«Мозковий штурм»1. Агроценоз - це:а) збагачене угруповання рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, створене природою;б) збіднене угруповання рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, створене людиною для її потреб.2. Біоценоз - це:а) історично сформована сукупність усіх видів організмів, які тісно пов’язані з умовами середовища мешкання;б) процес саморозвитку біогеоценозів в результаті взаємодії між собою та абіотичними факторами.3. Сукцесія – це:а) покинуте пшеничне поле;б) заростання озера водною рослинністю;в) заселення вулканічної лави після її застигання.
Номер слайду 2
4. Процес формування клімаксного біогеоценозу може тривати десятки і сотні років: трави відновлюються за 1-10 років, чагарники- 10-25 р., листяний ліс- 25-100 р., мішаний ліс- 100-150 р., хвойний- 150-250 р. Змоделюйте етапи формування клімаксного біогеоценозу в місцях, зруйнованих стихійним видобуванням бурштину та в місцях масового вирубування карпатського лісу.
Номер слайду 3
«Відстрочена загадка» Серед багатьох всесвітньо відомих діячів науки які своїм походженням- українці, зіркою першої величини сяє ім’я геніального вченого, глибокого мислителя, блискучого педагога. Його життя й наукова діяльність тісно пов’язані з Україною, зокрема з Полтавщиною. Особливо багато вчений працював на своїй дачі в Шишаках, де завжди було багатолюдно. Бутова гора – це історичне місце, де жив і працював великий вчений. Тут він написав свою відому на весь світ книгу «Жива речовина». Вона про те, що біосфера- нероздільна зона життя, похідним від якого є Людство.
Номер слайду 4
Вчення В.І. Вернадського про біосферу і ноосферу та його значення для уникнення глобальної екологічної кризи. Відкритий урокз біологіїв 11-Б класіОЗ «Кобеляцький ліцей №2 імені О. Гончара»Вчитель Остапенко С. А. 12.02.2020
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Номер слайду 19
У підручнику на стор.132 схарактеризовані біохімічні функції живої речовини. Прочитайте і назвіть їх. Поміркуйте, яка роль морських мешканців в утворенні осадових порід ( мал.38.2)?«Знайомі незнайомці» 1. На відміну від форамініфер , в Азовському і Чорному морях з низькою солоністю води вони не мешкають . Більшість видів має внутрішньоклітинний скелет із Силіцій (II ) оксиду та інших мінералів. З їхніх решток за сотні млн. років утворились особливі породи – радіолярити (яшма, опал, халцедон). У Карибському морі острів Барбадос складається переважно з їхніх решток.
Номер слайду 20
2. А з їхніх черепашок утворюються значні поклади вапняку завтовшки десятки та сотні метрів. Унаслідок гороутворення ці поклади можуть опинятися на суходолі. Такі гірські системи як Піренеї, Альпи, Гімалаї значною мірою складаються з їхніх вапняків. Британські острови давні римляни назвали Альбіоном (від лат. альбус- білий) за кольором прибережних вапнякових скель.
Номер слайду 21
Домашнє завдання: опрацювати 38 параграф у підручнику. Написати про власні кроки, що роблять вас жителями ноосфери - сфери розуму по відношенню до довкілля.