Мета уроку• узагальнити і закріпити знання про прості речення, ускладнені звертаннями; удосконалити вміння знаходити речення, ускладнені звертаннями; закріплювати навички правильної розстановки розділових знаків у реченнях із звертаннями; формувати уявлення про особливості зв’язного мовлення залежно від умов і мети спілкування;формувати вміння вчитися впродовж життя: постійно поповнювати власний словниковий запас, користуватися різними джерелами довідкової інформації; розвивати повагу й увагу до слова, логічне та образне мислення, пам’ять, емоційну та естетичну сфери, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;виховувати повагу до України, прищеплювати любов до культури та мистецтва.
Звертання, як правило, виражається:- іменником у кличному відмінку (в однині) або в називному відмінку – у множині: Україно! Ти для мене диво! (В. Симоненко)Я не тебе люблю, о ні. Моя хистка лілеє,Не оченька твої ясні,Не ліченько блідеє… (І. Франко)Сини мої! орли мої!Летіть в Україну, —Хоч і лихо зустрінеться,Так не на чужині. (Т. Шевченко).
Диктант із коментуванням. Визначте в реченнях звертання, укажіть, поширені чи непоширені вони, поясніть уживання розділових знаків.1. Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, тілько камінь має . 2. Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину 3. Україно! Ти для мене диво! .4. Мій краю рідний, Україно! Шумлять гаї, цвітуть сади. Живи, воскресла Батьківщино, у чарах дивної краси! 5. Соняшник без сонця, без птахів діброва. Як вогонь, у серці я несу в майбутнє незгасиму мову, слово незабутнє!
Творче конструювання. Із поданими звертаннями складіть речення. Поясніть уживання розділових знаків.І (у художньому стилі): рідний краю, любий друже, бабусенько, хлопче, матусю, земле рідна, мово материнська.ІІ (в офіційно-діловому стилі): добродію, громадянине, шановний, поважна громадо, товариші, дорогі друзі.
Складання діалогів. Робота у парах. Використавши деякі з поданих звертань , складіть та розіграйте діалоги: 1-ша пара – між мешканцем села Сагунівка і його гостем – про навколишню природу. Добродію, поважна пані, ласкавий пане, друже.2-га пара – між двома подругами, які щойно відвідали театр. Оленко, Марино, люба подруго.3-тя пара – між хлопчиком, який щойно повернувся з екскурсії до Києва, та його мамою, якій дуже хотілося побувати в цьому місті, але не було змоги. Любий синку, юний мандрівнику, дорога матусю, ріднесенька моя.
Готуємося до ЗНО/НМТ Виконайте тестові завдання.1. Виберіть речення зі звертанням. А Хто ти, мрія чи сон? (Леся Українка)Б Слово! Як воно потрібне дитині кожної хвилини — і тоді, коли вона втішається радощами життя, і тоді, коли її серце стискає сум . В Гей, шаленая пісне! І в кого вдалась ти така непокірна? Г Чуття, і бажання, й надії! Живи і надійся на них . Д І тоді мій край стражденний, винісши негоду, і труд, і подвиг славлячи в житті, синам-героям пам’ятник возводить .
2. У якому реченні неправильно розставлено розділові знаки?А Співай, поете, будь завжди хорошим другом правди й сили . Б Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє! В Мріє, не зрадь . Г Ой волохи, волохи, вас осталося трохи . Д Рости, міцній моя Вкраїно, во ім’я щастя на землі .
4. Двома звертаннями ускладнено речення (розділові знаки опущено)А Я люблю тебе поле твої пахощі й цвіт. Б Рідна мати моя ти ночей не доспала і водила мене у поля край села. В Через тумани лихі через великеє горе ти світиш мені моя зоре. Г Припливайте до колиски лебеді як мрії опустіться тихі зорі синові під вії.
5. Правильно поставлено розділові знаки в реченніА О, Борисфене, батьку наш і друже, біля твоїх родючих берегів ти нас з'єднав в часи прадавніх зрушень. Б О панно Інно, панно Інно, любові усміх квітне раз – ще й тлінно. В Дозволь мені великий господине, розважити книжками смуток твій. Г Ех доле моя, не лякай мене!
Знайдіть звертання, поясніть розділові знаки при них. Що братику посієш, те й пожнеш . Любая милая чи засмучена ти ходиш, чи налита щастям вкрай?Куди ти мчиш, куди летиш моїх поривів птице рання? Яка ж гірка о Господи ця чаша . Ой хлопче хлопче ти в одчаю красі нестямній в очі глянь! Розцвітай ти веснонько красна духом творчості все онови . Благословенні ви сліди не змиті вічності дощами, мандрівника Сковороди Брат ти мій яка холоднеча!