Презентація на тему: "Основні закони факторіальної екології."

Про матеріал
Презентація на тему: "Основні закони факторіальної екології." Мета: Ознайомити учнів із основними законами факторіальної екології. 11 клас профіль К.Задорожний
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Основні закони факторіальної екології

Номер слайду 2

Поміркуйте!Синиця велика (Parus major) - невеликий птах родини синицевих. В Україні це звичайний осілий вид. Велика синиця чудово пристосувалася до ландшафтів, створених людиною. Її можна зустріти як у лісах усіх типів, так і у великих містах. Раціон синиць досить різноманітний: навесні та влітку вони живляться комахами та гусінню, а взимку - насінням рослин, плодами глоду, тису, шипшини. - Чому одні птахи відлітають в теплі краї, а інші – ні? - Що таке екологічна валентність виду?

Номер слайду 3

ЕКОЛОГІЧНА ВАЛЕНТНІСТЬ (екологічна толерантність) – здатність організмів витримувати певну амплітуду коливань екологічних чинників.

Номер слайду 4

Екологічна валентність виду

Номер слайду 5

При цьому в діапазоні їх дії виокремлюють певні зони 1. Зону нормальної життєдіяльності (оптимум) – значення чинника, що є найсприятливішими для життєдіяльності організмів і за яких спостерігаються ріст й розмноження.2. Зону пригнічення (зони песимуму, стресові зони) – значення чинника, за яких організми зберігають життєдіяльність, але не ростуть і не розмножуються.3. Зону екологічної валентності (діапазон витривалості, межі витривалості) – діапазон мінливості чинника,в межах якого можлива нормальна життєдіяльність.

Номер слайду 6

Екологічна валентність різних видівможе значно різнитися: Північні олені витримують коливання температури повітря від –55 °С до +30 °С, а тропічні корали гинуть вже в разі зміни температури на 5 – 6 °С.

Номер слайду 7

За екологічною валентністю організми поділяють на такі екологічні групи{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Стенобіонти. Еврибіонтиорганізми, які можуть жити лише за дуже незначної зміни чинників середовища. високоспеціалізовані види, симбіонти, мешканці морських глибин, печер, лісів високогір'я.організми, які можуть жити за значних змін екологічних чинників

Номер слайду 8

До стенобіонтів належать: Стенофаги – організми, які живляться небагатьма видами кормуколібрі осоїди коала

Номер слайду 9

До стенобіонтів належать:2. Стенобати - організми, існування яких можливе тільки на певній глибині за певного тиску води (клопи-водомірки, глибоководні кальмари, риби-вудильники)

Номер слайду 10

До стенобіонтів належать:3. Стенотерми - організми, пристосовані до відносно сталих температурних умов довкілля і які не витримують їх коливань (форель річкова) трапляється в холодних гірських річках)

Номер слайду 11

До стенобіонтів належать:4. Стеногали - організми, що витримують лише незначні зміни ступеня солоності середовища (головоногі молюски, карась, видра річкова)

Номер слайду 12

До еврибіонтів належать:1. Еврифаги - організми, які живляться найрізноманітнішою рослинною і тваринною їжею (пацюк сірий, тарган рудий, свиня дика, бурий ведмідь, крук);

Номер слайду 13

До еврибіонтів належать:2. Еврибати - організми із широким діапазоном вертикального поширення, які витримують значні коливання тиску води (губки, голкошкірі, кити)

Номер слайду 14

До еврибіонтів належать:3. Евритерми - організми, що пристосовані до значних коливань температури середовища (сокіл-сапсан, вовк сірий, сосна звичайна)

Номер слайду 15

До еврибіонтів належать:4. Евригали - організми, здатні існувати в середовищі зі значними змінами ступеня солоності (очерет звичайний, прохідні риби)

Номер слайду 16

Екологічні закони - цереакції живих організмів на дію великоїкількості екологічних факторів різних біологічних видів відрізняються, але мають загальні закономірності.

Номер слайду 17

Закон обмежувального чинника (закон мінімуму, закон Юстуса фон Лібіха 1840р.) успіх життєдіяльності організму залежить від того екологічного фактора, який перебуває в мінімумі.в мінімумі.

Номер слайду 18

Крива толерантності(графічне зображення закону оптимуму)

Номер слайду 19

Закон толерантності (закон американського зоолог Віктора Шелфорда 1913): будь-який живий організм має верхню й нижню межі витривалості (толерантності) до будь-якого екологічного фактора.

Номер слайду 20

Закон оптимуму: кожен чинник позитивно впливає на життєдіяльність організмів лише в певних межах. Між мінімумом і максимумом існує діапазон значень фактора, у якому організм може існувати. Цей діапазон називається діапазоном толерантності (витривалості). Мешканці припливно-відпливних зон океану витримують значні коливання температури, вологості й солоності.

Номер слайду 21

Інтенсивність дії екологічного фактора, найбільш сприятлива для життєдіяльності організму, називається екологічним оптимумом.Інтенсивність екологічного фактора, за якоїжиттєдіяльність організму суттєво пригнічується, називається песимумом. Мінімально й максимально можливі значення фактора називаються критичними точками; за їхніми межами існування організму неможливе.

Номер слайду 22

Дії екологічних чинників на організм Закон сукупної дії екологічних чинників (закон ефективності чинників, закон О. Мітчерліха, 1909):  у природі один екологічний чинник може впливати на інший, тому успіх виду в довкіллі залежить від взаємодії чинників.

Номер слайду 23

Закон взаємокомпенсації екологічних чинників (закон Е. Рюбеля, 1930): відсутність або нестача деяких екологічних чинників можуть бути компенсовані іншими близькими чинниками. 

Номер слайду 24

Червоновухі черепахи. Черепаха червоновуха звичайна (Tra chemys scripta) - поширений мешканець тераріумів та потенційно інвазивний вид на теренах України. За допомогою таблиці дайте характеристику дії температури як екологічного чинника на організм. {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ознака. Характеристика. Систематичне положення. Спосіб життя. Значення температури для організму. Температурний оптимум. Температурні межі витривалостіДжерело тепла (ендо- чи екзотермія)Екологічна група. Адаптації до впливу температури

Номер слайду 25

Домашнє завдання § 81. Основні закони факторіальної екології11 клас профіль К. Задорожний

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. фріндт Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Сулік Оксана Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
19 лютого 2020
Переглядів
12758
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку