Савани і рідколісся — найбільша за площею зона Африки, що займає близько 40 % її території. Це — степи з трав'янистим покривом, з розкиданими поодинці або невеликими групами дерев і чагарників. У північній півкулі вона доходить до 16-18º пн. Ш., займаючи улоговину Чад. У південній півкулі савани доходять до широти Південного тропіка, займаючи Східноафриканське плоскогір'я.
Номер слайду 3
Савани сформувалися переважно у субекваторіальному кліматичному поясі, для якого характерні дві пори року — суха і волога. Коли розпочинається сезон дощів, то запилений жовто-чорний край перетворюється в чудовий зелений парк із тінистими деревами. Сіре від диму пожеж та пилу повітря стає прозорим і чистим. Ближче до екватора дощовий сезон довший (до дев’яти місяців на рік). З наближенням до тропіків — коротший (усього три місяці). Причому, коли у Північній півкулі засуха, то в Південній, навпаки, йдуть дощі.
Номер слайду 4
З просування саванами від екватора до тропічних пустель помітно зростає тривалість засушливого сезону від трьох до дев’яти місяців на рік. Ближче до зони гілей сезон дощів триває 9 місяців на рік. Тут формуються високотравні савани. Ближче до тропіків сезон дощів скорочується до 6 місяців. В таких умовах виникли типові савани. На межі з зоною тропічних пустель вологий сезон триває лише 3 місяці. Тут сформувалися опустелені савани.
Номер слайду 5
Ґрунти саван мають більший вміст перегною, оскільки в сухий період рослинні рештки розкладаються повільно. На межі з лісами сформувалися червоні фералітні ґрунти. Далі їх змінюють червоно-бурі ґрунти. Ближче до пустель вони поступово переходять у менш родючі червонувато-бурі.
Номер слайду 6
Ближче до зони перемінно-вологих лісів сформувалися високотравні савани. Тут більш високий та густий трав'янистий покрив, більше дерев, у складі яких олійне дерево карите, пальма дум. Росте висока до 5 м слонова трава тощо. По долинах річок вузькими смугами тягнуться галерейні ліси, що нагадують вологі екваторіальні ліси.
Номер слайду 7
Трава тут уже меншої висоти, всього 1-1,5 м, а дерева представлені кількома видами акацій із щільною кроною у вигляді парасольок, а також деревовидним молочаєм. Баобаб — один із священних символів Африки. За підрахунками вчених дерево живе 4-5 тис. років. Це одне з найтовстіших дерев планети — до 45 м в обхваті. Висота баобабів звичайно не перевищує 25 м. Баобаби не горять у вогні. Стовбури їх майже герметично захищені товстою сірою корою, утримують іноді до 120 літрів води.
Номер слайду 8
На межі з напівпустелями формуються опустелені савани. Трави та дерева більш пристосовані до сухого клімату, який тут триває більшу частину року. Переважають дернисті злакові трави, колючі чагарники, молочаї, алое. Якщо сухий сезон триває більш як 8-9 місяців, то частина дерев гине. Їх місце займають чагарники.
Номер слайду 9
Африканський слон – найбільша з сучасних тварин суходолу, ендемік Африки. Довжина його тіла сягає 7 метрів, а маса дорослих самців – 5-7 тон. Оскільки трав’яниста їжа мало калорійна, слону їй потрібно 100-300 кг на добу. Щодня тварина випиває 100-200 літрів води. Лише у саванах Африки живе й найвища тварина планети – жираф. Його зріст сягає 5-7 метрів. Це потрібно, щоб діставати листочки з найбільш високих дерев.
Номер слайду 10
Великими стадами тримаються буйволи, різноманітні антилопи, зебри. На них постійно чатує небезпека – хижі звірі. З хижаків характерними для саван є леви, гепарди, леопарди. За ними доїдають здобич шакали та гієни. На свою пайку мертвечини чекають грифи. Це природні “санітари” савани.
Номер слайду 11
У савані зустрічається ендемік Африки, найбільший птах планети — африканський страус, який досягає 2-2,5 метрів висоти. Африканський страус несе й найбільші в світі яйця, які важать 1,5-2 кг. Таким яйцем можна нагодувати 10 чоловік. Серед інших птахів вирізняються марабу із величезним дзьобом та хижий птах-секретар.
Номер слайду 12
Нині більшість території саван розорана і використовується для вирощування сільськогосподарських культур, а також для випасання свійської худоби. Природні савани збереглися тільки у небагатьох місцях, а також у заповідниках та національних парках.
Номер слайду 13
Опрацювати 16. Письмово відповісти на запитання: Чому в саванах дерева листопадні?Що таке ендеміки? Які ендемічні тварини живуть у саванах?Домашнє завдання