Повноцінна презентація для проведення уроку, що містить цікаві типи завдань, спрямовані на формування ключових компетентностей в учнів.
Перевірмо домашнє завдання. Утворити словосполучення (іменник з прикметником), вказати групу за значенням. Покрівля із соломи;хвіст вовка;хустка для мами;квітка із запахом;дівчина із вродою; курси для підготовки; іграшка для Олени;опади з атмосфери; Солом’яна покрівля (відносний);вовчий хвіст (присвійний);мамина хустка (присвійний);запашна квітка (якісний);вродлива дівчина (якісний);підготовчі курси (відносний);Оленина іграшка (присвійний);атмосферні опади (відносний).
Мета:повторити й поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; ознайомити шестикласників із відомостями про ступені порівняння якісних прикметників та їх творення; сформувати вміння правильно утворювати форми вищого й найвищого ступенів порівняння якісних прикметників, правильно й доречно вживати їх у мовленні; виховувати любов учнів до рідної мови, народної творчості, прагнення пізнавати їх.
Творення ступенів порівняння. Ступені порівняння можливо утворити лише від якісних прикметників (високий, довгий, сильний).Існують проста та складена форми вищого та найвищого ступенів. Вищий ступінь вказує на те, що в одному предметі певної ознаки більше або менше, ніж в іншому (вищий, довший, більш сильний). Найвищий ступінь вказує, що певний предмет переважає всі інші за якоюсь ознакою (найвищий, найдовший, найбільш сильний).
Складена форма{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Вищий ступінь Найвищий ступіньбільш / менш + слово. Найбільш / найменш + слово. Сильний більш сильний найбільш сильний. Тихий менш тихий найменш тихий Зауважте! При утворенні складеної форми ступенів порівняння початкове слово НЕ змінюється!
Не утворюють ступенів порівняння якісні прикметники, які1) називають абсолютну ознаку (лисий, босий, глухий, німий, кривий);2) є кольорами, утвореними від відносних (персиковий, малиновий);3) називають масті тварин (гнідий, вороний, буланий);4) мають префікси пре-, ультра-, архі-, екстра- та суфікси –еньк-, -есеньк-, -езн-, -елезн-, -енн-, -ущ-, -уват-, -юват- (предобрий, величезний, білуватий);5) є складними (жовто-синій, сивочолий).
Підіб’ємо підсумки1. Від яких прикметників можна утворити ступені порівняння?2. Як утворюється проста форма вищого та найвищого ступенів?3. Як утворюється складена форма вищого та найвищого ступенів?4. Від яких прикметників не можна утворити ступені порівняння?5. У яких словах змінюється основа, коли утворюємо ступені порівняння?6. Яких типових помилок варто уникати?