Презентація на тему: "Роль нуклеїнових кислот як носія інформації " за підручником В.І.Соболя параграф 9. Ссилка на відео цієї презентації
https://www.youtube.com/watch?v=9PQw-R0w5A8&t=663s
9 клас тема « роль нуклеїнових кислот як носія інформації»
Номер слайду 2
1. привітання.2. Актуалізація опорних знань1) розглянути ілюстрацію та В зошиті відповісти на запитання. Встановіть відповідність між структурами білків та малюнками.назвіть структурні рівні організації білків. Наведіть приклади харчових продуктів, що містять білки.
Номер слайду 3
2) Як називається цей білок та яку функцію він виконує у клітині?
Номер слайду 4
Відповісти усно на такі запитання 1. що таке білки?2. що таке амінокислоти?3. назвіть структурні рівні організації білків4. Що таке денатурація і ренатурація?5. назвіть зв'язки, що стабілізують структуру білків6. назвіть основні функції білків7. які особливості будови білків8. якою є структурна організація білків?9. яка роль білків у життєдіяльності організмів?10. від чого залежить нескінченна різноманітність білків?
Номер слайду 5
це міозин. Моторний білок. Він здійснює переміщення великих внутрішньоклітинних утворень і бере участь в скороченні м'язів. Зверніть увагу, у нього є дві «ніжки». Використовуючи енергію накопичену в 1 молекулі АТФ він здійснює одну зміну, по суті один крок. Найбільш наочний приклад переходу хімічної енергії АТФ в механічну.
Номер слайду 6
Тема: « роль нуклеїнових кислот як носія інформації»
Номер слайду 7
Особливості будови та властивості нуклеїнових кислот. У живому організмі є хімічні сполуки, призначені для збереження спадкової інформації. Це дезоксирибонуклеїнові кислоти (днк). ВОНИ НЕ ЛИШЕ ЗБЕРІГАЮТЬ ІНФОРМАЦІЮ ВСЕРЕДИНІ ОРГАНІЗМУ, А Й ПЕРЕДАЮТЬ ЇЇ НАСТУПНОМУ ПОКОЛІННЮ.
Номер слайду 8
БІОСИНТЕЗ БІЛКІВВ КЛІТИНАХ ОРГАНІЗМУ Є Й СПОЛУКИ, ЩО ЦЮ ІНФОРМАЦІЮ РЕАЛІЗУЮТЬ У ПЕВНІ БІЛКИ, ЯКІ ПОТРІБНІ ДЛЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ ОРГАНІЗМУ. ЦЕ РИБОНУКЛЕЇНОВІ КИСЛОТИ (РНК)
Номер слайду 9
НУКЛЕОТИДИ – ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ, МОЛЕКУЛИ ЯКИХ СКЛАДАЮТЬСЯ З АЗОТИСТОЇ ОСНОВИ, МОНОСАХАРИДУ І ЗАЛИШКІВ ОРТОФОСФАТНОЇ КИСЛОТИ
Номер слайду 10
ОТЖЕ, ДО СКЛАДУ МОЛЕКУЛ НУКЛЕОТИДІВ ВХОДЯТЬ: 1) АЗОТИСТА (НІТРОГЕНОВМІСНА) ОСНОВА ( а – АДЕНИН, г – ГУАНІН, Т – ТИМІН, Ц – ЦИТОЗИН АБО У – УРАЦИЛ.) 2) ЗАЛИШОК ПЕНТОЗИ ( р – РИБОЗА АБО д – ДЕЗОКСИРИБОЗА) І ОРТОФОСФАТНА КИСЛОТА.rrrrr
Номер слайду 11
НУКЛЕЇНОВІ КИСЛОТИСКЛАДНІ ВИСОКОМОЛЕКУЛЯРНІ БІОПОЛІМЕРИ, ПОБУДОВАНІ З НУКЛЕОТИДІВ, ЯКІ В УСІХ ЖИВИХ ОРГАНІЗМАХ ВИКОНУЮТЬ РОЛЬ ЗБЕРЕЖЕННЯ, ПЕРЕДАЧІ Й РЕАЛІЗАЦІЇ СПАДКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Номер слайду 12
Особливості структури та властивості ДНКМОЛЕКУЛА днк СКЛАДАЄТЬСЯ З ДВОХ ЛАНЦЮГІВ І ЗГОРНУТА У СПІРАЛЬ, ЯКА ХАРАКТЕРИЗУЄТЬСЯ ТАКИМИ ПАРАМЕТРАМИ. СПІРАЛЬ ПРАВОЗАКРУЧЕНА,ВІДСТАНЬ МІЖ НУКЛЕОТИДАМИ ( АБО ДОВЖИНА НУКЛЕОТИДУ) СТАНОВИТЬ 0,34 НМ, КРОК СПІРАЛІ – 3,4 НМ І МІСТИТЬ 10 ПАР НУКЛЕОТИДІВ, ДІАМЕТР СПІРАЛІ ( 2 НМ) СТАЛИЙ ПО ВСІЙ ДОВЖИНІ
Номер слайду 13
днк. Спіраль молекули днк складається з дезоксирибонуклеотидів, в утворенні яких беруть участь: азотисті основи аденін, тимін, гуанін і цитозин, моносахарид дезоксирибоза і залишки ортофосфатної кислоти.
Номер слайду 14
днк нуклеотиди в одному ланцюзі з'єднані міцними ковалентними зв'язками, а нуклеотиди З різних ланцюгів у молекулах днк. З'єднуються між собою за допомогою водневих зв'язків на основі принципу комплементарності(а – Т, г - Ц )
Номер слайду 15
Процес самоподвоєння днк, який забезпечує точне копіювання спадкової інформації і передачу її з покоління, називається реплікацією.
Номер слайду 16
Властивості днк. Денатурація білка – втрата молекулою днк спіральною структури внаслідок розриву водневих зв'язків між комплементарними азотистими основами Ренатурація відновлення двоспіральної структури завдяки встановленню водневих зв'язків між комплементарними азотистими основами Дезоксирибонуклеїнова кислота днк – нуклеїнова кислота, у якої мономерами є дезоксирибонуклеотиди; .структура – подвійна спіраль
Номер слайду 17
Особливості будови рнк. Для синтезу білка інформація з певних ділянок днк , що називаються генами, переписується на рнк . Ці нуклеїнові кислоти відрізняються від днк як за хімічним складом, так і за функціями. Рнк побудована з рибонуклеотидів, в утворенні яких беруть участь азотисті основи аденін, гуанін, цитозин і урацил, моносахарид рибоза та залишки ортофосфатної кислоти.
Номер слайду 18
Особливості рнк. Молекули рнк відрізняються від днк низкою ознак: А) вуглеводом рнк є рибоза; б) рнк не містить тиміну, його місце займає урацил; в) рнк є одноланцюговою молекулою.
Номер слайду 19
Особливості рнк. На днк синтезуються декілька видів рнк: 1) інформаційні рнк2) Транспортні рнк3) Рибосомні рнк.Інформаційні рнк переписують і переносять інформацію про первинну структуру певного білка до рибосом. Транспортні рнк приєднують і транспортують до рибосом амінокислоти, з яких цей білок утворюватиметься. Рибосомні рнк утворюють самі рибосоми. Рибонуклеїнові кислоти - це біополімерні молекули, що побудовані з рибонуклеотидів і забезпечують реалізацію спадкової інформації у вигляді молекул білків.