Духівництво. У Середньовіччі люди були глибоко віруючими, церква відігравала ключову роль у суспільстві. Обов’язки духівництва полягали в тому, щоб замолювати гріхи християн і допомагати їм вести праведне життя. Верхівка католицького духівництва та монастирі перетворилися на церковних феодалів. Духовенство почало втручатися в політичні справи підпорядкованих їм країн.
Селяни Найчисленніший стан суспільства. В епоху Раннього Середньовіччя відбулося перетворення вільних селян-общинників на залежних селян. Таким чином, селянин ставав залежною людиною, підвладною власникові землі. Великий феодал вершив над ним суд і розправу, але вбити або скалічити не мав права. Селянин не міг без дозволу пана й сплати «пожилого» залишити землю, яку він обробляв.
Закріплення нового матеріалу:1. Що таке стан? Які стани виникли в Середні віки? 2. Чим відрізняються біле й чорне духівництво? 3. Які відносини виникли між сеньйором і васалом? 4. Використовуючи текст параграфа, сформулюйте визначення понять і термінів: феод, сеньйор, васалітет, чернець, феодальна драбина, панщина.