рахунок сульфатної кислоти, яку синтезують сіркобактерії). Бактеріальне вилуговування металів (Cu, Zn, Ni, Mo та ін.).