Прочитайте текст і виконайте завдання 7—10.(1) Мотря розглядала універсали і письма Мазепи. (2) Довідалася багато дечого такого, про и:> їй і не снилося перше. (3) Не гадала, що це таке трудне і складне діло — гетьманувати. 4» Треба боронити край і перед зовнішніми, і перед внутрішніми ворогами. (5) Одних і других багато. (6) І цареві годи, і своїх не зраджуй,— по/між дощ ходи, не/замітнко скріпляючи і поширюючи свою владу. (7) Одно листування з полковником Новицьким яке цікаве. (8) Раз величає його гетьман своїм товаришом і другом, то знову докоряє йому, що приказ не виконав і слід. (9) А все такими вважливими, деколи навіть хитрими словами. (10) Не/легка річ гетьманська булава. (За Б. Лепким)7. Односкладним означено-особовим є речення А перше 5 четверте В п’яте Г шосте8. Характеристиці «просте двоскладне неповне» відповідає речення. А друге Б четверте В сьоме Г дев’яте9. В реченні (3) дієслово гетьманувати виконує синтаксичну роль. А підмета Б присудка В додатка Г означення10. Дієслівна форма в переносному значенні використана в реченніА третьому Б четвертому В шостому Г восьмому
15. Усі слова пишуться з префіксом при- в рядку. А пр..вернути, пр..гнічений, пр..красний, пр..свячений Б пр..вабливо, пр..голомшити, пр..красити, пр..исвоїти В пр..боркати, пр..мхливий, пр..вілля, пр..звище,Г прицінитися, пр..зирливо, прибуття, пр..дбати Д прибічник, пр..меншити, престарілий, прискорити
17. Усі іменники у формі родового відмінка однини мають закінчення -а(-я) в рядку. А колір прапор.., не вистачає літр.., кордони Ізраїл.. Б вулиці Мілан.., кабіна трактор.., отвір капіляр.. В на березі Буг.., не поставив дефіс.., більше кілограм.. Г площа прямокутник.., ведення облік.., приїхав з Кіровоград.. Д вісь глобус.., довжина діаметр.., читання текст..
21. Речення з простим дієслівним присудком. А потім вже подвижники і вчені взялись вивчать кургани височенні. (Л. Костенко)Б Вони будуть купатися й розважатися цілий день. (О. Гончар)В Співати — це як дихати. (Остап Вишня)Г Птахи по надбережжю готуються відлітати у вирій. (О. Гончар)Д Все довкола здається ялинковими прикрасами, новорічною феєрією. (Є. Гуцало)
22. Додаток, виражений інфінітивом, є в реченніА Роса ще не встигла розійтися туманом по зеленому полю. (Б. Винниченко)Б Мені не раз випадало раніш добре поживитися там на всяку дичину. (Б, Антоненко-Давидович)В Не знаю чому, але захотілося лягти і качатися по траві. (Б. Харчук)Г Вона прислухається до них і ще не наважується втрутитися, висловити свою думку. (О. Іваненко)Д На Слобожанщині господині просили посівальника обов’язково посидіти на порозі.
23. Складне речення. А Нестор ціпенів від страху, притулившись чолом до шибки, та відірвати погляду від вулиці не міг. Б На клумбі цвіли жоржини, чорнобривці, пахло прив’ялим духом полину. (Є. Гуцало) В Дівчата пряли починки, вишивали, готували сорочки на придане. (Р. Кобальчинська)Г Тугі, кошлаті гриви хлюпали в груди, повивали ноги, хапали за високо зведені копита й тягли в глибінь. (В. Дрозд)Д Служки носили безліч страв: тетереви, гуси, журавлі, голуби, кури; всілякі напої: вино, мед, чистий і варений з корінням, квас. (П. Загребельний)
26. Установіть відповідність між виділеним членом речення та {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Член речення 1 додаток2 узгодженеозначення3 неузгодженеозначення4 обставина{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Приклади А Мушу випити келих до краю. (Є. Маланюк)На мить я побачив його бліде обличчя з боліс ними зморшками.(Гр. Тютюнник) Вітри свою мелодію вели. (М. Луків) Ішла молитись у святі печери. Не вчи орла літати, а соловейка співати.