Історія зародження Олімпійських ігор
Перш Ол мп йськ гри в дбулися у 776 роц до нашої ери в Ол мп ї, що в Грец ї. Ц гри в дзначалися святковими змаганнями спортсмен в з р зних грецьких м ст-держав, як збиралися, щоб вшановувати Зевса, головного бога давньогрецької м фолог ї. Ігри проводилися щонайменше до 393 року нашої ери, коли їх заборонили римськ владар , Імператор Феадос й
Які ж були у стародавні часи види змагань?
Змагання з б гу — в дом в д перших Ол мп йських гор 776 року до н. е. та проводилися на 1 стад й (192, 27 м), 2 стад ї
(384, 54 м) та в д 7 до 24 стад їв. На середн х довгих дистанц ях б г в дбувався до поворотного стовпа назад. Кр м того, снував б г на 2 стад ї в гопл тських обладунках з щитом.
Боротьба — була введена в 708 роц до н. е. передбачала захвати кидки. Перемога зараховувалася за трикратний кидок противника на спину.
Кулачн бої — в дом з 688 року до н. е. передбачали перемогу нокаутом чи в раз визнання противником поразки.
П'ятиборство — було введене 708 року до н. е. включало метання диска, стрибки в довжину, метання списа, б г на коротк дистанц ї та боротьбу. Правила точно нев дом , але мов рно в дбувалися на вибування учасник в, поки не лишалося двоє, як й боролися за нагороду
Олімпійська символіка
Емблема
Емблема Ол мп йських Ігор складається з п’яти зчеплених м ж собою к л або к лець. Цей символ був розроблений засновником сучасних Ол мп йських Ігор бароном П’єром де Кубертеном в 1913 роц п д враженням в д под бних символ в на старогрецьких предметах. Немає п дтверджень, що Кубертен пов’язував число к лець з числом континент в, але вважається, що п’ять к лець — символ п’яти континент в (Європи, Аз ї, Австрал ї, Африки та Америки). На прапор будь-якої держави є принаймн один кол р з представлених на ол мп йських к льцях. Емблема МОК являє собою поєднання ол мп йського логотипу та ол мп йського дев зу. Емблеми нац ональних ол мп йських ком тет в обов’язково м стять зображення п’яти к лець.
Олімпійська символіка
Прапор
Оф ц йний прапор Ол мп йських Ігор є зображенням ол мп йського логотипу на б лому тл . Б лий кол р символ зує мир п д час Ігор. Прапор планувалося вперше використовувати на Іграх 1916 року, але вони не в дбулися через в йну, тому вперше з’явився прапор на Ол мп йських грах 1920 року в Антверпен (Бельг я). Ол мп йський прапор використовується в церемон ях в дкриття закриття кожної Ол мп ади. На церемон ї закриття мер м ста-господаря минулих Ігор передає прапор меру м стагосподаря наступних Ігор. Протягом чотирьох рок в прапор залишається в буд вл мер ї м ста, який готується до чергових Ігор.
Олімпійська символіка
Принцип
Ол мп йський принцип був визначений в 1896 роц засновником сучасних Ігор П’єром де Кубертеном.
«Найважлив ше в
Ол мп йських грах — не перемога, а участь, також як в житт найголовн ше — не тр умф, а боротьба».
Клятва
Текст Ол мп йської клятви запропонував П’єр де Кубертен, згодом в н дещо зм нився зараз звучить так: «В д мен вс х учасник в змагань, я об цяю що ми будемо брати участь у цих Ол мп йських Іграх, поважаючи дотримуючись правил, за якими вони проводяться, в стинно спортивному дус , у славу спорту та чест наших команд ». Клятву беруть також тренери та оф ц йн особи команд. Спортивн судд також приймають присягу, текст якої адаптований для цих ц лей. Вперше ол мп йська клятва прозвучала в 1920 роц , а клятва арб тр в — в 1968 роц в Мех ко. У 2000 роц на Ол мп ад в С днеї вперше в текст клятви з’явилися слова про невикористання доп нгу у змаганнях.
Олімпійська символіка
Церемонія відкриття
Глава держави, в як й проходять Ол мп йськ гри, вимовляє обов’язкову фразу: «Ігри (порядковий номер) Ол мп ади оголошую в дкритими!» У парад країн першою завжди виходить команда Грец ї. Дал команди країн йдуть в алфав тному порядку. Замикає парад команда країни-господаря Ігор. На церемон ї виступають Президент Оргком тету Президент МОК. Ол мп йський прапор п дн мають п д час виконання ол мп йського г мну.
Ол мп йський факел, доставлений з Грец ї, використовується для запалювання ол мп йського вогню. Випускаються голуби як символ миру. Вс атлети та оф ц йн особи команд беруть ол мп йську клятву.
Олімпійська символіка
Олімпійський вогонь
Запалювати ол мп йський вогонь почали ще п д час античних Ол мп ад. Тод вогонь слугував згадкою про подвиг Прометея, який викрав його у Зевса подарував людям.
Традиц ю запалювання вогню на сучасних Ол мп йських грах поновили у 1928 роц . А у 1936 роц на Ол мп ад в Берл н вперше провели естафету ол мп йського вогню. Факел з Ол мп ї до Берл ну пронесли понад 3000 б гун в.
На зимов й Ол мп ад естафету провели вперше у 1952 роц , хоча ол мп йський вогонь запалювали вже з 1936 року.
Олімпіада-2024: хто став наймолодшим та найстаршим чемпіоном Ігор у Парижі
Наймолодш чемп они Ол мп ади-2024:
Ж нки
1.Ар са Трю, Австрал я — скейтбординг (14 рок в та 86 дн в).
2.Коко Іс дзава, Япон я — скейтбординг (14 рок в та 310 дн в).
3.Хезл Р вера, США — спортивна г мнастика (16 рок в 56 дн в). Чолов ки
1.Кв нс В лсон, США — Легка атлетика (16 рок в 215 дн в).
2.Пау Кубарс , Іспан я (17 рок в 200 дн в). 3.Тоб Робертс, Велика Британ я (19 рок в та 147 дн в).
Найв ков ш ол мп йськ чемп они Парижа-2024
Ж нки
1.Ізабель Верт, Н меччина — К нний спорт (55 рок в та 13 дн в).
2.Катр не Лунде, Норвег я — Гандбол (44 роки та 133 дн ).
3.Даяна Таураз , США — Баскетбол (42 роки 61 день).
Чолов ки
1.Ханс Л ндберг, Дан я — Гандбол (43 роки 10 дн в).
2.М хаель Юнг, Н меччина — К нний спорт (41 р к 364 дн ).
3.Мхайн Лопес, Куба — Боротьба (41 р к та 352 дн ).
Наймолодшим у склад зб рної України на Ол мп ад -2024 був 14-р чний стрибун у воду Марк Гриценко. Проте спортсмен на Іграх так не виступив. Найв ков шою ж українською спортсменкою на змаганнях у Париж стала 39-р чна Олена Костевич. Спортсменка завершила виступ з швидк сної та приц льної стр льби у квал ф кац ї.
Зб рна США виграла медальний зал к Ол мп йських гор-2024 в Париж . В останн й змагальн й под ї Ол мп ади-2024, ф нал ж ночого баскетбольного турн ру, американки об грали команду Франц ї з рахунком 67:66."Золото" в ж ночому баскетбол дозволило США об йти Китай у п дсумковому медальному зал ку.
Спортсмени з обох країн здобули по 40 золотих медалей, але за рахунок б льшої к лькост ср бних нагород (44 проти 27) переможцем медального зал ку Ол мп ади-2024 стали саме американц .
М сця в медальному зал ку Ол мп ади визначаються за к льк стю виграних золотих медалей. За умови р вност за нагородами найвищого ґатунку береться до уваги, хто здобув б льше ср бних, а пот м – бронзових нагород.
Україна завершила Олімпіаду з 12 нагородами
Усього за ш стнадцять змагальних дн в українцям вдалося завоювати три золотих, п'ять ср бних та чотири бронзових нагороди. Нашим спортсменам вдалося перевершити за к льк стю золотих дв минул Ол мп ади в Ток о та Р о-деЖанейро, а за к льк стю загальних нагород ми виступили краще, ан ж у 2016 роц . В умовах повномасштабного вторгнення, неможливост як сно тренуватися через сигнали пов тряних тривог та обстр ли українська команда продемонструвала г дний виступ та змогла неодноразово пот шити своїх вбол вальник в.
Ол мп зм – життєва ф лософ я, що звеличує та об’єднує в гармон йне ц ле т ло, волю й розум! Це концепц я виховання гармон йно розвиненої людини засобами спорту, розповсюдження гуман стичних дей в житт сусп льства, розвиток сп вроб тництва, взаєморозум ння взаємодопомоги.
Горд сть нац ї
Ол мп йц - горд сть України. Атлети та атлетки, як п дкорили ол мп йськ
вершини, надихнули вс х показали волю до ПЕРЕМОГИ – волю вс х українц в!