Презентація на тему «Властивості функції та народний фольклор». Щоб проілюструвати характерні властивості функцій, можна звернутися до українських приказок та прислів’їв. Адже вони є відображенням стійких закономірностей, перевірених багатолітнім досвідом народу. (Було завдання групам приготувати прикази, прислів’я, що пояснюють суть зростаючої (спадної, сталої) функції). ( Подана орієнтовна відповідь.)
Матеріали презентації на тему «Властивості функції та народний фольклор». 1.Функція зростає. «Чим далі в ліс, тим більше дров» - проголошує народне прислів’я. Відтворимо графіком, як зростає кількість дров по мірі просування в глиб лісу. . Як бачимо, для більш «далекої» точки (чим далі в ліс…) значення функції буде більшим (… тим більше дров). Р Якщо більшому значенню аргумента із проміжку о області визначення відповідає більше б значення функції, то функція зростаюча. о Графік зростаючої функції «іде вгору». т а Відстань Така властивість зветься монотонним зростанням. Приклади прислів’їв, що підходять для даного випадку. Сонце блищить, мороз тріщить. Багато снігу, багато хліба. Глибше орати – більше хліба мати. Добре грунт угноїти – урожай потроїти. Коли квітень з водою, то травень з травою. Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі. Добре того навчати, хто хоче знати. Хто більше має, той більше хоче. Багато снігу в році – багато хліба в тоці. Кому честь, тому й слава. Які самі, такі сани. Яке коріння, таке насіння. Яка яблунька, такі яблука. Добре роби, добре буде. Як посіє, так і звієш. На гривеник покупки, а на карбованець крику. Чим більше кицьку гладиш, тим вона більше горб підіймає. Який дуб, такий тин; який батько,такий син. 2. Функція спадає. «Де багато крику, там мало роботи» - цим прислів’ям можна проілюструвати властивість функції, яка зветься «монотонним спаданням». Як бачимо, для більш «далекої» точки (де багато крику…), значення функції буде меншим (… там мало роботи). Якщо більшому значенню аргумента із проміжку області Р визначення відповідає менше значення функції, то о функція спадна. Графік спадної функції «опускається б вниз». о т а Крик
Приклади прислів’їв, що підходять до даного випадку. Восени багач, а на весні прохач. День довгий, а вік короткий. Більше думай, а менше говори. На язиці густо, а на ділі пусто. М’яко стеле, та твердо спати. Сила воляча, а розум курячий. З великої хмари малий дощ. Багато диму – мало тепла. Далі положиш, ближче знайдеш. 3. Функція стала. Стала функція – кожному числу х ставить у відповідність одне й те саме число с: у=с. Графіком сталої функції є пряма, яка паралельна до вісі Ох і перетинає вісь Оу у точці с. у=с Бувають такі приказки та прислів’я, які з дивною влучністю виражають суть досить складних явищ. А ось відповідні прислів’я, що підходять для даного випадку. Жартувати – треба міру знати. Посудина свою міру знає. Де сила панує, там правда мовчить. Думай не думай, а вище себе не пригнеш. Від Києва до Кракова біда однакова.