ЧИСЕЛЬНІСТЬ ЗАЙНЯТИХ ˃ 140 МЛН. ЧОЛ. ТОВАРО ˃150 МЛРД Т - І ПАСАЖИРООБІГ ˃ 2 ТРЛН ПРОТЯЖНІСТЬ ШЛЯХІВ СПОЛУЧЕННЯ ˃ 72 МЛН КМ ПРОТЯЖНІСТЬ ШЛЯХІВ СПОЛУЧЕННЯ (у тис. км)Який вид транспорту займає перше місце у світі по загальній довжині шляхів?24000 КІЛЬКІСНІ ПОКАЗНИКИТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ СВІТУ:
СТРУКТУРА СВІТОВОГО ВАНТАЖО - І ПАСАЖИРООБІГУ Частка У ВАНТАЖООБІГУ Частка В ПАСАЖИРООБІГУ У структурі світового вантажообігу лідерство належить морському транспорту (˃ 60% вантажоперевезень), у пасажирообігу - автомобільному (˃70% вантажоперевезень) Який вид транспорту майже не бере участі у вантажоперевезеннях, а який в пасажироперевезеннях? Як ви думаєте чому?
Типи транспортних систем. ТРАНСПОРТ ЕКОНОМІЧНО РОЗВИНЕНИХ КРАЇНТРАНСПОРТ КРАЇН,ЩО РОЗВИВАЮТЬСЯ На ці країни припадає 75 % загальної довжини транспортної мережі, світового вантажо- і пасажирообігу. Характерна висока щільність транспортної мережі. Транспорт - відстаюча галузь економіки. Характерна монотранспортна система
Світова транспортна система складається з декількох типів транспортних систем: Північної Америки- 30% загальної довжини;- 1 місце за вантажообігом;- висока автомобілізація;- повітряний - у пасажироперевезеннях. Європи, Японії- 1 м за густотою, частотою руху; автостради;- електрифікація з / д;- у вантажо- і пасажиро- обігу переважає автомоб. транспорт. Колишні країни СРСР ( окрім Балтії)- висока доля з/д транспорту у вантажообігу;- високі показники дальності перевезення;- густа мережа в старих промислових районах і нерозвиненість в районах низького освоєння. Країн, чия економіка швидко зростає: Азіатські країни, Перські країни, Китай, Індія, окремі країни Лат. Америки.- недостатньо розвинена, але швидко розвивається;- перевага залізничного транспорту. Більшість країн, що розвиваються- від сировини до портів;- недорозвинутість основних магістралей;- низькі показники роботи.
ШВИДКІСНІ МАГІСТРАЛІ- Париж - Бордо (Франція) експрес "Містраль" (540 км) перевозить пасажирів за 2 години 10 хв. - Париж - Лондон експрес перевозить пасажирів під протокою Па-де-Кале зі швидкістю 250 км/ч- Токіо -Осака експрес (довжина лінії 515 км) перевозить пасажирів за 2 години 15 хв. Швидкісні залізниці: КитайІспанія. Японія. Франція. Туреччина. Німеччина. Нині у більшості європейських країн довжина залізничної мережі скорочується. У великих за площею країнах, які освоюють свої території, багаті на природні ресурси, довжина залізничної мережі збільшується, зокрема у Китаї, Росії, Індії, Канаді. Китай щороку будує 1 тис. км залізниць.
Автомобільний транспорт. У світі налічується понад 1 млрд автомобілів і щороку ця цифра збільшується. Близько 80 % їх кількості зосереджено у США, Японії та Західній Європі. 50 % жителів цих країн мають автомобілі. У країнах, що розвиваються, цей показник в середньому становить 1 %. Навіть у таких відносно розвинених країнах, як Мексика і Бразилія, він не перевищує 6 %. Загальна довжина автомобільних доріг із твердим покриттям становить 25 млн. км.
Найбільшу кількість автомобільних шляхів мають: США, Китай, Індія, Бразилія, Росія, Франція, Німеччина. Найрозвиненішу мережу автошляхів мають ті країни, де розміщена значна частина автопарку світу: США, Західна Європа, Японія, Канада. Там споруджуються автобани — багатосмужні магістралі з високою пропускною здатністю (лідер за швидкістю будування і їх кількістю – Китай).
КРАЇНИ-ЛІДЕРИ ЗА ДОВЖИНОЮ НАФТО- І ГАЗОПРОВОДІВ:1. США (760 тис. км)2. Росія (230 тис. км)3. Канада (150 тис. км)4. Китай 5. Україна6. ФРН. ТРУБОПРОВІДНИЙНайбільш потужний розвиток трубопровідний транспорт одержав у нафто- й газодобувних країнах і країнах-споживачах нафти, нафтопродуктів та газу — США, Росії, Канаді, Китаї, ФРН, Франції, Італії, Саудівській Аравії, Мексиці. У Західній Європі напрямок нафтопроводів - від портів до великих промислових центрів. У країнах Близького Сходу та Північної Африки напрямок нафтопроводів - від родовищ до портових міст.
КРАЇНИ-ЛІДЕРИ ЗА МОРСЬКИМИ ПЕРЕВЕЗЕННЯМИ: Панама Ліберія США Японія Греція Норвегія ФРН Великобританія Італія Швеція. Водний транспорт. МОРСЬКИЙ транспорт - 80% торгового обігу. РІЧКОВИЙ І ОЗЕРНИЙ- внутрішні перевезення. До найбільших належать порти з вантажообігом понад 100 млн т. Їх близько 40: Шанхай (36, 5 млн), Сінґапур (30, 9), китайські Шеньчжень (24, 2) та Нінбо-Жушан(20,6), Сянган (20, 1), Пд.корейський Пусан (19, 5). Найбільший в Європі Роттердам (Нідерланди), Антверпен (Бельгія), Гамбурґ (Німеччина), Ґенуя, Лондон.
Найбільші міжнародні авіакомпанії сполучають Північну та Південну Америку з Європою, західноєвропейські країни — з Азією та Африкою, Південну та Південно-Східну Азію — з Австралією. Протяжність повітряних шляхів світу становить близько 8 млн км. Нині у країнах світу функціонує близько 600 міжнародних аеропортів. Повітряний транспорт
ЄС продовжує реалізацію проектустворення єдиної Транс’європейської мережі. Вона містить два головнінапрямки “захід-схід”, “північ-південь”, та діагональні коридори. До 2030 року вона з’єднає 94 морські і річкові порти, 38 міжнародних аеропортів, швидкісні залізниці та автобани. Коридор «захід-схід» Коридор «північ-південь»Проектні залізничні лінії Умовні позначення. Міжнародні транспортні коридори
Головними проблемами світової транспортної системи є: • нерівномірність розвитку транспортних систем окремих країн та регіонів, що знижує ефективність використання природних, матеріальних та людських ресурсів;• залежність видів транспорту від природних умов. Однак в епоху НТР актуальність цієї проблеми поступово знижується;• негативний вплив транспорту на навколишнє середовище.