До вашої уваги пропонується розробка уроку (план-конспект) та мультимедійну презентацію до теми: "Хлопомани і народовці. Москвофіли і малороси. Пошукові системи".
Тема уроку: Хлопомани і народовці. Москвофіли і малороси.
Мета уроку: - ознайомити учнів з: історичними передумовами виникнення «подвійної
лояльності» в середовищі української еліти; засобами пошуку інформації в
Інтернеті;
Тип уроку: комбінований, бінарний (Історія України + Інформатика).
Обладнання: персональні комп’ютери, проектор, екран, дошка, програмне забезпечення Power Point, Test-W2, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, інструкційні картки, підручник, кольорові наліпки.
Основні поняття та терміни: «подвійна лояльність», «малоросійство», «москвофільство», «хлопомани», «народовці», «соціалізм», «федерація», «веб-серфінг», «веб-каталоги», «пошукові системи».
Основні дати:
1856 р. – поява теорії російського історика Михайла Погодіна;
Кінець 1850-х рр.. – зародження хлопоманства;
Початок 1860-х рр.. – зародження руху народовців;
ІІ половина 1860-х рр.. – оформлення суспільно-політичної течії москвофілів.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент уроку (1-3 хвилини)
Привітання із учнями. Перевірка присутності. Підготовка робочих місць до роботи. Вступне слово вчителя, який пояснює особливість проведення бінарного уроку.
ІІ Перевірка домашнього завдання (7-10 хвилин)
Під час перевірки домашнього завдання клас ділиться на дві групи: одна розв’язує тестові завдання на паперових носіях з учителем історії, інша – на комп’ютерах під наглядом учителя інформатики (Див. Додаток 1), який попередньо інструктує учнів з питань техніки безпеки, про що робиться відповідний запис у журналі.
Важливо наголосити на тому, що час для виконання тестів обмежений (до 7 хвилин) і максимальний бал – 11, а не 12 – оскільки тестові завдання не містять творчого питання.
По завершенню тестування для учнів, які працювали на комп’ютерах програма «Test-W2» видасть результат на монітор і учитель зафіксує його у відомості. Учні, які працювали з паперовими носіями, обмінюються картками з відповідями, а на екран їм виноситься ключ, за яким вони перевіряють один одного (Слайд 1).
Після процедури перевірки учитель повинен психологічно налаштувати клас на плідну подальшу роботу. Для цього він повідомляє, що протягом уроку найбільш активним учням за доповнення-відповідь на парту будуть клеїтися кольорові наліпки. Кожна наліпка додає 1 бал до результату тестування.
Це сприятиме створенню атмосфери здорової конкуренції в класі та вцілому оптимізуватиме навчальний процес.
ІІІ Вивчення нового матеріалу (20-25 хвилин)
Учителі повідомляють тему, план уроку, паралельно все це демонструється на екрані (мультимедійна презентація учителів, Слайд 2-3).
Коротка розповідь учителя історії супроводжується відповідним слайдом (4) презентації і опирається на попередні знання учнів:
1764 р. – остаточна ліквідація гетьманства;
1765 р. – скасування полкового устрою на Лівобережжі;
1775 р. – знищення Запорозької Січі;
1785 р. – Грамота про вільність дворянства;
1786 р. – секуляризація монастирських маєтків в Україні.
1856 р. – оприлюднення теорії Михайла Погодіна, яка заперечувала окремішнє існування українського народу та мови;
1862 р. – закриття недільних і безплатних українських шкіл для дорослих;
1863 р. – Валуєвський циркуляр;
1876 р. – Емський указ (Олександр ІІ);
1888 р. – заборона вживати українську мову в офіційних установах і давати українські імена під час хрещення (Олександр ІІІ);
1898 р. – розпорядження про заборону друкування українських книг для дітей;
1908 р. – Указом Сенату національну культуру і просвітницьку діяльність в Україні визнано шкідливою (Микола ІІ).
Перед початком розповіді, учитель проводить з учнями короткий екскурс в минуле, з’ясовуючи етимологію поняття «малорос», акцентуючи увагу класу на характерні особливості даної суспільно-політичної течії (Слайд 6):
– притуплена чи повністю втрачена історична пам‘ять;
– прийняття імперських історичних міфів;
– зневажливе ставлення до культури й самобутності власного народу.
На початку учні самостійно пояснюють зміст поняття «москвофіл», після чого йде розповідь учителя про особливості виникнення течії, спорідненість з малоросійством, її творців (І. Наумович, Д. Зубрицький, А. Добрянський). До основних ідей москвофілів слід відносити:
– твердження про етнічну однорідність росіян, українців і галицьких русинів;
– заперечення існування українців як нації;
– заклик до об‘єднання всіх слов’янських народів під владою російського самодержавства (Слайд 7).
За попередньою схемою учні пояснюють походження даних слів. Потім учитель аналізує появу і сутність суспільно-політичних течій ІІ половини ХІХ ст.. на Наддніпрянщині.
Перед розглядом основних персоналій українофільського руху ХІХ ст.. (В. Антонович, О. Барвінський, М. Драгоманов) учитель інформатики розглядає з учнями тему «Засоби пошуку інформації в Інтернеті».
В стислій формі розповідається учням про основні принципи роботи інформаційних пошукових систем, розкриваючи сутність стратегії пошуку інформації, водночас наголошуючи на перевагах та недоліках використання ресурсів Інтернету. Розповідь учителя супроводжується відповідними слайдами мультимедійної презентації (Слайди 8-10).
Практична робота
Після висвітлення ключових питань теоретичної частини уроку учні переходять до практичної складової. Клас займає місця біля комп’ютерів і ділиться вчителями на дві групи, кожна з яких відповідно буде складатися з трьох підгруп. Перша група учнів (півкласу) відшуковує в Інтернеті всі можливі зображення діячів українофільського руху ХІХ ст.., при чому кожна з трьох підгруп відповідно свого: І – В. Антоновича, ІІ – О. Барвінського, ІІІ – М. Драгоманова.
Друга група (решта класу) і відповідно кожна з трьох її підгруп за такою ж схемою відшуковує біографічну інформацію по тому чи іншому діячу.
Для полегшення пошуку, вчитель інформатики заздалегідь готує і розкладає біля комп’ютерів інструкційні картки (Див. Додаток 2).
Знайдена біографічна інформація, особливо маловідомі факти, зачитується учнями на клас, а відповідні знайдені зображення паралельно супроводжують виступ учня на екрані з допомогою проектора.
ІV Закріплення нових знань та вмінь (3-7 хвилин).
По черзі учителі перевіряють як учні засвоїли новий матеріал. Для того щоб урізноманітнити цей процес та зменшити емоційне навантаження на клас, доцільно застосовувати не значну кількість запитань, але при цьому використовувати водночас декілька форм перевірки: робота з джерелом, усне опитування, тестування (Див. Додаток 3).
V Підбиття підсумків уроку (2-3 хвилини).
Вчителі відзначають за кількістю кольорових наліпок найактивніших учнів в класі, виставляючи відповідні бали до щоденника.
Загальний підсумок уроку підбивають самі учні у формі гри «Я – редактор журналу «Знання»», де вони по черзі заповнюють колонку під умовною назвою «На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…» (Метод «Мікрофон»).
VІ Домашнє завдання (1-2 хвилини).
Історія:
1) Опрацювати текст § 25 п. 2-4, § 26 п. 1-3;
2) Заповнити порівняльну таблицю (Див. Додаток 4).
Інформатика:
Література:
Додатки
Додаток 1.
Історія
1 Який напрямок своєї геополітичної стратегії обрала Австрійська імперія у першій половині ХІХ ст.?
А) Східний;
Б) Західний;
В) Південний.
2 Яка країна виношувала у 80-х рр.. ХІХ ст. план створення «Київського королівства»?
А) Російська імперія;
Б) Німеччина;
В) Австро-Угорська імперія.
3 Геополітичні плани яких країн співпадали відносно України?
А) Росії та Польщі;
Б) Австрії та Німеччини;
В) Туреччини та Литви.
4 Польська національна ідея передбачала відновлення польської державності в кордонах:
А) 1772 р.;
Б) 1793 р;
В) 1795 р.
5 Хто був носієм і провідником національної культури в Україні?
А) пролетаріат;
Б) духовенство;
В) інтелігенція.
6 Серед міських жителів у другій половині ХІХ ст. українці становили:
А) менше третини;
Б) більше третини;
В) третину.
7 Підросійську територію України було поділено на:
А) 6 губерній;
Б) 9 губерній;
В) 3 губернії.
8 Рівень освіти на зламі ХІХ й ХХ століть в Україні був:
А) високим;
Б) середнім;
В) низьким.
9 Cкасування кріпосного права в Російській імперії повязують з:
а) Миколою ІІ;
б) Олександром ІІ;
в) Петром ІІ.
10 Росія розглядала Україну як плацдарм для поширення свого впливу на:
А) Захід і Південь;
Б) Схід і Північ;
В) Захід і Північ.
11 Зміцнення, згуртування, об’єднання в нерозривне ціле – це…
А) злиття;
Б) консолідація;
В) симбіоз.
Інформатика
1 Що таке веб-сервер?
А) спеціалізована ПЕОМ або програмне забезпечення, призначене тільки для передавання інформаційного пакету до місця призначення в мережі;
Б) підключений до Інтернету комп’ютер, який приймає від інших запити на отримання певних даних, обробляє їх та передає результати, використовуючи протокол HTTP;
В) підключений до Інтернету комп’ютер, який приймає від інших запити на отримання певних даних, обробляє їх та передає результати, використовуючи протокол WWW.
2 Що таке TCP/IP?
А) інструкції з користування ПЕОМ у локальних і глобальних мережах;
Б) група стандартних протоколів для обміну даними між комп’ютерами в Internet;
В) найпоширеніший протокол передавання відеоданих у локальних мережах.
3 Оберіть з наведеного найповніший перелік послуг Internet:
А) e-mail, трансляція новин, редагування повідомлень у текстових редакторах, списки розсилки, FTP;
Б) електронна пошта, веб-форуми, групи новин, WWW, FTP, Chat тощо;
В) електронна пошта, списки розсилки, веб-форуми, групи новин, Web, FTP тощо.
4 Що таке браузер?
А) програма, призначена для створення Web-сторінок;
Б) програмне забезпечення, призначене для роботи з електронною поштою і телеконференціями;
В) програма, призначена для перегляду Web-сторінок.
5 Що таке Web-сторінка?
А) документ у будь-якому текстовому форматі. Він може вміщувати зображення, невеличкі програми тощо;
Б) документ у будь-якому текстовому форматі, який можна відобразити у вікні програми-браузера. Він може вміщувати зображення, невеличкі програми тощо;
В) HTML-документ, який можна відобразити у вікні програми-браузера. Він може вміщувати текст, зображення, невеличкі програми тощо.
6 Що таке доменне ім’я?
А) аналог IP-адреси вузла Internet у вигляді груп символів;
Б) унікальне ім’я сайту;
В) унікальне ім’я WWW-серверу.
7 Що таке гіперпосилання?
А) ярлик будь-якого об’єкта в Internet;
Б) фрагмент тексту або малюнок на Web-сторінці, які при клацанні на них мишею дозволяють відкривати нові Web-документи або переглядати інші їх частини;
В) засіб зв’язку між різними частинами великого текстового документа.
8 Що таке домашня Web-сторінка браузера?
А) сторінка, на початку адреси якої є назва протоколу FTP;
Б) це перша WWW-сторінка, яку відображує браузер по замовчуванню, відразу після завантаження;
В) документ у форматі будь-якого текстового редактора, яку відображує браузер по замовчуванню, відразу після завантаження.
9 Які з нижченаведених програм - браузери?
А) MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera;
Б) Outlook Express, The Bat!, Eudora, Mozilla Firefox;
В) MS Word, MS Excel, MS Binder, MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera.
10 Що являє собою сучасна IP-адреса?
А) уніфікований покажчик інформаційного ресурсу в Internet;
Б) унікальний номер комп’ютера в Internet, який визначає його адресу. Нині складається з чотирьох цифрових частин, розділених крапками;
В) унікальне текстове ім’я WWW-серверу в Internet.
11 Що розуміють під службою Інтернет?
А) набір послуг, які надаються клієнтам програмним забезпеченням серверів Інтернету з використанням певних мережних протоколів;
Б) набір послуг, які можна замовити по Інтернету;
В) підключений до Інтернету комп’ютер, який приймає від інших запити на отримання певних даних, обробляє їх та передає результати.
Додаток 2.
Інструкція до роботи №1
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти інформацію про Д.Антоновича.
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести "Д.Антонович Вікіпедія" → відкрити посилання "Д.Антонович Вікіпедія".
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Інструкція до роботи №2
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти портрет Д.Антоновича.
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести "Д.Антонович " → натиснути кнопку Картинки → а потім розмір Среднии, колір Черно-белые → вибрати фото → збільшити.
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Інструкція до роботи №3
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти інформацію про О.Барвінський.
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести "О.Барвінський Вікіпедія" → відкрити посилання "О.Барвінський Вікіпедія".
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Інструкція до роботи №4
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти портрет О.Барвінського .
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести " О.Барвінський " → натиснути кнопку Картинки → а потім розмір Среднии, колір Черно-белые → вибрати фото → збільшити.
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Інструкція до роботи №5
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти інформацію про М. Драгоманова.
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести "М.Драгоманов Вікіпедія" → відкрити посилання "М.Драгоманов Вікіпедія".
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Інструкція до роботи №6
1. Запустити програму Internet Explorer
2. В адресному рядку ввести адресу http://google.com (якщо пошукова система не є стартовою сторінкою)
3. Потрібно знайти портрет М.Драгоманова.
Для цього потрібно виконати наступні дії:
- Клацнути мишкою в рядку пошуку → ввести " М.Драгоманов" → натиснути кнопку Картинки → а потім розмір Среднии, колір Цветные → вибрати фото → збільшити.
4. Зберегти знайдений сайт. Для цього потрібно: відкрити меню Файл → Сохранить как → вказати свою папку куди зберегти, тип файлу вказати веб-сторінка повністю
Додаток 3.
Робота з джерелом. Уважно прочитайте текст і підкресліть зайве:
Спорідненим малоросійству стало українофільство–слов’янофільство–москвофільство. Воно виникло–зникло на Західній Україні–Наддніпрянщині в середовищі тих українських інтелігентів–пролетаріїв–церковних діячів, які під російським–австрійським імперським тиском–наглядом–покровительством сформували подвійну лояльність щодо монархії Романових–Гогенцолернів–Габсбургів.
Опитування:
Тести:
1 Подвійною лояльністю в українському середовищі наприкінці XVIIІ ст.. були вражені:
Б) селяни;
В) старшина.
2 Єдиними ліками від комплексу меншовартості націй слід вважати:
Б) час;
В) створення власної держави.
3 Ідеї хлопоманів та народовців знайшли найбільший відгук серед:
Б) людей середнього віку;
В) молоді.
4 Усвідомлення українцями себе як окремої нації, з власною мовою, історією, традиціями та звичаями - це...
A) прагматизм;
Б) національна ідея;
B) історична пам’ять.
5 Громадсько-політична і наукова діяльність М.П. Драгоманова була спрямована на досягнення єдиної мети, а саме:
A) популяризацію ідей народників;
Б) перетворення України на передову європейську державу;
B) примирення одвічних політичних опонентів - українців та поляків.
Додаток 4.
Порівняльна таблиця:
Питання для порівняння |
Хлопомани |
Москвофіли |
Народовці |
Територіальна приналежність |
|
|
|
Час виникнення |
|
|
|
Основні ідеї |
|
|
|
Представники |
|
|
|
1