Роль лідера в згуртуванні студентського колективу. Автор: Кірілюс М. С.
Номер слайду 2
Лідер — той, хто веде; перший, що йде попереду, завжди перемагає. Член групи, всі учасники якої визнають його керівництво, покладаються на нього в прийнятті серйозних рішень і вирішенні важливих проблем. Хто такий лідер?
Номер слайду 3
У психології та соціології лідерство визначається приблизно однаково, як певний вид соціального впливу в групі з метою досягнення загальних цілей. Відповідно, лідер — людина, яка має цей вплив. У найпростішому форматі лідерство представлено в тваринному світі: в кожній зграї є вожак, який забезпечує їй безпеку і веде за собою. У людському світі все трохи складніше. Що це таке і кого називають лідером
Номер слайду 4
Нинішня соціально-економічна ситуація в Україні вимагає появи серед молодого покоління справжніх лідерів – активних, прогресивних, освічених фахівців, які згодом будуть здатні очолити управління державними абогромадськими організаціями, можуть бути залучені до процесіврозвитку країни.
Номер слайду 5
Навчання у вищих навчальних закладах (далі ВНЗ), участь устудентському житті створює сприятливе середовище дляреалізації та розвитку лідерських якостей. Сучасні українськіВНЗ активно сприяють, залучають і підтримують студентів у їхпрагненнях проявити себе. Створюють студентські об’єднання,організації самоврядування, але перш за все стартовіможливості у виявленні лідерських якостей надає студентськагрупа. Лідерство це здатність людини впливати на інших,спонукати до дії, надихати на активність. Лідерство є механізмом інтеграції студентів у групі. Студентів у групі поєднує: спільна мета; спільна навчальнопрофесійна діяльність; зв’язки ділового та особистісного характеру (активна участь кожного студента в житті групи – хороша школа надбання належного досвіду жити й працювати в будь-якому виробничому колективі); однорідність складу групи за віком; висока поінформованість один про одного (і про успіхи, і про особисте життя); високий рівень самоврядування; обмежений час існування.
Номер слайду 6
Хто ж такий лідер у студентській групі? Безумовно, целюдина, яка бере активну суспільну та громадську позицію іздатна об’єднати біля себе однодумців. Лідер акумулює в собі соціально-психологічний досвід групи, її субкультурні характеристики, виражає її інтереси, потреби, ініціює їх реалізацію та захист. Лідер у групі має забезпечувати уколективі позитивний соціально-психологічний мікроклімат.
Номер слайду 7
o достатня поінформованість кожного студента про загальнумету та завдання групи;o довіра та висока вимогливість один до одного;o доброзичлива, ділова критика, вільне висловлювання своїхдумок щодо справ групи;o кожний студент задоволений міжособистіснимспілкуванням у групі, тобто її морально-психологічниммікрокліматом. Основними ознаками такого мікроклімату є:
Номер слайду 8
Лідер у групіЛідер у студентській групі має навчитися приймати рішення, уникати невигідних ситуацій чи, навпаки, створювати вигідну сукупність обставин
Номер слайду 9
Основними психологічними ознаками лідера в студентському колективі є: впевненість у власних силах; зацікавленість у досягненні групової мети; енергійність; ініціативність; соціальна активність; емоційна стійкість; організаторські здібності; розумові здібності; доброзичливість; емпатія; емоційна привабливість.
Номер слайду 10
Також дослідник Р. М. Стогдилл запропонував свій перелік якостей, які мають бути притаманні кожному лідеру: o фізичні якості – активний, енергійний, здоровий, сильний; o особистісні якості – пристосовуваність, впевненість у собі, авторитетність, прагнення до успіху; o інтелектуальні якості – розум, уміння прийняти потрібні рішення, інтуїція, творче начало; o здібності – контактність, легкість у спілкуванні, тактовність, дипломатичність.
Номер слайду 11
Лідер здійснює найбільший психологічний вплив на групу загалом і окремих її членів, коли виступає в ролі координатора, організатора групових справ. Для регулювання стосунків у групі загалом лідер повинен бути об'єктивним, дружнім, не підтримувати конкуренцію між окремими студентами чи неформальними групами, які можуть утворюватись у групі, враховувати особливості кожного студента, бути справедливим.
Номер слайду 12
Дейл Карнегі зазначав, що “успішність праці підприємця залежить на 15% від професійних знань і на 85% – від вміння встановлювати свої стосунки з робітниками та між ними”. Так можна сказати і про стосунки лідера і інших членів студентського колективу
Номер слайду 13
Міжособистісне спілкування насамперед залежить від позиції і ставлення один до одного. Важливим вмінням студентського лідера є здатність налагоджувати стосунки між усіма членами групи, залучати студентів до спільних справ та прогнозувати наслідки тих або інших спільних справ
Номер слайду 14
Лідер передає своєму оточенню знання, навички, моральні цінності. Особисті позитивні якості лідера є взірцем для наслідування і предметом поваги з боку його оточення. Вироблення організаторських, управлінських якостей лідера - проблема його власного навчання і виховання. Для лідера необхідно сформувати і згуртувати колектив чи групу, визначити її цілі, поставити перед людьми, які входять до складу групи, необхідні завдання, визначити засоби та виявити резерви досягнення мети, забезпечити контроль за виконанням
Номер слайду 15
Висновок. Отже, сьогодні відчувається гостра потреба в новому поколінні лідерів зі стратегічним мисленням та організаторськими здібностями. Формування лідерських якостей у молоді починаються з малої групи, прикладом якої є студентська група. Тут молодий лідер вчиться самостійно та свідомо приймати відповідальні рішення, працювати в команді, будувати стосунки з іншими людьми, створювати оптимальний та комфортний мікроклімат в колективі.