Тема: Повторення з теми «Словосполучення. Речення, його граматична основа»
Мета: повторити відомості з теми: «Словосполучення. Речення, його граматична основа», удосконалити знання, уміння й навички п ятикласників щодо практичного використання знань з теми, виховувати старанність у навчанні.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Тема: Повторення з теми «Словосполучення. Речення, його граматична основа»
Мета: повторити відомості з теми: «Словосполучення. Речення, його граматична основа», удосконалити знання, уміння й навички п ятикласників щодо практичного використання знань з теми, виховувати старанність у навчанні.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Перебіг уроку
Доброго ранку. Стали рівненько, приготувалися до уроку, хочу побачити Ваші очі. Сідайте. Розгортаємо зошити, записуємо дату уроку. А от щоб записати тему уроку, потрібно буде розшифрувати ключові слова.
Отже, тема уроку: Повторення з теми «Словосполучення. Речення, його граматична основа»
Перед тим, як перейти до виконання вправ, давайте пограємо у гру: «Всезнайка».
ІV. Вправи на повторення.
Лінгвістичне дослідження
Визначте словосполучення. Аргументуйте свій вибір. Запишіть словосполучення, позначте головне слово.
Алгебра й геометрія, зворушливо переконувати, мова відроджується, словосполучення й речення, радісна зустріч із другом, наполегливо вивчати іноземну мову.
Перевіряємо!
Зворушливо переконувати, радісна зустріч із другом, наполегливо вивчати іноземну мову.
Синтаксичний розбір словосполучення
як?
х
Зворушливо переконувати
прислівник дієслово
прикметник іменник прийменник іменник
прислівник дієслово прикметник іменник
Дослідник (усно)
- Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення – РН; розповідне окличне – РО; питальне окличне – ПО; спонукальне неокличне – СН; спонукальне окличне – СО
1. Люблю я слухати у полі пісні дівочі на зорі..
2. Поможіть хоч ви!
3. Я намалюю тебе серед березового гаю.
4. Як ви могли не погасити вогнище?!
5. Учітесь, читайте!
6. Як гарно в лісі восени!
Перевіряємо!
Робота з опорною схемою
Граматична основа |
|
Підмет Хто? Що?
|
Присудок Що робить підмет? Що з ним робиться?... |
Способи вираження: |
Способи вираження: |
На пасіці гули бджоли.
Ми довго говорили. |
Між вуликами зеленіла трава.
І дим Батьківщини солодкий. Батько мій вкраїнець зроду. |
Вправа 1
дієсл. ім. дієсл. ім.
Над лісовим озерцем запалав рожевий ранок. На тихому плесі почали виринати зелені пуп'янки.
дієсл. ім. дієсл. прикм. ім.
Минула година. Розквітла водяна лілія.
Робота з опорною схемою
Чим дана схема відрізняється від попередньої? Правильно, в цій схемі наявні другорядні члени речення. Давайте пригадаємо, що ми знаємо про них.
Вдома Ви повинні були підкреслити в реченні головні і другорядні члени речення. Перевіримо, як Ви впоралися.
Перевірка ДЗ
ЗВ
ЗВ
Вправи на закріплення
(Склаcти речення за даними схемами).
Моделювання
1.
2.
і
Синтаксичний розбір речення
Надворі смеркало сутеніло.(Розп., неокл., прост., односкл., пош., присудок вираж. дієсловами)
Книга – джерело знань? (Пит., неокл., прост., двоскл., пош., підмет вир. ім., а присудок - дієсловом)
V. Підсумки уроку
«Так» чи «ні»? (Якщо «так» – плеснути в долоні, якщо «ні» - тиша.)
1)Слово або група слів, що передають повідомлення, пораду, наказ, називається реченням. (Так)
2)Просте речення може складатися з одного слова або сполучення слів, які поєдн-ся між собою за змістом та граматично. (Так)
3)Речення не має граматичної основи. (Ні)
4)Речення має головні і другорядні члени речення. (Так)
5)Синтаксис вивчає односкладні, двоскладні, трискладні речення.(Ні)
6)За метою висловлювання речення є розповідні, питальні, спонукальні.(Так)
7)Речення за емоційним забарвленням – це окличні і неокличні.(Так)
VІ. ДЗ